Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zwolnienie elektroniczne: Zamiast druku L4, e-ZLA

Jadwiga Jenczelewska
Dzięki Platformie Usług Elektronicznych (PUE) lub zintegrowanym z PUE aplikacjom gabinetowym, wystawianie przez lekarza e-ZLA będzie trwało o wiele krócej niż wypisywanie papierowego zwolnienia
Dzięki Platformie Usług Elektronicznych (PUE) lub zintegrowanym z PUE aplikacjom gabinetowym, wystawianie przez lekarza e-ZLA będzie trwało o wiele krócej niż wypisywanie papierowego zwolnienia =========11 Zdjęcie Autor (2536730)============ fot. 123rf
Zwolnienie elektroniczne, e-ZLA zamiast L4: Wprowadzanie zwolnień elektronicznych potrwa do końca 2017 r. Kto ma obowiązek utworzyć specjalny profil na PUE ZUS i do kiedy

Zwolnienie elektroniczne, e-ZLA zamiast L4:

Od nowego roku czeka nas prawdziwa rewolucja w wystawianiu zwolnień lekarskich. Lekarze będą mogli je wystawiać elektronicznie, a następnie - za pośrednictwem internetu - przesyłać do ZUS-u. Dzięki temu ZUS i pracodawca, który założy profil na Platformie Usług Elektronicznych, od razu dostaną informację o chorobie pracownika, a także o liczbie dni jego nieobecności.

W Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych nikt nie ukrywa, że tak będzie szybciej i wygodniej dla wszystkich. - Wystawianie e-ZLA potrwa krócej niż wypisywanie papierowego zwolnienia - dzięki PUE lub zintegrowanym z PUE aplikacjom gabinetowym - mówi Beata Kopczyńska, rzecznik prasowy Oddziału ZUS-u w Rybniku.

Po podaniu PESEL-u ubezpieczonego pacjenta, lekarz uzyska dostęp do jego danych (imię, nazwisko, adres zamieszkania), a także danych jego pracodawców (płatników składek) oraz członków jego rodziny - jeśli zwolnienie będzie wystawiane w celu opieki, np. nad dzieckiem. Adres pacjenta czy dane płatnika lekarz będzie wybierał z wyświetlonej listy. Poza tym system będzie weryfikował datę początku okresu niezdolności z zasadami wystawiania zwolnień określonymi w przepisach oraz z ostatnim wystawionym zwolnieniem. Możliwy będzie podgląd zaświadczeń lekarskich wystawionych wcześniej dla pacjenta, w tym w wyniku kontroli przez lekarza orzecznika ZUS-u.

Jak będzie rozwiązana sprawa dostarczania e-zwolnień w przypadku zatrudnienia pracownika w kilku zakładach pracy?
Dla każdego płatnika składek będzie wystawiane odrębne zaświadczenie lekarskie. Każdy płatnik posiadający profil na PUE, otrzyma właściwe zwolnienie. Płatnik składek nieposiadający profilu na PUE, otrzyma od swojego pracownika wydruk zwolnienia lekarskiego - z pieczątką i podpisem lekarza.

Czy e-zwolnienia mogą być wysyłane na adres e-mailowy zakładu pracy lub klienta? Czy trzeba je pobierać samodzielnie z PUE?

Zaświadczenia lekarskie w formie dokumentu elektronicznego nie mogą być wysyłane na adres e-mailowy. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, od 1 stycznia 2016 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych udostępnia bezpłatnie elektroniczne zaświadczenie lekarskie płatnikowi składek na profilu informacyjnym płatnika składek.
Kto w ZUS-ie będzie miał wgląd do e-zwolnień?

Elektroniczne zwolnienia lekarskie będą zapisywane w systemie informatycznym Zakładu, dostęp do nich będą mieli pracownicy ZUS zgodnie ze swoim zakresem obowiązków.

Czy zwolnienia na PUE będą archiwizowane i według jakich kryteriów grupowane?

Archiwizowane są dokumenty elektroniczne przekazywane do ZUS-u. Dokumenty przekazane przez ZUS na skrzynkę Dokumenty i wiadomości w profilu płatnika mogą być archiwizowane przez płatnika. Dane udostępniane na profilach PUE są dostępne na bieżąco za ostatni rok, można również zamawiać dane archiwalne za okresy wcześniejsze.

Czy pracodawca musi posiadać podpis kwalifikowany na PUE, aby móc odebrać e-zwolnienie?

Do pobrania dokumentów zaświadczeń lekarskich oraz do dostępu do danych o zwolnieniach lekarskich nie jest potrzebny certyfikat kwalifikowany ani profil zaufany e-PUAP. Niezbędny jest wyłącznie dostęp do profilu płatnika składek.

Ekspert ZUS-u wyjaśnia

Joanna Biniecka, rzecznik oddziału ZUS w Sosnowcu

Zwolnienie trafi automatycznie

Jakie są korzyści - głównie dla pracownika, ale też pracodawcy -z wprowadzenia elektronicznych zwolnień lekarskich?

Teraz pracodawca musi sprawdzać, czy pracownik dostarczył mu zwolnienie lekarskie w ciągu 7 dni od jego otrzymania. Jeśli ten termin zostanie przekroczony, konieczne jest obniżenie zasiłku o 25 proc. Po wystawieniu przez lekarza e-ZLA, pracownik nie będzie dostarczał pracodawcy żadnego dokumentu, jeśli on będzie miał profil na PUE. Zwolnienie trafi do pracodawcy automaty-cznie. Korzyścią dla pracodaw-cy jest i to, że będzie możliwość szybszej kontroli poprawności wykorzystywania zwolnienia lekarskiego. Dotyczy to zwłaszcza zwolnień na krótkie okresy, które są często dostarczane z o-późnieniem. Pracodawca będzie miał też możliwość złożenia elektronicznie w ZUS-ie wniosku o kontrolę prawidłowości wystawienia zwolnienia.

Którzy pracodawcy muszą utworzyć specjalny profil na PUE ZUS?

Obowiązek utworzenia takiego profilu ciąży na tych, którzy zobowiązani są do przekazywania dokumentów ubezpieczeniowych drogą elektroniczną, czyli - co do zasady - rozliczających składki za więcej niż 5 osób. Pozostali płatnicy mogą założyć profil dobrowolnie. Jeśli jednak tego nie zrobią, muszą do końca 2015 r. poinformować na piśmie swoich pracowników o obowiązku dostarczania im, począwszy od 1 stycznia 2016 r., wydruków e-ZLA. Czy będzie jakiś okres przejściowy?

Zastępowanie zwolnień papierowych elektronicznymi będzie stopniowe. Do końca 2017 r. lekarze będą mogli, poza e-ZLA, wystawiać papierowe zwolnienia na dotychczasowych zasadach (na druku ZUS ZLA). Gdy wybiorą tę starą formę, sposób postępowania pracodawców się nie zmieni. Będą zatem nadal musieli sprawdzić, czy pracownik dostarczył zwolnienie w ciągu 7 dni od jego otrzymania.


*Loteria paragonowa: Jak się zarejestrować? Kiedy losowanie nagród?
*Jesteś Ślązakiem, Zagłębiakiem, czy czystym gorolem? ROZWIĄŻ QUIZ
*Nowe restauracje w Katowicach zapraszają SPRAWDŹ ADRES I MENU
*Tajemnice różańca. Jak odmawiać różaniec? Tłumaczy ks. Mirosław Tosza
*Rolnik szuka żony ODCINEK 7 STRESZCZENIE Paulina odchodzi

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!