Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zapora w Wiśle Czarne do pilnego remontu. Wnioski na modernizację obiektu zostały złożone

Jacek Drost
Jacek Drost
Zapora w Wiśle Czarnem
Zapora w Wiśle Czarnem Materiały Prasowe
Spotkanie dotyczące pilnego remontu zapory w Wiśle Czarne odbyło się w piątek, 23 lutego. Wzięli w nim udział wiceminister infrastruktury Przemysław Koperski, burmistrz Wisły Tomasz Bujok oraz przedstawiciele Wód Polskich. Remont obiektu jest konieczny, gdyż zaopatruje on w wodę m.in. Wisłę, Ustroń i Skoczów. Całkowity koszt wyremontowania zbiornika szacowany jest na 24 mln zł.

Dwie role zbiornika w Wiśle Czarne

Zbiornik wodny Wisła Czarne to jeden z najważniejszych obiektów wspomagających gromadzenie wody w regionie wodnym Małej Wisły. Obecnie zbiornik pełni dwie główne role – retencyjną i przeciwpowodziową. Jego dodatkowym atutem są walory turystyczne (na zbiorniku nie odbywa się rekreacja). Zbiornik znajduje się w Wiśle, poniżej połączenia Białej i Czarnej Wisełki. Wysoka na 36 m zapora wzniesiona została na przełomie lat 60. i 70. ubiegłego wieku i obecnie jej ekspolatacja ze względu na stan techniczny jest ograniczona. Wpływa to oczywiście na dostępność wody dla mieszkańców Śląska Cieszyńskiego, nie mówiąc o ograniczeniu potencjału rozwojowego bazy turystycznej.

Podczas piątkowego spotkania kierownik zapory poinformował, że ostatnich 50 latach nie przeprowadzono kompleksowego remontu obiektu, a pojemność zbiornika zmalała w tym czasie o 1 milion m3, co stanowi 20 procent pierwotnego stanu.

Z danych przedstawionych na spotkaniu przez dyrekcję Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gliwicach wynika, że zbiornik wymaga modernizacji niezbędnej dla utrzymania dotychczasowej funkcji. Zakres koniecznych prac dotyczy głównie przelewu stokowego, niecki wypadowej oraz przesłony przeciwfiltracyjnej.

- Niezbędne prace modernizacyjne muszą objąć doszczelnienie istniejącej przesłony na lewym przyczółku oraz poprawy skuteczności istniejących systemów drenażowych w lewej i prawej pachwinie zapory. Planowane prace powinny też dotyczyć przelewu stokowego oraz objąć remontem powierzchnie betonów płyty dennej wlotowych sekcji przelewu stokowego, podpory i spodu płyty dennej. Wszystkie powierzchnie murów bocznych niecki wymagają pilnej naprawy - poinformowała w komunikacie Katarzyna Bartosińska z Ministerstwa Infrastruktury.

Realizacja zadania pozwoliłaby w pełni wykorzystać możliwości retencyjne i alimentacyjne zbiornika, a w okresie niżówek zabezpieczyłaby przed nadmiernym przesychaniem gleby.

Burmistrz Wisły Tomasz Bujok od lat zabiega o remont obiektu. W trakcie rozmów zaznaczył, że zbiornik stanowi zabezpieczenie w wodę pitną nie tylko dla mieszkańców Wisły, ale również dla czterech innych gmin: Ustronia, Skoczowa, Dębowca i Strumienia, dla których nie istnieje dodatkowe, alternatywne ujęcie. Zwrócił uwagę, że w razie poważnej awarii Zbiornika Wisła-Czarne Wodociągi Ziemi Cieszyńskiej nie będą mogły zapewnić dostaw wody dla celów bytowych poprzez magistralę.

Wnioski na dofinansowanie zostały złożone

Wiceminister infrastruktury Przemysław Koperski poinformował, że obecnie „priorytetowo podchodzimy do sprawy remontu Zbiornika w Wiśle”. Wody Polskie złożyły już wnioski o przyznanie pieniędzy z UE w ramach podziałania „Wsparcie na inwestycje związane z rozwojem, modernizacją i dostosowaniem rolnictwa i leśnictwa” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 w podziale na dwa etapy. Obecnie trwa procedura weryfikacji wniosków złożonych do marszałka województwa śląskiego oraz procedura zabezpieczenia koniecznego wkładu własnego przez Wody Polskie. Minister Koperski przekazał,
że na dzień dzisiejszy wszystkie zaplanowane działania idą w dobrym kierunku.

- Całkowity koszt wyremontowania zbiornika szacowany jest na 24 mln zł. Do marszałka województwa śląskiego złożono dwa wnioski na następujące kwoty: etap I – 11 402 931 zł, etap II – 10 318 267 zł. Trwają prace nad zabezpieczeniem wkładu własnego Wód Polskich w pozostałej części. Gdy zostaną domknięte kwestie zapewnienia finansowania, niezwłocznie ruszą procedury przetargowe - wyjaśnił Rafał Jaśkowski, rzecznik prasowy Ministerstwa Infrastruktury.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

Dzień pamięci - ZBRODNIA KATYŃSKA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera