MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zjazd śląskich lekarzy w Katowicach pod hasłem "Ku normalności i postępowi". Uhonorowano wyróżniających się medyków! ZDJĘCIA

OPRAC.:
Ireneusz Stajer
Ireneusz Stajer
Ostatnie lata działalności śląskiego samorządu lekarskiego nie należały do najłatwiejszych. Pandemia, wojna w Ukrainie, kwestie związane z napływem lekarzy spoza Unii Europejskiej czy złożenie wniosku o zbadanie zgodności z konstytucją przepisów ustawy o izbach lekarskich.
Ostatnie lata działalności śląskiego samorządu lekarskiego nie należały do najłatwiejszych. Pandemia, wojna w Ukrainie, kwestie związane z napływem lekarzy spoza Unii Europejskiej czy złożenie wniosku o zbadanie zgodności z konstytucją przepisów ustawy o izbach lekarskich. Karina Trojok / Polska Press
Ku normalności i postępowi – pod takim hasłem w piątek 12 kwietnia, w Domu Lekarza odbył się XLIV Okręgowy Zjazd Lekarzy w Katowicach. To bez wątpienia święto wszystkich medyków zrzeszonych w Śląskiej Izbie Lekarskiej, czas podsumowań oraz wyznaczenia nowych celów. Była to również okazja uhonorowania zasłużonych lekarzy medalami Pro Medico oraz Śląskiej Izby Lekarskiej.

Okręgowy Zjazd Lekarzy w Katowicach

Ostatnie lata działalności śląskiego samorządu lekarskiego nie należały do najłatwiejszych. Pandemia, wojna w Ukrainie, kwestie związane z napływem lekarzy spoza Unii Europejskiej czy złożenie wniosku o zbadanie zgodności z konstytucją przepisów ustawy o izbach lekarskich. To tylko niektóre trudności na drodze samorządu lekarskiego, inne to walka z dezinformacją medyczną i ochroną danych poufnych, których tajemnica została naruszona przez ówczesnego ministra zdrowia.

Podczas swojego wystąpienia Prezes ORL w Katowicach podkreślił, że mimo różnych zawirowań Śląska Izba Lekarska niezmienne pozostaje liderem w kształceniu podyplomowym lekarzy i lekarzy dentystów w Polsce. W 2023 roku ŚIL zorganizowała 219 wydarzeń edukacyjnych, w których wzięło udział 7 877 osób.

Staramy się także być obecni w przestrzeni publicznej, ostatnio bardzo wyraźnie, ze względu na walkę z dezinformacją medyczną. Stawiamy mocny akcent na komunikację z lekarzami i lekarzami dentystami. Nasze kanały komunikacji to Pro Medico, strona internetowa, newsletter, social media, mamy swój własny podcast ŚILne Argumenty, a także jako okręgowa izba lekarska stworzyliśmy aplikację, która powstała, by umożliwić jeszcze sprawniejszy i szybszy kontakt z Izbą. Dzięki niej lekarze i lekarze dentyści zapiszą się na kursy i szkolenia oraz na wydarzenia organizowane przez Izbę, zarezerwują nocleg w bazie hotelowej w Warszawie, sprawdzą stan konta składkowego i swoje dane w rejestrze lekarzy oraz przeczytają PRO MEDICO.

Integrujemy społeczność lekarską poprzez sport, kulturę, wydarzenia dla rodzin lekarskich i lekarzy seniorów. Podejmujemy działania promujące talenty lekarskie. Jednym z przykładów jest zaprojektowanie i wydanie serii książeczek edukacyjnych dla dzieci „Jak mieć piękne, zdrowe zęby”, Skąd się biorą dzieci w świecie?” i „Jak jest zbudowany człowiek” autorstwa dr. Jacka Sroczyńskiego. Lekarz i poeta dr Jacek Sroczyński będzie jutro podpisywał swoje książki podczas Zjazdu.

By oddać atmosferę Izby, zostało przygotowane krótkie filmowe podsumowanie, które koresponduje z tegorocznym hasłem i plakatem Zjazdu. Film został zrealizowany przez pracowników ŚIL bez udziału firmy zewnętrznej.

Podczas uroczystej części OZL dokonano również odznaczenia sztandaru Śląskiej Izby Lekarskiej. Decyzję Polskiego Towarzystwa Lekarskiego przedstawił dr n. med. Jacek Gawron – przewodniczący Oddziału Śląskiego Polskiego Towarzystwa Lekarskiego, który następnie dokonał aktu wbicia gwoździa sztandarowego w drzewiec sztandaru Śląskiej Izby Lekarskiej.

Odznaczenie zostało przyznane za ochranianie wartości najwyższej, jaką jest ludzkie życie, za wrażliwość na krzywdę, cierpienie, chorobę i niedostatek, za wiarę w ludzką życzliwość, za dbanie o godność człowieka, a także o honor i prestiż stanu lekarskiego.

Tradycją okręgowych zjazdów lekarzy jest również przyznawanie odznaczeń lekarz i lekarzom dentystom najbardziej zaangażowanym w pracę zawodową i samorządową.

Odznaki „Zasłużony dla lekarzy Pro Medico”

 • Prof. dr hab. n. med. Antoni Hrycek
 • Dr Bożena Ociepka
 • Dr n. med. Andrzej Stasiów
 • Srebrna odznaka „Zasłużony dla lekarzy Pro Medico”
 • Dr n. med. Grzegorz Dawiec
 • Dr Dariusz Konieczny
 • Dr n. med. Marcin Mazur
 • Dr n. med. Rafał Rój
 • Dr hab. n. med. Dariusz Skaba
 • Dr n. med. Krzysztof Szczechowski
 • Prof. dr hab. n. med. Jan Szewieczek
 • Medal Śląskiej Izby Lekarskiej
 • Prof. dr hab. Teresa Dukiet-Nagórska
 • Katarzyna Fulbiszewska
 • Prof. dr hab. Zygmunt Tobor

Medal Śląskiej Izby Lekarskiej

Prof. dr hab. Teresa Dukiet-Nagórska – wybitny znawca prawa karnego i prawa medycznego, Wieloletni Kierownik Katedry Prawa Karnego i Kryminologii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, pomysłodawczyni i współtwórczyni programu studiów podyplomowych „Prawo w ochronie zdrowia”, jest to unikatowy w skali kraju projekt, gdzie studia podyplomowe realizuje Uniwersytet Śląski we współpracy ze Śląskim Uniwersytetem Medycznym i Śląską Izbą Lekarską.

Samorząd lekarski z panią profesor łączy wieloletnia przyjaźń. Na cykliczne wykłady Pani Profesor z zakresu prawa medycznego każdego miesiąca zapisuje się ponad 100 słuchaczy

Katarzyna Fulbiszewska – miłośniczka historii, nieformalny kustosz Muzeum Historii Medycyny i Farmacji w Śląskiej Izbie Lekarskiej oraz opiekun Ośrodka Dokumentacji Historycznej, autorka felietonów w piśmie Pro Medico o tematyce historii medycyny

Prof. dr hab. Zygmunt Tobor – kierownik Katedry Teorii i Filozofii Prawa Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Współtwórca programu studiów podyplomowych „Prawo w ochronie zdrowia”. Na prośbę śląskiego samorządu lekarskiego Prof. Zygmunt Tobor opracował projekt nowelizacji Kodeksu Etyki Lekarskiej, który został zgłoszony do Naczelnej Izby Lekarskiej, pan Profesor brał udział w wielu konferencjach organizowanych przez ŚIL w charakterze wykładowcy lub panelisty. To prawdziwy przyjaciel samorządu lekarskiego.

Na zakończenie części oficjalnej zjazdu na scenę został poproszony prof. dr hab. n. med. Zdzisława Gajdę - Prezesa Krakowskiego Towarzystwa Miłośników Historii Medycyny, który wręczył Prezesowi dr. n. med. Tadeuszowi Urbanowi medal Walerego Jaworskiego w uznaniu zasług za utworzenie Muzeum Historii Medycyny i Farmacji śląskiej Izby.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pasta jajeczna z awokado

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera