Związkowcy o nowej prezes JSW: Boi się wejść na mostek kapitański i wziąć ster w swoje ręce

Jacek Bombor
Jacek Bombor
Związkowcy o nowej prezes JSW: Boi się wejść na mostek kapitański i wziąć ster w swoje ręce.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Związkowcy o nowej prezes JSW: Boi się wejść na mostek kapitański i wziąć ster w swoje ręce.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE arc DZ
Udostępnij:
Narasta konflikt na linii związkowcy JSW, nowa prezes Barbara Piontek. Związkowcy Solidarności zarzucają nowej szefowej spółki brak współpracy, a także chęci spotkania się. - Obawiamy się, iż taki "kapitan" nie będzie w stanie przeprowadzić naszej firmy przez trudny okres – piszą w oświadczeniu. W ich ocenie czas na reakcję rządu. A wczoraj - 29 marca- w JSW pracę straciło dwóch wiceprezesów

Związkowcy o nowej prezes JSW: “boi się wejść na mostek kapitański i wziąć ster w swoje ręce”

Narasta konflikt na linii związkowcy JSW, nowa prezes Barbara Piontek. Związkowcy Solidarności zarzucają nowej szefowej spółki brak współpracy, a także chęci spotkania się. - Obawiamy się, iż taki "kapitan" nie będzie w stanie przeprowadzić naszej firmy przez trudny okres – piszą w oświadczeniu. W ich ocenie czas na reakcję rządu.

W piśmie sprzed kilku tygodni pisaliśmy do wicepremiera i ministra aktywów państwowych Jacka Sasina: "Osoba kierująca spółką takich rozmiarów (...) musi mieć świadomość konieczności podejmowania decyzji inwestycyjnych o skali 1,5-2 miliardy złoty rocznie, obdarzenia 30,000 pracowników zaufaniem". I jeszcze to: "Najważniejszą cechą jest dbałość o ludzi, bo to oni stanowią o siłę i wartości każdej firmy" – czytamy w oświadczeniu Zakładowej Organizacji Koordynacyjnej NSZZ "Solidarność" JSW SA.

Ocena pierwszych trzech tygodni pracy prezes JSW jest druzgocąca.

- Nie można zarządzać tak dużą firmą, jeśli nie darzy się osób w niej zatrudnionych zaufaniem! Pani prezes wyznaje zasadę, iż za każdą decyzją kryje się ryzyko, więc postanowiła żadnych decyzji nie podejmować! Niestety, to doprowadzi do sytuacji, w której kopalnie JSW szybko przestaną fedrować, bo nie będzie narzędzi czy maszyn. Brak podejmowania decyzji dotyczących sprzedaży węgla i koksu naszym partnerom handlowym, z którymi współpracujemy od lat lub dziesiątek lat, doprowadzi do pogorszenia naszej sytuacji płynnościowej, a brak środków doprowadzi do zatrzymania kopalń i braku wypłat dla pracowników.

Przypominają, że na pierwszym posiedzeniu zatrudniła czterech pełnomocników spoza górnictwa, a ich zarabia dublują się z zadaniami osób, które “od wielu lat kompetentnie wykonujących swoje obowiązki w Biurze Zarządu JSW”.

- Pani prezes powołała pełnomocników do spraw ekspansji rynkowej, projektów strategicznych, bezpieczeństwa i komunikacji oraz dbania o wizerunek jej samej. Dotarliśmy do informacji, które potwierdzają nasze przypuszczenia - każda z tych osób zarabia w jeden miesiąc tyle, ile górnik pracujący w ścianie przez 3-4 miesiące! Tych kilka osób generuje w JSW kilka milionów złotych kosztów rocznie! - wytykają związkowcy.

- Niestety, żadna z tych osób nigdy nie była w kopalni, nie rozumie procesów technicznych, nie zna maszyn i urządzeń potrzebnych do produkcji. Osoby te nie rozumieją pracy górnika na dole, a chcą ciąć koszty w kopalniach, by wykazać się przed panią prezes (i otrzymywać przez kolejne miesiące swoje bardzo wysokie wynagrodzenia).

Dlaczego związkowcy chcą pilnie spotkać się z panią prezes? Jedną z kluczowych kwestii jest akceptacja planu techniczno-ekonomicznego (ustalenie poziomu inwestycji i źródeł ich finansowania będzie kluczowe), a także sprawy płacowe.

- Jastrzębska Spółka Węglowa od kilku lat nie uwzględniała w wysokości wynagrodzeń dla załogi wzrostu cen produktów, wzrostu inflacji. Dodatkowo w tym roku kończy się pakiet gwarancji zatrudnienia, jaki wywalczyliśmy dla pracowników JSW w toku negocjacji przed debiutem JSW na Giełdzie Papierów Wartościowych. Przypomnijmy, że debiut ten miał miejsce 10 lat temu. Próbowaliśmy się spotkać się z panią prezes w ramach regularnych spotkań Pomocniczego Komitetu Sterująco-Monitorującego JSW SA. Niestety, opuściła ona spotkanie, na które przybyła ze swoimi pełnomocnikami! Kwestia gwarancji zatrudnienia jest ważna, bo właśnie teraz toczą się rozmowy związków zawodowych z rządem na temat przyszłości Górnego Śląska i polskiego górnictwa. Na kolejnym umówionym z nami spotkaniu, które miało dotyczyć wyłącznie gwarancji zatrudnienia, pani prezes nie raczyła się pojawić – narzekają związkowcy.

Dlatego związkowcy liczą na reakcję Ministerstwa Aktywów Państwowych.

- Jastrzębska Spółka Węglowa jest jednym z filarów gospodarczych Górnego Śląska. Od jej dobrego funkcjonowania zależy dobrobyt 500 tysięcy osób w województwie! (...)Warto, by w JSW prowadzony był konstruktywny dialog i by osoby, które ubiegają się tu o stanowiska, utożsamiały się ze Spółką. By dobro JSW, jej pracowników i rodzin, było priorytetem! By nie traktowano tych stanowisk jako źródła dochodu prywatnego, a po kilku miesiącach uciekano do nowych, politycznych zadań i kolejnych karier.

Nie przeocz

Tymczasem w JSW trwają zmiany kadrowe. Zarząd Jastrzębskiej Spółki Węglowej S.A.informuje, iż 29 marca 2021 roku Rada Nadzorcza Spółki podjęła uchwały o odwołaniu ze składu Zarządu JSW: Artura Dyczko pełniącego funkcję Zastępcy Prezesa Zarządu ds. Technicznych i Operacyjnych, a także Radosława Załozińskiego, pełniącego funkcję Zastępcy Prezesa Zarządu ds. Ekonomicznych.

Do czasu powołania ich następców ich zadania przejmie osobiście prezes Barbara Piontek, a także Tomasz Duda.
Prezes JSW ostro odniosła się do ostatniej aktywności związkowców. Odniosłas się do zapowiedzi strajku, czy wstrzymania wydobycia wyjaśniając, że to działanie na szkodę JSW.

- Wprowadzane zmiany i oszczędności są konieczne. Jednak dziś wypłaty i miejsca pracy są bezpieczne. Zarząd jest też gotowy dokonać wszelkich starań, aby zagwarantować Załodze bezpieczeństwo pracy i płacy na kolejne lata. Protesty wobec tych deklaracji, JSW odbiera jako działanie przeciwko przedłużeniu gwarancji - czytamy w oświadczeniu JSW. - Zarząd JSW apeluje także do Strony Związkowej o odpowiedzialne działania, którym nade wszystko powinna przyświecać troska o dobrą, stabilną przyszłość Spółki oraz bezpieczeństwo jej Pracowników na kolejne dekady.

Zobacz koniecznie

Musisz to wiedzieć

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polska elektromobilność w liczbach

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Zachodni
Dodaj ogłoszenie