Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zmiana herbu woj. śląskiego? Autorzy petycji zostaną zaproszeni do dyskusji, radni zamierzają naprawić swój błąd

Kamil Lorańczyk
Kamil Lorańczyk
Autorzy petycji, na czele ze Stowarzyszeniem Beskidzki Dom, domagają się, by nowy herb województwa, składający się obecnie wyłącznie z górnośląskiego złotego orła na błękitnym tle, posiadał równoważne małopolskie symbole heraldyczne – srebrnego orła na czerwonym tle.
Autorzy petycji, na czele ze Stowarzyszeniem Beskidzki Dom, domagają się, by nowy herb województwa, składający się obecnie wyłącznie z górnośląskiego złotego orła na błękitnym tle, posiadał równoważne małopolskie symbole heraldyczne – srebrnego orła na czerwonym tle. UM w Bielsku-Białej
Radni Sejmiku Województwa Śląskiego w poniedziałek odrzucili petycję o zmianę herbu województwa śląskiego złożoną przez Stowarzyszenie Beskidzki Dom i kilka innych organizacji. Jej autorzy, którzy chcą uwzględnienia w symbolice regionu jego małopolskiej części, nie zostali zaproszeni na sesję. Radny sejmiku śląskiego Hubert Maślanka przyznał dzisiaj, że był to błąd i zadeklarował zaproszenie autorów petycji do dyskusji w ramach jednej z komisji sejmiku.

Zmiana herbu woj. śląskiego? Autorzy petycji zostaną zaproszeni do dyskusji w ramach jednej z komisji sejmiku

Na początku tygodnia sejmik śląski odrzucił petycję o zmianę herbu województwa śląskiego złożoną przez Stowarzyszenie Beskidzki Dom i kilka innych organizacji. Do tej decyzji i głosowania podczas czwartkowej sesji Rady Miejskiej w Bielsku-Białej odniósł się bielski radny Janusz Okrzesik z ugrupowania Niezależni.BB, pytając o stanowisko w tej sprawie, obecnego w sali sesyjnej, radnego Sejmiku Województwa Śląskiego Huberta Maślankę.

Janusz Okrzesik przypomniał również, że województwo śląskie to w 50 proc. ziemie historycznie należące do Małopolski, z tego powodu nazwa województwa jest absolutnie myląca w stosunku do rzeczywistości i tożsamości mieszkańców.

W odpowiedzi radny sejmiku śląskiego przywołał słowa marszałka woj. śląskiego Jakuba Chełstowskiego, który w poniedziałek mówił o tym, że zmian statutowych, ustrojowych województwa nie załatwia się za sprawą petycji. Radny Maślanka przyznał też, że osobiście wstrzymał się od głosu nad tą uchwałą.

– W moim odczuciu była ona skonstruowana w sposób dość radykalny. Była zakreślona mniej więcej tak, że kto tej petycji nie poprze – ten dopuszcza się dyskryminacji części mieszkańców – powiedział Hubert Maślanka.

– Nie mogłem się zgodzić pod tak zakreśloną petycją z prostego powodu. Województwo prowadzi pewną politykę wielokulturowości. Strategia rozwoju kultury województwa wskazuje o tym wprost. Realizacja tej polityki to nie jest tylko kwestia herbu, choć bardzo istotna. Ale przede wszystkim kwestia budżetu, wspierania organizacji pozarządowych, w tym również tych, które działają na rzecz mniejszości kulturowych. Przecież województwo wspiera bardzo intensywnie wszystkie imprezy kulturane, jak Tydzień Kultury Beskidzkiej czy Redyki, które właśnie w swojej istocie tę tożsamość lokalną podkreślają i utrzymują – kontynuował.

Jego zdaniem, absolutnie należy być bardzo starannym i precyzyjnym, jeżeli chodzi o tak istotne elementy, jak tożsamość.

– Pamiętam, jak przy okazji obchodów 70-lecia Bielska-Białej zwrócono uwagę, żeby nie używać skrótu Bielsko, ale po prostu mówić Bielsko-Biała. Rozumiem tę wrażliwość, gdy część mieszkańców oburza się – w moim odczuciu słusznie – na to, aby nazywać Ślązakiem każdego mieszkańca województwa śląskiego – podkreślił.

Hubert Maślanka zadeklarował także, że autorzy petycji zostaną zaproszeni do dyskusji w ramach jednej z komisji sejmiku.

– To spotkanie mam już wstępnie potwierdzone na 12 grudnia. Chcemy się spotkać, abyśmy rzeczowo, niepolitycznie, mogli porozmawiać na temat tych argumentów – powiedział i przyznał też, że błędem był brak zaproszenia przedstawicieli, wnioskodawców petycji na poniedziałkową sesję.

W sejmiku śląskim w poniedziałek za odrzuceniem petycji zagłosowało 24 radnych, głównie z klubu Koalicji Obywatelskiej, przeciwko odrzuceniu petycji było dziewięciu radnych, wstrzymało się siedmiu.

od 7 lat
Wideo

Tadeusz Płużański - Dlaczego warto pielęgnować pamięć o wyklętych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera