Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zobacz poczet znanych wodzisławian

Redakcja
W Muzeum zobaczyć poczet znanych wodzisławian
W Muzeum zobaczyć poczet znanych wodzisławian Muzeum w Wodzisławiu Śl.
Muzeum w Wodzisławiu Śl. z okazji 760-lecia miasta organizuje wyjątkową wystawę "Poczet zasłużonych wodzisławian".

Zobacz, poczet znanych wodzisławian

Z okazji 760 urodzin Wodzisławia Śląskiego Muzeum przygotowało niezwykłą wystawę, jakiej w naszym mieście jeszcze do tej pory nie było. "Poczet zasłużonych Wodzisławian" to unikatowa ekspozycja obrazów olejnych autorstwa Marcina Uliarczyka - młodego twórcy z Marklowic. Od XVI do XXI wieku, prawie 400 lat historii Wodzisławia znalazło się w jednym miejscu, w jednym wspaniałym Poczcie.

Wystawa poświęcona jest ludziom, którzy dzięki swojej pracy i zaangażowaniu przez wieki przysługiwali się rozwojowi naszego miasta. Nie liczy się tu ani wyznanie, ani ich statut społeczny - jedynie zasługi dla Wodzisławia. Takimi zasłużonymi byli na pewno lekarze Józef Tumułka i Lucjusz Mende czy pastor Jan Fussek.

Znaleźli się tu również tacy, którzy choć nie urodzili się i nie mieszkali w Wodzisławiu, ale dzięki swej pracy stali się jego pełnoprawnymi obywatelami np. historyk i archiwista, autor pracy poświęconej parafii wodzisławskiej Ludwig Musioł, czy architekt wodzisławskiego kościoła parafialnego Ludwig Schneider. Wśród portretowanych są wreszcie ludzie, które przyszli na świat w Wodzisławiu, a w dorosłym życiu pracowali i działali w Europie oraz w krajach pozaeuropejskich, stając się niejako ambasadorami Wodzisławia na całym świecie.

Do takich osób można zaliczyć kompozytora i nauczyciela Richarda Kügele, rabina San Francisco - Georga Kantorowskiego, twórcę pierwszej encyklopedii żydowskiej - Jacoba Hamburgera, czy polskiego działacza narodowego dr ks. Matusza Opolskiego.

Portrety prezentowane na niniejszej wystawie powstawały przez ponad trzy lata. Autor przy malowaniu kolejnych, ponad czterdziestu w sumie, płócien korzystał z zachowanych wizerunków tych osób - czy to obrazów, czy zdjęć. Tym samym na wystawie znalazły się tylko portrety tych ludzi których twarze są udokumentowane.

Wiele historycznych postaci tak jak np. Księżna Konstancja, Edward Brauns - budowniczy Wieży Romantycznej na Grodzisku, Rudolf Hirsch - historyk i badacz przeszłości miasta, czy fundator wodzisławskiego pałacu Gudobald Josef von Dietrichstein, niestety takiego szczęścia nie miały. Obecnie nie wiemy, jak wyglądali, być może jednak w przyszłości ich wizerunki odnajdą się, a nasz Poczet zostanie wtedy uzupełniony.

Dodatkowo, każdy prezentowany na niniejszej ekspozycji portret został wzbogacony o krótki biogram prezentujący najważniejsze wydarzenia z życia danej osoby. Sporządzenie tych notatek również zostało poprzedzone kilkuletnimi badaniami archiwalnymi, a wiele faktów zostanie zaprezentowanych po raz pierwszy.

ZOBACZ TEŻ: Polub nas na Facebooku i bądź na bieżąco z informacjami z Wodzisławia Śl. i okolic! [KLIKNIJ W LINK]

Wernisaż wystawy zaplanowano w poniedziałek 6 marca o godzinie 17.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!