Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zawsze opłaca się szkolić swoich pracowników

Monika Krężel
Aż 420 mln zł przeznaczy się w woj. śląskim na szkolenia i inne usługi dla mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw, ich pracowników oraz osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą w ramach Podmiotowego Finansowania Usług Rozwojowych. Ten system wprowadza Wojewódzki Urząd Pracy w Katowicach. Warto z niego skorzystać.

Szkolenia to wzrost konkurencyjności firmy. Współcześnie cenimy sobie w pracy nie tylko pieniądze, ale przede wszystkim możliwość rozwoju, spełnienie i osobistą satysfakcję. Zadowolony pracownik jest lojalny i zaangażowany, ale także bardziej efektywny i samodzielny. W dłuższej perspektywie zmniejsza to fluktuację kadry i obniża koszty.

Z takiego założenia wychodzi m.in. gliwicka firma Future Processing (FP), działająca w wysoce konkurencyjnej branży IT, gdzie poprzeczka ustawiona jest jeszcze wyżej. To, co zwiększa atrakcyjność firmy w oczach pracowników, to m.in. możliwość stania się ekspertem w swojej dziedzinie. Wychodząc naprzeciw tym oczekiwaniom, firma stworzyła własną jednostkę szkoleniową FP Academy, która dba o rozwój kompetencji i kwalifikacji zawodowych członków zespołu. Pracownicy mogą zdobywać certyfikaty, uczestniczyć w szkoleniach, prowadzonych zarówno przez trenerów wewnętrznych, jak i zewnętrznych.

By ułatwić pracownikom doskonalenie swoich umiejętności, w firmie wdrożono także specjalny system zgłaszania potrzeb szkoleniowych.

- Chodziło o ułatwienie komunikacji dotyczącej wsparcia rozwoju pracowników FP na linii: lider - członek zespołu - dział szkoleń - trener, od momentu powstania potrzeby szkoleniowej, przez jej analizę, po realizację - wyjaśnia Magdalena Wilczak, szefowa FP Academy.

Szkolenia to ważny temat także w wielu firmach produkcyjnych.

- Bardzo zależy nam na wielozawodowości pracowników, więc staramy się im zapewnić, jak najwięcej kursów i szkoleń - mówi Mariusz Kulas, kierownik biura zarządzania personelem w spółkach Ferrum SA oraz w Zakładzie Konstrukcji Spawanych Ferrum SA w Katowicach. - Cały czas szkolimy operatorów suwnic, spawaczy, organizujemy kursy na wózki jezdniowe. Zależy nam na tym, żeby każdy pracownik produkcji potrafił obsłużyć suwnicę czy wózek jezdniowy, a nie wołał za każdym razem człowieka, który posiada takie uprawnienia. Zdarza się, że niektóre kursy, które oferujemy pracownikom, kosztują nawet kilka tysięcy złotych. Mimo tego naszą załogę staramy się szkolić cały czas.

Jednak profesjonalne programy szkoleniowe to często przywilej zarezerwowany dla dużych korporacji. A co z tymi najmniejszymi, którzy mają największy problem, by znaleźć środki na inwestycje w kwalifikacje swoje i swoich pracowników? W woj. śląskim mikroprzedsiębiorstwa stanowią przecież aż 94 proc. wszystkich zarejestrowanych firm. Właśnie dla nich szansą jest nowy system finansowania szkoleń, studiów podyplomowych czy doradztwa dla mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw, który wszedł w życie we wrześniu. Jest to tzw. Podmiotowy System Finansowania. Opiera się on na bezpośrednim finansowaniu potrzeb pracowników i pracodawców.

Odtąd przedsiębiorcy będą mogli sami wybierać szkolenia i usługi ze specjalnej bazy. Oferta będzie dopasowana do faktycznych potrzeb przedsiębiorców. Oni będą też mogli zgłaszać zapotrzebowanie na konkretną usługę, jeśli nie znajdą jej w bazie. Przedsiębiorca, który chce skorzystać z tej możliwości, powinien zgłosić się do jednego z tzw. operatorów wybranych przez Wojewódzki Urząd Pracy w Katowicach, którzy odpowiadają za rekrutację firm, podpisanie umowy i rozliczenie usługi rozwojowej.

Nowy system to całkowite odejście od starych zasad, które opierały się na podejściu podażowym - zdarzało się, że przedsiębiorca korzystał ze szkoleń, które nie zawsze trafiały w jego potrzeby. Teraz wybierze takie, na których mu zależy. I przede wszystkim może liczyć na potężne dofinansowanie.

- Warto wiedzieć, że nowatorski system opiera się na dwóch filarach. Pierwszy filar jest regionalny, a drugi obejmuje Bazę Usług Rozwojowych. Jest to centralna baza usług szkoleniowych, z której przedsiębiorca wybierze sobie najbardziej mu odpowiadające szkolenie - wyjaśnia Piotr Kucharski, kierownik Punktu Kontaktowego EFS w WUP Katowice. To system szyty na miarę, przypomina popularne serwisy aukcyjne. A jeśli chodzi o ilość podmiotów zapisanych do Bazy Usług Rozwojowych, to nasze województwo jest drugie w kraju.

Gdzie znaleźć informacje o wsparciu dla przedsiębiorców?

Punkt Kontaktowy EFS
Wojewódzki Urząd Pracy w Katowicach
ul. Kościuszki 30
40-048 Katowice, pokój nr 2
tel. 32 757 33 11, e-mail: [email protected]
Dane kontaktowe do operatorów znajdują się na stronie
http://rpo.wup-katowice.pl

Jacek Kudzior, wicedyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Katowicach:

Podmiotowy System Finansowania to największy program, z jakim mamy do czynienia, jeśli chodzi o środki z Europejskiego Funduszu Społecznego. Maksymalne dofinansowanie może wynieść 80 proc. Do 2023 r. na wsparcie może liczyć ponad 53 tys. pracowników przedsiębiorstw oraz 12 tys. firm z woj. śląskiego. Indywidualne podejście, proste procedury i gwarancja jakości, ponieważ usługi dostępne w BUR są świadczone przez firmy i instytucje dysponujące odpowiednimi certyfikatami jakości, to największe korzyści systemu.

Nieboczowy: ta wieś zostanie zalana

Jaki to kolor? Rozpoznajesz kolory i potrafisz je nazwać? SPRAWDŹ TUTAJ

KLIKNIJ PONIŻEJ I POBIERZ
500 ZŁ NA DZIECKO WNIOSKI + FORMULARZE

KLIKNIJ W OBRAZ I ZOBACZ JAK PRAWIDŁOWO WYPEŁNIĆ WNIOSEK

tyDZień - informacyjny program Dziennika Zachodniego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!