Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zmiany w Sosnowieckim Szpitalu Miejskim: Centralny Szpital Miejski w centrum Sosnowca

Agata Pustułka
Agata Pustułka
Sosnowiecki Szpital Miejski już od nowego roku wprowadza zapowiadane kilka miesięcy temu zmiany organizacyjne. Do tej pory szpital działał w dwóch, oddalonych od siebie lokalizacjach – w centrum miasta przy ul. Zegadłowicza oraz w dzielnicy Zagórze przy ul. Szpitalnej.

Podział ten był i jest utrudnieniem dla pacjentów i pracowników. Wiąże się także z wyższymi kosztami działalności placówki. Teraz, opieka szpitalna zostanie zlokalizowana w centrum miasta, a w drugim budynku w dzielnicy Zagórze prowadzona będzie terapia psychiatryczna, uzależnień, rehabilitacja i opieka długoterminowa. Zmiany w strukturze organizacyjnej Sosnowieckiego Szpitala Miejskiego umożliwią maksymalne wykorzystanie potencjału placówki wraz z jej nowoczesną częścią zlokalizowaną przy ul. Zegadłowicza.

Dla wszystkich mieszkańców Sosnowca, najważniejszą ze zmian jest utworzenie przy ul. Zegadłowicza Centralnego Szpitala Miejskiego, w którym będą mieściły się wszystkie oddziały lecznicze oraz Centralna Izba Przyjęć. Teraz wszystkie specjalności szpitala skupione zostaną w jednym budynku. Pacjenci będą dowożeni przez pogotowie ratunkowe podczas ostrego dyżuru do jednego miejsca, a baza szpitalna zostanie uporządkowana. Z kolei w obiekcie przy ul. Szpitalnej, utworzony zostanie ośrodek leczenia schorzeń psychiatrycznych, leczenia uzależnień oraz rehabilitacji i opieki długoterminowej.

Zmiany w Sosnowieckim Szpitalu Miejskim: Centralny Szpital M...

Oszczędności placówki
Reorganizacja struktury szpitala, zmiana umiejscowienia oddziałów oraz koncentracja działalności leczniczej w jednym miejscu to przede wszystkim wielkie udogodnienie dla mieszkańców miasta. Dodatkowo, zmiany w Sosnowieckim Szpitalu Miejskim wpłyną na optymalizację kosztów i zwiększenie efektywności dotychczasowej działalności placówki. Dzięki temu szpital będzie mógł dokonać oszczędności oraz racjonalnie i skutecznie zarządzać zasobami.

-

Wprowadzane zmiany w strukturze organizacyjnej naszego szpitala pozwolą na optymalne i efektywne wykorzystanie potencjału Sosnowieckiego Szpitala Miejskiego. Podział, który został przedstawiony i zakłada zlokalizowanie oddziałów leczniczych w większym, nowocześniejszym budynku wyposażonym w nowy specjalistyczny sprzęt medyczny jest korzystniejszy i bardziej rentowny z punktu widzenia zarządzania spółką, ale wprowadzany jest również z myślą o pacjentach. Jest to jeden z elementów realizacji planu naprawczego, do którego przygotowywaliśmy się przez długi okres – wskazuje Dariusz Skłodowski, Prezes Sosnowieckiego Szpitala Miejskiego Sp. z o. o.

Ustalenie najlepszej koncepcji, zmiana lokalizacji oddziałów z ul. Szpitalnej na ul. Zegadłowicza, wymagane remonty i przygotowanie pomieszczeń to tylko kilka z wielu elementów tego złożonego procesu reorganizacji. Łącznie, w roku 2020 Sosnowiecki Szpital Miejski planuje przeznaczyć na reorganizację i modernizację ponad 10,5 mln zł. Środki na ten cel pochodzą głównie z kredytu inwestycyjnego, który szpital pozyskał.

Etap dostosowania
Utworzenie Centralnego Szpitala Miejskiego przy ul. Zegadłowicza wymaga przeniesienia z budynku przy ul. Szpitalnej pięciu oddziałów szpitalnych. Ponadto, niezbędna jest reorganizacja pracy niektórych oddziałów, które do tej pory znajdowały się w budynku w centrum miasta oraz modyfikacje w pracy laboratorium, Zakładu Diagnostyki Obrazowej oraz apteki. Wśród zapowiadanych zmian wyróżnić można zmianę lokalizacji Oddziału Neurologicznego i Udarowego. Budynek przy ul. Zegadłowicza jest w dobrym stanie technicznym, większość oddziałów pracuje w nowych wyremontowanych pomieszczeniach. Obiekt nie jest jednak w pełni dostosowany do przejęcia aktualnej całości działalności szpitalnej z Obiektu przy ul. Szpitalnej. Wymaga to prac modernizacyjnych, aby spełniał potrzeby wszystkich oddziałów. Na czas remontów, konieczne są tymczasowe zmiany w liczbie łóżek m. in. w Oddziale Ginekologiczno-Położniczym, Neurologicznym oraz Wewnętrznym. Zmiany te nie spowodują ograniczenia w dostępności do świadczeń zdrowotnych finansowanych w NFZ.

- Ustalona liczba łóżek jest oparta na długoterminowych analizach zajętości łóżek w oddziałach i w pełni będzie zabezpieczać potrzeby mieszkańców. Będziemy optymalnie wykorzystać zasoby kadrowe i organizacyjne, w celu minimalizacji kosztów przy jednoczesnym zachowaniu wysokiej jakości świadczeń zdrowotnych – mówi Dariusz Skłodowski.

Prace w budynku przy ul. Zegadłowicza będą obejmowały również m.in. podłączenie instalacji gazów medycznych, modernizacje sterylizacji, modernizacje kanalizacji, utworzenie dodatkowych szatni, wymianę wind towarowych, zakup UPS dla sprzętu i aparatury medycznej oraz montaż klimatyzatorów dla sali cięć cesarskich.

Z kolei w obiekcie przy ul. Szpitalnej planuje się utworzenie ośrodka leczenia schorzeń psychiatrycznych, leczenia uzależnień, rehabilitacji i opieki długoterminowej. Kluczowe przedsięwzięcie stanowić będzie przebudowa pomieszczeń dla potrzeb Oddziału Psychiatrycznego i Oddziału Psychiatrycznego dla Chorych Somatycznie.

Finalnie w budynku w centrum miasta przy ul. Zegadłowicza – w Centralnym Szpitalu Miejskim funkcjonować będzie 10 oddziałów leczniczych.

    1. Będą to:
    2. Oddział Neurologii,
    3. Oddział Udarowy
    4. Oddział Rehabilitacji Neurologicznej
    5. Oddział Chorób Wewnętrznych
    6. Oddział Chorób Wewnętrznych z Dermatologią
    7. Oddział Geriatryczny, Oddział Ginekologiczno-Położniczy
    8. Oddział Noworodków i Wcześniaków
    9. Oddział Chirurgii Ogólnej z Otolaryngologią i Urologią
    10. Oddział Urazowo-Ortopedyczny.

Placówka przy ul. Szpitalnej zostanie zaadoptowana jako ośrodek leczenia uzależnień, schorzeń psychiatrycznych oraz rehabilitacji i opieki Długoterminowej. Ponadto, zlokalizowane zostaną oddziały: Oddział Psychiatryczny, Oddział Psychiatryczny dla Chorych Somatycznie oraz Dzienny Dom Opieki Medycznej.

Akcje dla pacjentów – program dla przyszłych rodziców oraz projekt dla seniorów
Sosnowiecki Szpital Miejski wraz z nowym rokiem, oprócz zmian organizacyjnych, zapowiada akcje i projekty skierowane do pacjentów. Od stycznia rusza projekt „DDOM” skierowany głównie do seniorów powyżej, których stan zdrowia i kuracja prowadząca do jego poprawy wymaga obserwacji, a nie stałego pobytu w szpitalu. Będą mogli oni znaleźć opiekę właśnie w ramach DDOM.
DDOM będzie świadczyć usługi od poniedziałku do piątku w godz. 7:30 - 15:30, a pobyt w placówce będzie bezpłatny. Rekrutacja do projektu trwa.

Ponadto, Sosnowiecki Szpital Miejski zorganizuje zapowiadany już 9-miesięczny cykl bezpłatnych spotkań tematycznych (w nawiązaniu do 9 miesięcy ciąży) z ekspertami z zakresu ginekologii, położnictwa, neonatologii, neurologopedii oraz psychologii.
Podczas spotkań będą poruszane ciekawe i inspirujące tematy związane z okresem ciąży, jak i samego porodu. Eksperci opowiedzą także jak zadbać o prawidłowy rozwój dziecka, a ponadto odbędą się również praktyczne warsztaty. Spotkania skierowane będą nie tylko do przyszłych rodziców, ale również zainteresowanych dziadków.

Nie przegapcie

Zobaczcie koniecznie

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Co to jest zapalenie gardła i migdałków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera