Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zorza polarna nad Polską. Niesamowite zdjęcia zjawiska krążą po Internecie. Czy jest ono możliwe także na Śląsku?

Paweł Ćwikliński
Paweł Ćwikliński
Nad Polską można w niektórych miejscach obserwować zorzę polarną. Piękne zjawisko uchwycili internauci, którzy wynikami swoich sesji pochwalili się w mediach społecznościowych >>>
Nad Polską można w niektórych miejscach obserwować zorzę polarną. Piękne zjawisko uchwycili internauci, którzy wynikami swoich sesji pochwalili się w mediach społecznościowych >>>Jonatan Pie, źródło: Unsplash
Zorza polarna nad Polską. Niezwykłe kolory rozbłysnęły na północy kraju, zamieniając nadbałtyckie niebo w krajobraz rodem z islandzkich pocztówek. Dzięki burzy magnetycznej obserwować można było wspaniałe widoki, chętnie fotografowane przez internautów. Czy podobne zjawisko może mieć miejsce również na Śląsku? Odpowiedź, razem ze zdjęciami, znajdziesz poniżej.

Zorza polarna nad Polską. Internauci rozpływają się nad pięknymi widokami

Kawałek dalekiej północy w Polsce! Dzięki spowodowanej wiatrem słonecznym burzy magnetycznej, także u nas obserwować można było przepiękną zorzę. Wspaniały widok rozciągał się na polskim niebie w nocy z poniedziałku na wtorek.

Zorze polarne powstają wskutek wiatru słonecznego, strumienia plazmy wydobywającego się ze Słońca i docierającego do innych ciał niebieskich wskutek wybuchów. Charakterystyczne świecenie zorzowe pojawia się, gdy wiatr słoneczny spotyka się z polem magnetycznym planety, nadającym kierunek znajdujących się w wietrze cząstkom.

Im bliżej północy, tym wyraźniejsza zorza. Najlepiej widocznego zjawiska doświadczyć mogli mieszkańcy górnej części Polski, rezydujący nad Bałtykiem. Pomorze i Pomorze Zachodnie mogły cieszyć prawdziwą ucztą dla oczu.

Internauci bardzo chętni fotografowali polską zorzę, czego owocem jest mnóstwo zachwycających zdjęć przypominających pocztówki z krajów skandynawskich. Zobacz magiczne krajobrazy uchwycone na krążących po mediach społecznościowych fotografiach:

Zorza polarna na Śląsku - czy to w ogóle możliwe?

Pytaniem, która natychmiast pojawia się w głowie po spojrzeniu na te zdjęcia, jest to, czy zorza ma szanse wystąpić także na Śląsku. W końcu pojawia się ona na drugim końcu Polski. Aby uzyskać odpowiedź, zapytaliśmy Damiana Jabłekę, wicedyrektora Planetarium Śląskiego.

Istnieją potwierdzone obserwacje z terenów południa Polski, przy czym nie wiadomo czy dzisiejsza noc i kolejne na to pozwolą, bo to wszystko zależy od tego jak jest poukładane pole magnetyczne na Ziemi. Nie należy sobie wyobrażać takiej zorzy jako czerwono-zielonych blasków gdzieś wysoko na niebie, a jako czerwoną wąziutką linię-tłumaczy Jabłeka. Radzi też, w jakich warunkach najlepiej zobaczyć zorzę.

Musimy być w takim miejscu, gdzie na północ od nas jest ciemne niebo, czyli nie ma żadnego większego miasta. Wtedy jest szansa na to, że gdzieś tam ponad horyzontem będzie się nam mienił w szczególności czerwony kolor. Ten zielony kolor jest niżej i widać go dopiero wtedy, jak jesteśmy pod nim.

Prawdopodobieństwo ujrzenia zorzy na południu Polski jest jednak zależne od siły promieniowana. Szansa na to, aby zobaczyć to zapierające dech w piersiach zjawisko na Śląsku istnieje, obwarowane jest jednak znacznie większą ilością czynników niż na północy kraju.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera