MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zrób badania przed urlopem!

DZ
Zrób badania przed urlopem! Lato nie jest na chorowanie, a słońce, morska kąpiel i egzotyka to często gorzka miłość.

Kardiolog radzi
Upały nam nie służą - mówi dr Marek Kondys, ordynator III Oddziału Kardiologii Inwazyjnej, Angiologii i Elektrokardiologii PAKS w Dąbrowie Górniczej

Lato to ulubiona pora roku większości z nas. To czas urlopów, odpoczynku i ciepła. Ale zbyt wysoka temperatura nie jest dla naszego organizmu dobra. Upał może być niebezpieczny - zwłaszcza dla osób cierpiących na choroby układu krążenia. W okresie letnim powinny one zachować szczególną ostrożność, tym bardziej że lato może oznaczać również serię upałów. Ich cechą charakterystyczną jest bardzo wysoka temperatura powietrza, przekraczająca 30 stopni Celsjusza przy powierzchni ziemi. Upał jest szczególnie dokuczliwy w dużym mieście. Ze względu na betonowe budynki czy asfaltowe ulice oraz dużą liczbę samochodów, odczuwalna i rzeczywista temperatura jeszcze bardziej wzrasta.

Jedną z grup najbardziej narażonych na negatywne skutki zbyt intensywnego słońca są osoby cierpiące na choroby układu sercowo-naczyniowego. U takich osób upały mogą bardzo szybko spowodować odwodnienie organizmu, wraz z niebezpiecznym spadkiem ciśnienia tętniczego. Wysoka temperatura może powodować wystąpienie takich objawów, jak m.in. duszności, zaburzenia widzenia czy bóle w klatce piersiowej. Powinien nas zaniepokoić męczący suchy kaszel pojawiający się w nocy, nadmierne oddawanie moczu, nadmierna potliwość, ochłodzenie kończyn, drżenie rąk czy zawroty głowy. Nie lekceważmy tych objawów i skorzystajmy koniecznie z pilnej konsultacji u lekarza specjalisty.

Wobec upałów nie jesteśmy jednak bezsilni. Wystarczy przestrzegać pewnych zasad. Powinniśmy, zwłaszcza jeżeli należymy do osób z grup zwiększonego ryzyka (cierpimy na choroby układu krążenia, jesteśmy seniorami albo jesteśmy na urlopie w krajach, gdzie wysoka temperatura łączy się ze zwiększoną wilgotnością powietrza), unikać przebywania na otwartym słońcu w godzinach od 10 do 15. Najlepiej wtedy pozostać w domu lub w innym, dobrze klimatyzowanym pomieszczeniu. Ostatecznie, jeśli jesteśmy na plaży, to "schować się" w cieniu parasola.

Niezwykle istotne jest uzupełnianie płynów. Najlepiej, jeśli w trakcie występowania bardzo wysokich temperatur, będziemy wypijać około 2-3 litrów wody dziennie, bo gdy się pocimy, następuje zagęszczenie krwi, co może doprowadzić do zatorowości, a w konsekwencji nawet udaru mózgu, na co szczególnie narażone są osoby z nadciśnieniem czy miażdżycą. Osobom po zawałach i cierpiącym na chorobę niedokrwienną serca lekarze zalecają napoje z dużą ilością mikroelementów, przede wszystkim magnezu i potasu. Pierwiastki te poprawiają kurczliwość serca i zapobiegają zaburzeniom jego rytmu. Najlepiej nosić ze sobą butelkę z wodą i pić ją w małych ilościach, ale często. Upał powinien oznaczać dodatkowo unikanie alkoholu oraz kawy. Napoje te odwadniają organizm. Niech wakacje oznaczają zdrowy odpoczynek - mądrze się ruszajmy, unikajmy stresu, wysypiajmy się. I nie bądźmy obojętni na innych. Sprawdźmy, czy ktoś obok w czasie upału nie potrzebuje naszej pomocy.
Co mówią Twoje oczy, usta i skóra twarzy?
Latem chcemy wyglądać jak najpiękniej, mieć zdrową, rozświetloną twarz. Ale czy tak jest na pewno? Jak faktycznie wyglądają nasze oczy, usta i skóra? I co mogą oznaczać niepokojące objawy lub widoczne zmiany? Jeśli chcesz wiedzieć - stań przed lustrem i patrz:

Żyły na policzkach tuż pod powierzchnią skóry, widoczne naczynia włosowate. To oznaka niedoboru kwasów żołądkowych lub enzymów trawiennych. Przyjmuj łyżeczkę octu jabłkowego przed posiłkiem. Jedz więcej kiełków nasion i zbóż oraz surowych owoców i warzyw.

Blade wnętrze dolnej powieki. Gdy odchylamy dolną powiekę, powinniśmy zobaczyć różowoczerwone wnętrze. Jeśli jest ono blade, może świadczyć to o niedokrwistości. W tym przypadku należy udać się do lekarza w celu sprawdzenia, czy nie masz anemii. Przyjmuj dużo żelaza np. pijąc herbatę z pokrzywy oraz witaminę B.

Ciemne kręgi pod oczami. Zazwyczaj świadczą o alergii pokarmowej lub o słabszym funkcjonowaniu nerek. Pij sok żurawinowy i jedz ziarno komosy ryżowej. Wzmocnij nerki, pijąc zioła i herbaty, jak np. mniszek lekarski i owoc dzikiej róży, stosuj algę morską.

Pęknięcia w obu kącikach ust. Jest to oznaka niedoboru witaminy B2. Polecamy picie herbaty z pokrzywy lub czerwonej koniczyny oraz soku z marchwi z łyżeczką spiruliny. Jedz dużo warzyw liściastych, migdały oraz pietruszkę. Przyjmuj witaminę B.

Obrzmiała dolna warga. Świadczy o spowolnieniu funkcji trawiennych, a nawet zaparciu. Jedz proste potrawy, jak np. zupy jarzynowe. Pij ciepłe herbatki.
WYPRYSKI:
Na czole wskazują na problemy z jelitami. Polecane są kuracje przeczyszczające i zabiegi płukania okrężnicy.
Na nosie wskazują na problemy z sercem. Pij herbatki z głogu i zrób EKG.
Na szczęce wskazują na problemy z nerkami. Jedz komosę ryżową, pij napar z mniszka lekarskiego. Przyjmuj także magnez i witaminę B.
Wokół ust wskazują na zaburzenia narządów rozrodczych. Zbadaj się!

Nie każdy może się opalać: sprawdź swój fototyp!
Amatorom plażowania radzi dr Mariola Wyględowska-Kania, dermatolog i wenerolog w Klinice Dermatologii ŚUM w Szpitalu Klinicznym im. dr. A. Mielęckiego w Katowicach

Niektóre osoby nie powinny w ogóle wystawiać się na działanie słońca! Elementy, które składają się na fototyp, to kolor skóry (zależy od zawartej w niej melaniny), włosów, oczu, podatność na poparzenia słoneczne oraz łatwość opalania się. Wyróżnia się sześć fototypów skóry: od I (rudowłosi) do VI (czarnoskórzy). Klasyfikację fototypów skóry wprowadził w 1975 r. dr Thomas Fitzpatrick, dermatolog z Harvard Medical School (USA). Warto wiedzieć, że opalanie to nie efekt kosmetyczny, ale reakcja obronna organizmu na słońce. Najbardziej wrażliwe na działanie promieni ultrafioletowych są osoby o fototypie jasnym. Ich skóra wystawiona na słońce bardzo szybko reaguje rumieniem i oparzeniami. Osoby mające jasną skórę, niebieskie oczy, włosy blond - z trudem się opalają i powinny unikać nadmiernego nasłonecznienia. Osoby niewrażliwe, mające śródziemnomorski typ urody, skórę śniadą lub brązową, ciemne oczy oraz włosy, lepiej przystosowują się do nadmiernego nasłonecznienia, co nie znaczy, że mogą na słońcu przebywać bezkarnie i bez żadnej ochrony przeciwsłonecznej.

Przeczyść uszy, bo słona woda może im zaszkodzić
Jeśli wybieramy się na urlop nad morze, szczególnie takie, jak np. Morze Martwe, gdzie występuje bardzo duże zasolenie wody, sprawdźmy, czy mamy zdrowe uszy. Bo słona woda im nie służy i jeśli dostanie się głębiej do kanału słuchowego, może spowodować nie tylko podrażnienie, ale nawet stan zapalny. Sami lepiej niczego nie "kombinujmy"... Wybierzmy się do laryngologa, który - jeśli trzeba - usunie nadmiar zalegającej w uszach woskowiny. Oto co powinno nas zaniepokoić:
Szum w uszach. Przyczyną może być zaleganie woskowiny. Zdarza się, że wydziela się ona w większej ilości niż zwykle. Może być to spowodowane przebywaniem w szczególnie zanieczyszczonym otoczeniu - uszy muszą się wówczas silniej oczyszczać, wydziela się więc więcej wosku, który wyłapuje cząsteczki kurzu, aby chronić błonę bębenkową. Podobny efekt daje czyszczenie uszu patyczkiem. Mechaniczne drażnienie skóry przewodu słuchowego powoduje silniejsze wydzielanie się woskowiny. Ucho nie radzi sobie wówczas z samodzielnym oczyszczaniem się i zalegająca w nim woskowina zaczyna nam coraz bardziej przeszkadzać. Sięgamy wtedy po patyczek i… koło się zamyka. Zalegająca woskowina przyczynia się do powstawania korków woskowinowych, a te z kolei zamykają światło przewodu słuchowego, co odczuwamy w wyraźny sposób - po prostu gorzej słyszymy. Jednak zaleganie woskowiny w uchu oraz jej upychanie może nieść ze sobą jeszcze poważniejsze konsekwencje. Uszkodzona może zostać delikatna skóra przewodu słuchowego, co z kolei grozi wystąpieniem krwawienia czy też zapaleniem przewodu słuchowego.

Nadmierne wydzielanie woskowiny może też świadczyć o niedoborze nienasyconych kwasów tłuszczowych. Pij olej lniany lub siemię lniane. Ogranicz spożycie produktów z mleka krowiego. Dobry jest też olej z wiesiołka lub ogórecznika i kwasy omega-3.

Pęknięcia za uszami to oznaka niedoboru cynku. Jedz nasiona dyni, sezamu i papaję. Bierz łyżeczkę płynnego preparatu zawierającego cynk.

Pokaż lekarzowi język, bo co w środku, to na języku!
Język to "okno" do naszych organów wewnętrznych. Jego czubek odpowiada sercu, a obszar tuż nad nim płucom. Prawa strona pokazuje, co się dzieje z pęcherzykiem żółciowym, a lewa strona - co z wątrobą. Środek języka świadczy o stanie naszego żołądka i śledziony, natomiast jego tylna część o kondycji nerek, jelit, pęcherza oraz macicy. Zdrowy język powinien być gładki, jędrny i lekko wilgotny. Powinien mieć bladoczerwony kolor i być pokryty bardzo cienką białą warstewką. Obserwuj język i idź do lekarza, jeśli zauważysz takie zmiany:
Bruzda przez środek: jeśli przez środek języka biegnie bruzda, oznacza to, że masz słaby żołądek, a trawienie nie przebiega tak, jak powinno.

Bolący język wskazuje na to, że brakuje Ci żelaza, witaminy B6 lub witaminy PP (niacyny). Dobrym rozwiązaniem będzie codzienne picie naparu z pokrzywy.

Odciski zębów wokół brzegów języka świadczą o niedoborach pokarmowych. Mogą też oznaczać, że trzustka zbyt wolno funkcjonuje.

Piekący język świadczy o tym, że w Twoim żołądku jest zbyt mało soków trawiennych. Pomocne będzie picie herbaty z mniszka lekarskiego dwa razy dziennie.

Nabrzmiały język (gruby biały nalot - takie objawy wskazują, że w organizmie jest zbyt dużo śluzu. Mogą również oznaczać zbyt wysoki poziom drożdżaków.

Poziome rysy, małe pęknięcia lub rowki - spękania na języku świadczą o niewłaściwym przyswajaniu, szczególnie witamin z grupy B i często towarzyszy im brak energii.

Gruby żółty nalot - wskazuje na przegrzanie żołądka. Świadczy też o tym, że masz w organizmie zbyt mało zdrowych bakterii. Jeśli taki żółty nalot znajduje się na tylnej części języka, oznacza to, że masz problemy z okrężnicą, a Twoje jelita nie pracują właściwie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!