Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Żubr schodzi z etykiet piwa. Ustępuje miejsca zagrożonym gatunkom

Patryk Szklarz
Producent piwa Żubr we wspólnej akcji z WWF zdecydował o zastąpieniu wizerunku Żubra na swoich etykietach. Na puszkach i butelkach pojawią się zdjęcia trzech zagrożonych gatunków : wilków, rysiów i sóweczek. Firma przekaże także milion złotych na rzecz WWF.

Żubr - symbol puszczy białowieskiej

Marka Żubr jest sponsorem Białowieskiego Parku Narodowego. Tym razem zdecydowała się na nietypową akcję promującą ochronę przyrody. Na swoich etykietach, producent najpopularniejsza piwa w Polsce, zamiast dotychczasowego żubra umieści wizerunki zagrożonych gatunków zwierząt. Będą to mieszkańcy puszczy Białowieskiej : wilki, rysie i sóweczki. To element kampanii, której celem jest uświadomienie jak niezwykłe zwierzęta zamieszkują polskie lasy i jak bardzo potrzebują naszej ochrony.

Milion złotych dla WWF

Producent ,,Żubra" zdecydował też o przekazaniu miliona złotych na rzecz WWF - największej światowych organizacji zajmującej się ochroną przyrody. Będą to środki przeznaczone na wsparcie programów ochronnych zagrożonych gatunków zwierząt zamieszkujących tereny Puszczy Białowieskiej. Jak wskazuje prezes WWF Polska, Mirosław Proppé, to od nas zależy jak będzie wyglądało w przyszłości środowisko naturalne:

To od nas ludzi zależy, czy będziemy żyć w świecie, w którym będzie także miejsce dla przyrody i jej mieszkańców, czy jedynym drapieżnikiem zostaniemy my. Wilk to gatunek, który był na skraju wyginięcia, rysiowi nizinnemu nadal to grozi, a dom sóweczki ginie na naszych oczach. Cieszymy się, że marka Żubr razem z nami zawalczy o przetrwanie tych gatunków.

Nie przegapcie

Zwierzętom najbardziej zagrażają ludzie

Trzy wybrane przez producenta ,,Żubra" gatunki są najbardziej zagrożonymi w Puszczy Białowieskiej. Wilkom najbardziej zagrażają ludzie. Budowa autostrad i dróg ekspresowych izoluje wilki i powoduje, że giną one często w kolizjach drogowych. Także często są tępione przez właścicieli hodowli zwierząt gospodarskich, którzy zamiast dokładnie zabezpieczyć swój teren, wolą zabijać wilki. Rysie potrzebują bardzo dużo przestrzeni leśnej aby móc żyć i rozmnażać się. Coraz większa wycinka lasów na rzecz nowych zabudowań powoduje zachwianie przestrzeni życiowej rysi. Sóweczki to najmniejsze sowy europejskie. Żyją w dziuplach starych drzew. Wycinka starych drzew dziuplastych (także tych martwych i obumierających) powoduje niszczenia ich naturalny siedlisk.

Zobaczcie koniecznie

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera