MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zmiana czasu na letni 2024. Nie zapomnij! W ten weekend przestawiamy zegarki. Będziemy spali o godzinę krócej. To ostatnia taka zmiana?

Redakcja Strefy Biznesu
Redakcja Strefy Biznesu
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Przed nami ostatni weekend marca, co oznacza, że czeka nas zmiana czasu na letni 2024. W tym roku zmiana czasu nastąpi w noc z Wielkiej Soboty na Niedzielę Wielkanocną. Z 30 na 31 marca będziemy spać o godzinę krócej. Ekonomista Marek Zuber w rozmowie z nami przyznaje, że zmiana czasu obecnie „absolutnie nie ma sensu". Tutaj pojawia się pytanie: kiedy będzie ostatnia zmiana czasu w Polsce?

Spis treści

Zamieszanie ze zmianami czasu na zimowy i na letni trwa w Polsce od 1983 r.
Terminem do zmiany czasu z zimowego na letni jest noc z soboty na niedzielę w ostatni weekend marca. Tak więc w nocy z 30 na 31 marca będziemy spać o godzinę krócej.
pixabay/charlie0111

Kiedy zmiana czasu na letni 2024?

Zamieszanie ze zmianami czasu na letni i na zimowy w Polsce trwa od 1983 r. Jest jednak duże prawdopodobieństwo, że wkrótce będziemy mieli do czynienia z likwidacją zmiany czasu w Polsce.

Obecnie w Polsce wciąż czas zmieniamy dwa razy w roku, bo mamy czas letni i czas zimowy. W ostatnią niedzielę marca, po pięciu miesiącach czasu zimowego, przestawiamy zegarki o godzinę do przodu, z 2:00 na 3:00. W związku z czym śpimy o godzinę krócej, ale wieczorem dłużej jest jasno. W ten sposób przechodzimy z czasu zimowego na letni.

Siedem miesięcy później (bo tyle obowiązuje czas letni), w ostatnią niedzielę października cofamy zegarki z 3:00 na 2:00, przechodząc tym samym z powrotem na czas zimowy. Tzw. czas zimowy obowiązuje od ostatniej niedzieli października, do ostatniej niedzieli marca.

– Zmiana czasu powoduje przesunięcie w naszym własnym zegarze biologicznym, będąc przyczyną rozregulowania rytmów okołodobowych i źródłem dolegliwości o charakterze jet lagu – ostrzega stronazdrowia.pl

Jak wyjaśnia portal, wiosenne przesunięcie zegara jest bardziej niekorzystne dla zdrowia niż to jesienne. Przypada bowiem w okolicach przesilenia wiosennego, które jest nazywane także syndromem zmęczenia wiosennego.

– Choć niektórzy ludzie dopasowują się do zmiany czasu dość łatwo, to badania wskazują, że ludzkie ciało nigdy w pełni nie przyzwyczaja się do czasu letniego. Ta zmiana może prowadzić do trwałej desynchronizacji rytmu dobowego i potencjalnie przyczyniać się do poważniejszych problemów zdrowotnych, zwłaszcza u osób doświadczających tzw. „społecznej zmiany strefy czasowej". Niemniej jednak, u zdrowych jednostek skutki czasu letniego zazwyczaj łagodnieją po kilku tygodniach”– podkreśla psycholożka i badaczka Theresa Schnorbach, ekspert Emma Sleep.

Kiedy będzie ostatnia zmiana czasu w Polsce?

Problem ze zmianą czasu w dużej mierze wynika z braku zdecydowania w Unii Europejskiej. Jedne kraje chcą odejść od zmiany czasu na letni i zimowy, inne nie. Wśród tych, które chcą odejść od zmiany czasu, jedne (jak np. Polska) chcą zostać „na zawsze" przy czasie letnim, inne - przy czasie zimowym.

Zmiana czasu obecnie absolutnie nie ma sensu – tłumaczy w rozmowie ze Strefą Biznesu Marek Zuber, ekonomista, Akademia WSB. – To miało sens na początku zeszłego wieku, kiedy zupełnie inaczej korzystaliśmy z energii elektrycznej, wtedy też wiele fabryk nie pracowało w nocy, a w dzień nie korzystaliśmy z tylu urządzeń elektrycznych, z których obecnie korzystamy – dodaje. – Stąd te różnice, jeżeli chodzi o zużycie prądu – uzupełnia.

Zuber podkreśla, że obecnie „wydłużanie dnia” nie ma już takiego znaczenia. – Kiedyś prąd był wykorzystywany do oświetlenia nocą, a jeżeli świecenie w nocy, to oczywiście i faktycznie, jeśli nasza aktywność przypadała na „porę ciemną”, to stanowiło to pewne oszczędności – mówi i dodaje, że obecnie wszystko się wyrównuje, co zdaniem eksperta, potwierdza, że zmiana czasu nie ma sensu.

Ekspert zwraca uwagę, że zmiana czasu generuje dodatkowe koszty i nie tylko związane np. ze zmianą rozkładu jazdy pociągów ale także wskazuje na nasz organizm, który „musi się przyzwyczaić do tej zmiany. – Wszystkie badania wskazują na naszą niższą efektywność i aktywność po zmianie czasu – podaje. – Mam nadzieję, że w końcu z tym skończymy, także po to, żeby się nie spóźniać – podsumowuje Zuber.

Zmiana czasu na letni. Jak rozliczyć dodatkową godzinę pracy?

Zmiana czasu jest także wyzwaniem dla pracodawców, ponieważ nagle pojawia się jedna dodatkowa godzina czasu pracy. Co na ten temat mówią przepisy?

Pracodawca musi wypłacić pracownikowi wynagrodzenie za taką ilość godzin, jaką był zobowiązany przepracować w danym okresie rozliczeniowym. Zmiana czasu nie następuje bowiem z winy pracownika, a z powodu odgórnych przepisów.

Zmiana czasu w najbliższych latach. Kiedy wypada?

Z czasu zimowego na czas letni:

  • w 2024 r. – 31 marca,
  • w 2025 r. – 30 marca,
  • w 2026 r. – 29 marca.

Z czasu letniego na zimowy:

  • w 2024 r. – 27 października,
  • w 2025 r. – 26 października,
  • w 2026 r. – 25 października.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Zmiana czasu na letni 2024. Nie zapomnij! W ten weekend przestawiamy zegarki. Będziemy spali o godzinę krócej. To ostatnia taka zmiana? - Strefa Biznesu