MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Żory: Pałac w Baranowicach odzyska dawny blask. Inwestycja za 16,6, mln zł potrwa dwa lata. Będzie to centrum kulturalne i rekreacyjne

Arkadiusz Biernat
Arkadiusz Biernat
Pałac w Baranowicach odzyska dawny blask. Za 16,6 mln złZobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Pałac w Baranowicach odzyska dawny blask. Za 16,6 mln złZobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Arek Biernat
Wreszcie! Pałac w Baranowicach nie będzie straszyć, a stanie się wizytówką Żor. We wtorek (14.07) w samo południe prezydent Waldemar Socha i przedstawiciel wykonawcy Julia Mazur podpisali umowę na remont zabytku będącego w ruinie. W ciągu dwóch lat to miejsce zmieni się nie do poznania. Inwestycja kosztować ma 16,6 mln zł. 13,1 mln zł dołoży Unia Europejska. Przeprowadzona zostanie kompleksowa renowacja zabytkowego pałacu z XVII wieku. Będzie to centrum rekreacyjne kulturalnej nie tylko dzielnicy Baranowice.

Wyremontują pałac za ponad 16 mln zł

Prezydent Waldemar Socha mówił, że uroczystość kończy długi, trudny i żmudny proces prowadzący do realizacji tej inwestycji. Pierwszym krokiem było przejęcie popadającego w ruinę obiektu od prywatnego inwestora, który nie podołał zadaniu.

- Gmina odkupiła pałac od prywatnego właściciela i czyniła wieloletnie starania o modernizację. Dobrnęliśmy do szczęśliwego początku renowacji pałacu, który zostanie odnowiony w ciągu dwóch lat. Chcemy też odnowić park pałacowy, powiększyć go, aby to było centrum rekreacji i wypoczynku dla mieszkańców Żor - powiedział Waldemar Socha, prezydent Żor.

Pałac zostanie odrestaurowany od fundamentów aż po dach, przy zachowaniu jego pierwotnego układu architektonicznego. Efekty prac będą widoczne zarówno na zewnątrz, gdzie podczas remontu elewacji odtworzone zostaną historyczne detale oraz stolarka drzwiowa i okienna, jak i w środku, gdzie zaplanowano m.in. rekonstrukcję pochodzących z około 1900 roku polichromii.

- Trudne zadanie. Najważniejsze w obiekcie są polichromie. Dobrze, że firma konserwatorska będzie wykonywała te prace. Wcześniej wykonane zostaną prace ogólnobudowlane. Są problemy z dachem, stropami. Następnie odtworzymy wnętrza - zapewnia Julia Mazur z firmy ARS LONGA.

Nie przeocz

Mieszkańcy będą mogli także wybrać się na spacer do przylegającego do pałacu parku w stylu angielskim, który również przejdzie metamorfozę. Pojawią się w nim nowe ścieżki spacerowe, mostki oraz mała architektura. W ramach projektu planowany jest także remont komina i lodowni oraz oświetlenie całego terenu. To jednak osobne zadanie na które dopiero zostanie rozpisany przetarg.

Po renowacji pałac w Baranowicach ma szansę stać się jednym z ważnych ośrodków na artystycznej mapie Polski. W budynku przewidziano część z wielofunkcyjnymi salami działań artystycznych, część gastronomiczną oraz część wystawienniczą. Pełna oferta pałacu przeznaczona będzie dla wszystkich mieszkańców regionu, z uwzględnieniem organizacji pozarządowych, grup artystycznych oraz środowisk biznesowych.

Zabytkowy pałac w Baranowicach

Pałac w Żorach-Baranowicach pochodzi z XVII wieku. - W latach 1846-1847 został przebudowany przez Emila von Duranta, po tym jak osiadł w Baranowicach i ożenił się z córką właścicieli tego terenu. Zachowały się zdjęcia, jak wewnątrz wyglądał pałac. Co ciekawe, dawniej wejście do niego było od strony północnej. Była aleja drzew, brama. W parku w stylu angielskim było 500 różnych drzew - opowiada Jan Delowicz z Muzeum Miejskiego w Żorach.

W trakcie swojej długiej historii pałac w Baranowicach pełnił różne funkcje, w tym m.in. ośrodka wczasowego i szkoły. Pamiętają to najstarsi mieszkańcy tej dzielnicy.

- Tutaj uczyło się i wychowało kilka pokoleń mieszkańców Baranowic. Jeszcze 30 lat temu po korytarzach tego budynku biegały dzieci, grano w piłkę w parku. Niestety, później pod prywatnym inwestorem obiekt zaczął popadać w ruinę, a mieszkańcy zaczęli pytać, kiedy będzie jak dawniej. Mam nadzieję, że ten obiekt i park za dwa lata osiągną swoją świetność - komentuje Krzysztof Mentlik, radny z dzielnicy Baranowice w Żorach.

Mimo kilku zmian w strukturze własności w latach 90’ XX wieku i przeprowadzaniu doraźnych remontów, pałac popadał w ruinę. W 2008 roku przejęty został przez miasto Żory. W ciągu dwóch lat obiekt odzyska dawny blask.

Musisz to wiedzieć

Zobacz koniecznie

Bądź na bieżąco i obserwuj

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera