18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Związki partnerskie: Nieślubnych dzieci najwięcej w Bytomiu, najmniej w Częstochowie

Agata PustułkaZaktualizowano 
Rodzina
Rodzina ARC
Z badań prof. Urszuli Swadźby, socjolożki z Uniwersytetu Śląskiego, wynika, że w województwie śląskim, które uchodzi za ostoję tradycyjnej rodziny, rośnie akceptacja dla alternatywnych wobec małżeństwa związków.

- Widać to szczególnie w dużych miastach, gdzie 24 proc. młodych ludzi twierdzi, że małżeństwo jest formą przestarzałą. W przypadku mniejszych miejscowości sądzi tak tylko 8 proc. - mówi prof. Swadźba. - Pokolenie rodziców akceptuje to zjawisko niejako pod przymusem, by utrzymać kontakt z dorosłymi dziećmi. Przekaźnikiem międzypokoleniowych wartości rodzinnych są autochtoni, rdzenni Ślązacy, którzy podtrzymują wielopokoleniowy wzorzec rodziny. W tym środowisku procesy te zachodzą wolniej, ale też są.

Bytom znalazł się na trzecim miejscu w Polsce, po Wałbrzychu i Gorzowie Wielkopolskim, gdzie rodzi się najwięcej dzieci w związkach pozamałżeńskich (dane GUS). W Bytomiu niemal co trzecie dziecko wychowywane jest przez parę, która postanowiła zrezygnować ze ślubu. W skali całego kraju można mówić o prawdziwej epidemii, a miasta województwa śląskiego znajdują się w grupie, gdzie odsetek takiego potomstwa jest jednym z większych. Wystarczy spojrzeć na statystykę: Zabrze - 34,7 proc., Sosnowiec i Ruda Śląska - ok. 27 proc. W Gliwicach i Katowicach prawie co czwarte dziecko rodzi się parom, które nie chcą założyć obrączek.

Najlepiej w "rankingu" wypadają Rybnik (15,5 proc.) i Częstochowa, gdzie zjawisko to dotyczy 17,3 proc. dzieci. Jest to z pewnością powiązane z większą religijnością mieszkańców i przywiązaniem do tradycji.

Zdecydowanie rozluźnieniu formalnych, rodzinnych więzi, sprzyja emigracja zarobkowa, której konsekwencją jest zrywanie kontaktów z bliskimi i rozmywanie moralnych wzorców. Młodzi Polacy przebywający w Niemczech czy w Wielkiej Brytanii są poddawani przyspieszonej "antymałżeńskiej" edukacji.

- W niektórych krajach, np. skandynawskich, te proporcje są jeszcze większe niż w Polsce, bo liczba dzieci z pozamałżeńskich związków sięga 50 procent. W Islandii, która jest chyba rekordzistką, to nawet 60 procent. Młodsze pokolenia nie chcą powielać wzorców rodziców. Nie biorą ślubów z powodu zachodzących zmian obyczajowych, ale przede wszystkim najważniejsze są względy ekonomiczne - ocenia prof. Marian Mitręga, demograf z UŚ.

Ze statystyk wynika także, że potem te wolne związki często przekształcają się w małżeństwa.
- Dzieje się to dawno po urodzeniu dzieci, gdy rodziców stać już na ślub i wesele, bo to jest kosztowne przedsięwzięcie. Dawniej było to nie do pomyślenia. Ciąża oznaczała szybki ślub - twierdzi prof. Mitręga. Wiele par nie chce legalizować związków, bo samotne matki mają trochę więcej przywilejów niż mężatki (np. ich dzieci mają pierwszeństwo przy zapisach do żłobka i przedszkola, a jak wiadomo, jest to ważny przywilej).

Katarzyna Nowakowska z Zawiercia, która zostanie mamą na początku września, choć z partnerem jest od ponad 10 lat, na razie nie planuje stawać na ślubnym kobiercu. - Długo się nad tym zastanawialiśmy i uznaliśmy, że wolimy skorzystać z przywilejów, jakie daje, w naszym przypadku nie do końca samotne rodzicielstwo - mówi. Bo - jak dodaje - jako samotna matka będzie miała właśnie pierwszeństwo w uzyskaniu miejsca w żłobku czy przedszkolu, a to ważne, bo: - Przypuszczam, że wraz z urodzeniem dziecka pracodawca uzna, że jestem mniej dyspozycyjna, więc niepotrzebna i wymieni mnie na "młodszy model" - tłumaczy. - Więc poza zasiłkiem dla bezrobotnych, który jest bardzo niski, będę mogła starać się o pomoc z MOPS-u. Zaś pewne miejsce w żłobku i przedszkolu powinno umożliwić mi poszukiwania kolejnej pracy - twierdzi pani Kasia.

A co ze ślubem i weselem dla rodziny? - Rodzice napierają, ale kiedy dziecko jest w drodze, uważam, że wydanie kilkudziesięciu tysięcy na zabawę jest rzeczą zbędną. Może za kilka lat zdecydujemy się na ślub cywilny - tłumaczy pani Katarzyna, która nie ukrywa, że kibicuje przyjęciu przez Sejm ustawy o związkach partnerskich.

- Jedyne, czego nam brakuje w obecnej sytuacji, to unormowanie zasad dziedziczenia, prawa do informacji w szpitalu i własności domu oraz pozostałego majątku. Liczyliśmy, że ustawa wejdzie w życie w najbliższych latach, tym samym rozwiąże nasze problemy, jednak nic tego nie zapowiada. A szkoda - podsumowuje przyszła mama.

Posłanka PO Danuta Pietraszewska przekonuje, że właśnie by ułatwić nieformalnym parom życie, trzeba przyjąć ustawę. - Da ona zarówno partnerom, jak i ich potomstwu pewność dotyczącą materialnej przyszłości - mówi posłanka.

Co jeszcze powoduje, że młodzi wolą nie formalizować swoich związków? NAPISZ SWÓJ KOMENTARZ*Slash w Katowicach! Spodek oszalał [SENSACYJNE ZDJĘCIA i WIDEO]
*Hajmat, hanysy, gorole, powstania śląskie, godka! [Śląski Słownik Pojęć Kontrowersyjnych]
*Ranking szkół nauki jazdy 2013
*Poznaj tajemnicę abdykacji papieża Benedykta XVI

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

polecane: Flesz - e-papieros zagraża zdrowiu

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 10

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

p
pati

Punia nie wrzucaj wszystkich do jednego wora, wiele jest samotnych matek ktore mimo paertnera klepia biede a wiele jest samotnych matek ktore nie mają nic. Dlaczego rządzzący kradna w swietle prawa a my nie możemy . Różnimy sie tym , ze my oszukujemy za grosze a oni za wielka kase i do nich miejcie pretensje ze was okradaja

p
pati

to i tak sa gówniane formy pomocy ale dla nich też warto rezygnować ze slubu by jakoś wiązać koniec zkońcem. Wychodzi na to, że Bytom to miejsce gdzie mieszka najwięcej madrych ludzi:)

punia

zgadzam sie tu chodzi o kase nalezy dac znizki tym co maja slub a wtedy by sie dzialo.slubow by przybylo w szybkim tempie.jaka mi sAMOTNA MATKA MA FACETA LOKUM FAJNE NIEZLA FURE I WCZASY W CIEPLYCH KRAJACH.CO NA TO NAsz rzad ze niby nie wie smieszne.

M
Marika

pani socjolożko tu nie chodzi o akceptację i modę ale o różne dofinansowania dla takiej niepełnej rodziny czyli o kasę (na prawdę nie daje nikomu do myślenia Wałbrzych i Bytom ?

J
Johe

W imię tolerancji popełniamy samobójstwo... bo jesteśmy dobrymi ludźmi

T
Ted51

Dlaczego rewolucja typu GENDER, jest śmiertelnym zagrożeniem dla każdej ludzkiej populacji? Dlatego, iż jest ona bezrozumna, fałszywa i destrukcyjna. Niszczy wszelkie normalne relacje międzyludzkie, deprawuje dzieci i młodzież, a także ogłupia niektórych dorosłych, tych ociężałych intelektualnie. Ideologia typu GENDER zakłada, iż płeć człowieka nie jest uwarunkowana biologicznie, lecz zależy od tzw. ról społeczno-kulturowych. Co to oznacza? Tego ludowi nie tłumaczą. Dlaczego? Być może-żeby nie oszalał. W praktyce oznacza to, iż dzisiaj czujesz się kobietą, jutro mężczyzną, a pojutrze hybrydą męsko-żeńską i za taki obiekt mają cię uważać normalni ludzi, z bliższego i dalszego otoczenia, bo w przeciwnym razie będą uznani za "nietolerancyjnych" i mogą podlegać karze na mocy paragrafu pt. "o mowie nienawiści". Nie trzeba być zbyt rozgarniętym intelektualnie, aby zrozumieć jak taka herezja wpłynie na rozwój i wychowanie naszych dzieci, wnucząt i prawnucząt. Pozostawiamy to wyobraźni czytającym.

T
Ted51

Środowiska figurantów i najemników, które ogłupiają i jednocześnie trzebią nasz lud, porażając go rewoltą typu GENDER, mają swój "nowoczesny" o "postępowy" światopogląd. Jaki jest to światopogląd? Jedynym wyznacznikiem światopoglądowym tych środowisk, jest dobrze najeść się i zapić oraz dobrze się zabawić. Biedny jest lud, który takim układom towarzyskim daje absolutną władzę, dlatego nie dziwmy się, iż został skazany na Długi Marsz do 67-mej wiosenki emerytalnej, przebiegający przez krainę zbieractwa, bezdomności lub/i przez krainę osadzonych, jeśli np. sprzeciwi się szaleństwom genderowej rewolucji, podpadając tym samym pod sankcje karne paragrafu pt. "o mowie nienawiści", a także przez kraje przymusowej emigracji, z perspektywą utylizacji - eutanazji - kremacji, jako efektu nadciągającego tsunami demograficznego i drastycznie obniżonego zasiłku pogrzebowego, oraz systemowej barbaryzacji naszej kultury duchowej i narodowej, zwyczajowej i obyczajowej, a także gospodarczej. Biedny jest lud, wyprowadzany na manowce - do krainy niebytu, nie zadając sobie nawet z tego sprawy.

T
Ted51

Niech nasz umęczony i zagubiony lud spróbuje pomyśleć, albowiem myśl jest bronią. Niech skojarzy następujące fakty: 1. na tzw. zachodzie obłęd rewolty typu GENDER, nadaje dewiantom przywilej pozyskiwania dzieci 2. rośnie popyt na dzieci, w celu dokonywania barbarzyńskich eksperymentów,3. w Polsce mamy najbardziej zabiedzone dzieci w całej UE 4. w Polsce zabierane są dzieci biednym rodzicom wykluczonym z Długiego Marszu do 67-mej wiosenki emerytalnej. Łatwo jest skojarzyć te fakty i wysnuć wniosek, iż zdynamizuje się wolny i swobodny transfer kapitału ludzkiego na osi Polska - zachód. Niektórzy nieświadomi przedstawiciele naszego ludu, będą się cieszyć i radować, że polskie zabiedzone dzieci znalazły w ramach tego transferu bogatych "patronów" i "opiekunów". Takie będą skutki wprowadzania na terytorium III RP szaleństwa GENDEROWEJ rewolty, o dziwo popieranych przez tubylczych mężyków stanu, których nasz lud umiłował i obdarzył zaufaniem.

i
iustsus

Slub cywilny nie musi oznaczac wesela na 100 osob, wystarcza slub cywilny, a nie jakies wyimaginowane zwiazki partnerskie. A jak ktos nie chce slubu to niech nie domaga sie przywilejow ktore mu sie nie naleza bo che zyc na kocia lape! Albo rybki albo akwarium!

T
Ted51

W ramach porażania naszego umęczonego i zagubionego ludu, szaleństwem GENDEROWEJ rewolty, ogłupia się nasz lud, iż będzie radosny i szczęśliwy, jeśli w system prawny i edukacyjny wprowadzi się elementy tej bezrozumnej, fałszywej i destrukcyjnej ideologi, na mocy której wprowadzi się karykaturę normalnego małżeństwa i normalnej rodziny. Dąży się do tego, aby wprowadzić w zwyczaje i obyczaje, tzw. układy partnerskie. Co to takiego? Tego nie objaśniają. Jest to czasowy układ dowolnych obiektów. Nieświadomi ludzie, nie wiedzą, iż jest to układ niedookreślony, przejściowy, niestabilny i niebezpieczny dla dzieci, albowiem w ramach tak zdefiniowanego układu, możliwe są także układy jednopłciowe, a nawet z przedstawicielami naszych mniejszych braci np. parzystokopytnej rogacizny lub nierogacizny. Takie szalone eksperymenty na pewno nie uszczęśliwią naszego ludu w Długim Marszu do 67-mej wiosenki emerytalnej, lecz przyspieszą proces ogłupiania i łupienia, rolowania i trzebienia naszego niezbyt świadomego ludu.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3