Spis treści
Takie miejsca często są atrakcjami turystycznymi miast i regionów. Wymieniać można by długo. Przykładem z Polski jest, chociażby niedawna wiadomość o planowanym powstaniu Muzeum Browarów Nie. Zapomnianych w Szczytnie. W zbiorach znajdą się przedmioty (kapsle, butelki i etykiety) powiązane z tradycyjnymi, tamtejszymi browarami, do których prawa i sposób produkcji są powoli odzyskiwane przez Mazurską Manufakturę S.A. Samo miejsce ma być otwarte nie tylko dla smakoszy piwa, ale też dla osób interesujących się kulturą regionalną. W planach jest zorganizowanie między innymi ścieżek dydaktycznych związanych z konkretnymi browarami.
Kliknij przycisk poniżej, aby zobaczyć więcej muzeów związanych z kulinariami.
Belgia - Muzeum Frytek
Wiele tego typu miejsc znajdziemy też podczas podróży po świecie. Jednym z najsłynniejszych przykładów jest pierwsze i jedyne muzeum poświęcone frytkom (Frietmuseum), które znajduje się w belgijskiej Brugii (w budynku Saaihalle). Można się tu dowiedzieć między innymi, skąd pochodzą ziemniaki, gdzie wynaleziono frytki i czy są one bardziej francuskie, czy raczej belgijskie. Podczas wizyty można kupić akcesoria związane z tematyką muzeum. Na miejscu, w specjalnie wydzielonej kafejce, zjemy również między innymi porcję tradycyjnych frytek (2,40 euro).

Kanada - Muzeum Ziemniaka
Skoro mowa o frytkach, to w zestawieniu nie może zabraknąć Kanadyjskiego Muzeum Ziemniaka (The Canadian Potato Museum) w O’Leary na Wyspie Księcia Edwarda. Od 1993 roku stara się ono pielęgnować historię związaną z uprawą popularnej bulwy. Na miejscu znajduje się największy zbiór maszyn rolniczych i narzędzi potrzebnych do uprawy ziemniaków. Zwiedzając muzeum, można zrobić sobie zdjęcie z największą na świecie rzeźbą ziemniaka.
Stany Zjednoczone Ameryki Północnej - Muzeum Popcornu
Z kolei w mieście Marion w Ohio w Stanach Zjednoczonych w ramach Heritage Hall, które zbiera dziedzictwo regionu, w 1982 roku powołano do życia Wyandot Popcorn Museum, jedną z dwóch placówek związanych z prażeniem kukurydzy. Na miejscu można przyjrzeć się najstarszym maszynom do popcornu. Tematyka muzeum ma cyrkowy charakter. Dzięki temu podkreślono zwyczaj jedzenia popcornu w amerykańskich wesołych miasteczkach i w atrakcyjny sposób wyeksponowano ziarna kukurydzy.
Niemcy - Muzeum Currywurst
W Berlinie znajdziemy muzeum dedykowane najpopularniejszej, niemieckiej przekąsce, czyli kiełbasce wieprzowej w curry, polanej ketchupem (currywurst). Przyjęto, że to proste danie wymyśliła Herta Heuwer w 1949 roku i sprzedawała je jako uliczne jedzenie. W muzeum można dowiedzieć się wielu ciekawych informacji o początkach tej potrawy, poznać różne sposoby jej przyrządzania oraz zabawne gry, nawiązujące do niemieckiej przekąski. W trakcie wizyty punktem obowiązkowym jest zjedzenie oryginalnego currywurst i chwila odpoczynku na kanapie przypominającej kiełbasę.
Brazylia - Muzeum Kawy
Kolejnym punktem na mapie kulinarnych wycieczek może być Muzeum Kawy (Museu do Café), znajdujące się od 1922 roku w brazylijskim Sao Paulo. Na miejscu można zgłębić historię kawy, poznać wiele ciekawostek na temat czarnego napoju i wziąć udział w kursie na baristę. Dzięki stronie internetowej wybierzemy się też na wirtualny spacer, który przybliży zainteresowanym aktualne wystawy.
Zaskakujące muzea w Polsce i na świecie związane z kulinaria...
Pyszne frytki każdego dnia

Chleb z ziarnami
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?