Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Złota Góra w Częstochowie - z tego miejsca można zobaczyć miasto z innej perspektywy ZDJĘCIA

Katarzyna Stacherczak
Katarzyna Stacherczak
Złota Góra w Częstochowie. To właśnie z tego miejsca można spojrzeć na miasto z innej perspektywy
Złota Góra w Częstochowie. To właśnie z tego miejsca można spojrzeć na miasto z innej perspektywy Katarzyna Stacherczak
Jednym z miejsc w Częstochowie, z którego można zobaczyć miasto z innej perspektywy niż zwykle, jest Złota Góra. U jej podnóży znajduje się - zrujnowany już - Park Miniatur Sakralnych. Mimo że pod względem wysokości jest ona dopiero dwudziestym wzgórzem w Częstochowie, doskonale widać stąd panoramę miasta. Z tego miejsca możemy podziwiać nie tylko Jasną Górę, ale i Archikatedrę, stadion żużlowy, halę sportową, a także największe osiedla mieszkaniowe. Ogromne wrażenie robią opustoszałe już kamieniołomy.

Złota Góra w Częstochowie

Złota Góra - znajdująca się w dzielnicy Zawodzie-Dąbie - wznosi się na 281 metrów nad poziomem morza. Wzgórze zbudowane jest z wapieni górnojurajskich. Złota Góra stanowi północno-zachodni cypel Wyżyny Częstochowskiej. Przez to miejsce przechodzi turystyczny Szlak Orlich Gniazd.

Znajdują się tutaj nieczynne już kamieniołomy. Przez wiele lat wydobywano tam wapień, popularny budulec, z którego powstało wiele częstochowskich budynków. Eksploatację na skalę przemysłową zapoczątkowano u schyłku lat 50. XIX wieku. Na przełomie XIX i XX w. działało tu kilka zakładów wapienniczych: m.in. "Saturn", "Emilia", "Adam", "Calcium" oraz piece wapienne systemu Rüdersdorfa.

Najstarszym kamieniołomem na Złotej Górze był kamieniołom "Emilia", przy którym działało kilka wapienników. Jako drugi powstał największy - "Saturn" - a następnie "Adam" i "Calcium". Pozyskiwano z nich materiał skalny na potrzeby budownictwa drogowego, a także jako wsad hutniczy oraz do wypału wapna. Po 1945 (do lat. 80) eksploatację kamienia wapiennego prowadziły Częstochowskie Zakłady Przemysłu Materiałów Budowlanych.

W czasie okupacji na Złotej Górze mieścił się niemiecki obóz jeniecki, początkowo tylko dla Polaków. Później – od 1941 roku – również dla żołnierzy radzieckich, a w końcu - od 1943 roku – również włoskich jeńców wojennych. Wszyscy byli przetrzymywani w nieludzkich warunkach i zmuszani do katorżniczej pracy. Na pamiątkę tych tragicznych wydarzeń powstała specjalna tablica, która znajduje się przy ulicy Mirowskiej.

Panorama miasta ze Złotej Góry w Częstochowie

Mimo że Złota Góra jest pod względem wysokości dopiero dwudziestym wzgórzem w Częstochowie, doskonale widać stąd panoramę miasta. Z tego miejsca możemy podziwiać nie tylko Jasną Górę, ale i Archikatedrę, kościół świętego Wojciecha, stadion żużlowy, halę sportową, a także największe osiedla mieszkaniowe. Ogromne wrażenie robią opustoszałe już kamieniołomy.

Do niedawna Złota Góra była owiana złą sławą. Swego czasu krążyły plotki mówiące o tym, że właśnie w tym miejscu swoje msze odprawiali sataniści – miały o tym świadczyć ślady zwierzęcej krwi widoczne na kamieniach. Inni z kolei twierdzili, że na Złotą Górę jeździ się tylko w jednym celu – miejsce to ponoć sprzyjało miłosnym igraszkom…

Niezależnie od tych opinii, Złota Góra jest na tyle malowniczym miejscem, że warto je odwiedzić. Pamiętajcie jednak, że jest tu niebezpiecznie z racji na wysokość i trzeba uważać, bo o wypadek nietrudno. Będąc na Złotej Górze dbajmy też o porządek - sterty śmieci, które tam leżą z pewnością nie dodają uroku temu miejscu...

Kamieniołomy na Złotej Górze w Częstochowie

Potężne ściany skalne na Złotej Górze to ostatni, ale dobrze zachowany relikt prowadzonej tu i w innych okolicznych wyrobiskach eksploatacji. Budujące je uławicone wapienie górnej jury powstały w wyniku gromadzenia się osadu na dnie morza około 160-155 mln lat temu. W świecie nauki skały te zasłynęły jako miejsce pozyskiwania unikatowych skamieniałości, zwłaszcza amonitów. Na podstawie zebranego stąd materiału, ustalono wiele ich nowych gatunków, a także rodzajów, które na trwałe weszły do światowej literatury geologicznej.

Kamieniołom na Złotej Górze stanowi wzorzec - punkt odniesienia dla badań stratygraficznych (określających wzajemne relacje czasowe skał) oraz paleontologicznych (określających gatunki i rodzaje amonitów jurajskich) prowadzonych przez licznych naukowców.

To właśnie ten kamieniołom był prezentowany w 2006 roku uczestnikom odbywającego się w Polsce Światowego Kongresu Stratygrafii Systemu Jurajskiego organizowanego pod patronatem Międzynarodowej Unii Nauk Geologicznych.

Nie przeocz

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najlepsze atrakcje Krakowa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera