Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Żorska „wylotówka” już niemal gotowa. Ruch w kierunku Jastrzębia jest sprawniejszy i szybszy. Co jeszcze zostało do zbudowania? ZDJĘCIA

Ireneusz Stajer
Ireneusz Stajer
Wideo
od 7 lat
Z Żor do Jastrzębia-Zdroju jest sprawniej, szybciej i nowocześnie. Wszystko dzięki wybudowanej już w zasadzie drodze wylotowej w kierunku sąsiedniego miasta. Trasa powstała od skrzyżowania z ulicą Towarową do skrzyżowania z ulicą Gajową. Na dokończenie prac „czeka” jeszcze ogólnodostępny parking. Oto szczegóły inwestycji, która kosztowała ponad 13 mln zł brutto.

Droga wylotowa z Żor w kierunku Jastrzębia to kontynuacja Alei Armii Krajowej

Żorska „wylotówka” w kierunku Jastrzębia-Zdroju stanowi kontynuację Alei Armii Krajowej i została połączona z Aleją Jana Pawła II na wysokości istniejącego skrzyżowania z ulicą Gajową za pomocą ronda turbinowego. W miejsce to doprowadzono drogi łączące Al. Jana Pawła II i ulicę Gajową.

- Droga wylotowa z Żor do Jastrzębia-Zdroju już w zasadzie powstała. Można obserwować efekty tej inwestycji. Jej celem jest ułatwienie, usprawnienie wyjazdu z naszego miasta w kierunku Jastrzębia. Z trasy już korzystają mieszkańcy, jak i firmy zlokalizowane w strefie przemysłowej – mówi Adrian Lubszczyk, naczelnik wydziału promocji, kultury i sportu Urzędu Miasta Żory.

Jak przyznaje, cały teren wokół nowej drogi z ulicami Towarową i Gajową szybko się rozwija. Stąd bardzo ważny jest dojazd i wyjazd ze strefy. Powstają kolejne zakłady produkcyjne. Jest sklep, są bistra. W strefie przemysłowej znajduje się jeszcze sporo wolnych gruntów. To miejsce, gdzie z pewnością zainwestują kolejne firmy. Co ważne, w sercu strefy od lata tego roku działa Akcelerator Biznesowy KSSENON, który zapewnia wszechstronne wsparcie przedsiębiorcom.

Żory uzbrajają tereny w drogi, parkingi i sieci z mediami

- Z drugiej strony, uzbrajając te tereny w drogi i parkingi, przebudowując gazociąg, stwarzamy możliwości dla kolejnych inwestycji, ułatwiamy podjęcie decyzji potencjalnym inwestorom – podkreśla naczelnik.

Prace objęły również budowę ogólnodostępnego parkingu dla samochodów osobowych w miejscu odciętego odcinka Alei Jana Pawła II oraz wykonanie zatok autobusowych na nowych drogach. Powstały ścieżki rowerowe z dopuszczeniem ruchu pieszego, oświetlenie uliczne, system odwodnienia w postaci kanalizacji deszczowej, przebudowano hydranty.

Miliony dofinansowania z Polskiego Ładu

Inwestycja realizowana jest w ramach projektu dofinansowanego przez Rządowy Fundusz Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych. Całość zakłada realizację sześciu zadań o łącznej wartości 28 481 000,00 zł. „Budowa drogi wylotowej w kierunku Jastrzębia Zdroju od skrzyżowania z ul. Towarową do skrzyżowania z ul. Gajową wraz z budową łączników do Al. Jana Pawła II i ul. Gajowej, parkingu razem z odwodnieniem, oświetleniem i kanałem technologicznym (wraz z budową zbiornika ziemnego, ścianą oporową, zabezpieczeniem i przebudową teletechniki, rozbiórką i budową stacji transformatorowej, przebudową i zabezpieczeniem gazociągu, przebudową hydrantów)" to koszt 13.212.713,75 zł brutto. Termin realizacji upływa 25 grudnia tego roku. Pozostało dokończenie parkingu.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera