MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Chcesz mieć warzywnik na balkonie? Nic trudnego. Te warzywa wyhodujesz sam, będą rosnąć jak szalone

Katarzyna Zawada
Katarzyna Zawada
Co warto posiać na balkonie?
Co warto posiać na balkonie? 123rf/duskbabe/zdjęcie ilustracyjne
Sezon wiosenny to czas wysiewu lub zbiorów wielu roślin. W ogrodach pną się kolorowe gatunki kwiatów, a pierwsze szparagi czy rzodkiewki lądują na stole. Wielu z nas wychodzi z założenia, że to, co sami wyhodujemy i zjemy, jest lepsze od kupnego. O ile posiadacze domów i ogrodów mają miejsce do założenia własnego warzywnika, o tyle mieszkańcy bloków mogą mieć problem. Czy na balkonie da się uprawiać pomidory lub paprykę?

Spis treści

Na balkonie można wypocząć, wypić kawę, rozwiesić pranie, a także… założyć uprawę. Dzięki odpowiedniemu przygotowaniu możesz z powodzeniem pokusić się o własne ziemniaki, zioła, pomidory czy sałatę. Wszystko zależy od tego, jak zostanie rozplanowana przestrzeń.

Na małej powierzchni zbiory nie będą równe tym z ogrodu lub działki, ale dla dwu, trzy, czy czteroosobowej rodziny mogą okazać się wystarczające. Pomidorów czy bazylii nie trzeba wtedy kupować, są na wyciągnięcie ręki. Smakują lepiej i mają więcej składników odżywczych niż te produkty, które spędziły kilka dni w transporcie lub na magazynie.

Jak zaplanować warzywnik na balkonie?

Nawet na małej powierzchni możesz posiać warzywa. Wystarczy dobre rozplanowanie, a konkretnie ustawienie skrzynek pod uprawy. Użycie trejaży lub postawienie pionowo upraw automatycznie zwiększa zbiory. Eksperci radzą, aby na balkonach aranżować odmiany karłowe lub gatunki o niewielkich rozmiarach. Rzodkiewki? Szpinak? Sałata? To wszystko możesz mieć u siebie w przeciągu kilku miesięcy. Sprawdzą się też pomidory karłowe i papryka karłowa ostra.

W maju przyjdzie czas na sadzenie ogórków, papryki, pomidorów, a także ziół, takich jak bazylia, oregano, tymianek.

Wysiew własnych warzyw jest możliwy nawet na najmniejszej powierzchni. Dzięki wykorzystaniu przestrzeni wertykalnej – ustawienia skrzynek pionowo czy skorzystania z trejaży, nawet niewielki balkon można zaaranżować pod uprawy. Ponadto własne plony często są znacznie tańsze niż te dostępne w sklepach.

Kolejnym gatunkiem, który warto wziąć pod uwagę, są ogórki gruntowe. Ważne, by zapewnić im głębokie pojemniki, najlepiej nawet trzydziestocentymetrowe, żyzną ziemię i dostęp do dużej ilości słońca. Ziemniaki sadzeniaki z bulw bez problemu rosną zarówno w pojemnikach, jak i w torbach uprawowych, dzięki czemu można sadzić je nawet na miejskim balkonie, podpowiada Joanna Legutko, doradca ogrodniczy i wiceprezes firmy W. Legutko.

Ogórki to rośliny, które lubią światło i ciepło. Udadzą się na balkonach wychodzących na wschód, zachód i południe (oraz kombinacje tych kierunków), natomiast jeśli mamy balkon wychodzący na północ lub mocno ocieniony, np. przez drzewa lub budynki, to na uprawę ogórków nie warto się decydować. Jeśli balkon wychodzi na południe i jest bezpośrednio nasłoneczniony, podczas upałów może przydać się osłona, która lekko ocieni nasze uprawy, tak, aby słońce nie spaliło roślin, dodaje z kolei Katarzyna Laszczak, RegioDom.

Jak dbać o warzywa na balkonie?

Każda z roślin potrzebuje miejsca i odpowiednich warunków do wzrostu. Tu kluczowy jest wybór pojemników. Warzywa, które mają głęboki system korzeniowy, np. ogórki lub pomidory, potrzebują głębokich donic. Zioła lub sałata przyjmą się na płytkich skrzyniach. Niezależnie od wielkości, należy wybierać pojemniki z otworami drenażowymi, co zapobiega gromadzeniu się wody i gniciu korzeni.

Niektóre z warzyw są ciepłolubne i potrzebują dostępu do słońca. Pomidory powinny znaleźć się w najbardziej nasłonecznionym miejscu na balkonie, w cieniu można zaś umieścić tymianek, koperek czy inne zioła.

Odpowiednia ziemia to dorodne warzywa

Nie tylko pogoda i ustawienie roślin mają znaczenie. Początkujący ogrodnicy muszą pamiętać o podłożu. Można wybrać mieszanki ziemi ogrodniczej z kompostem i dodatkami, można też samemu dbać o żyzność.

Ziemię w pojemnikach warto regularnie wzbogacać o wartości odżywcze. W tym celu można stosować kompost lub naturalne wspomagacze roślin jak diatomit czy mączka bazaltowa, zaznacza Joanna Legutko.

Siew konkretnych gatunków warto prowadzić na podstawie terminarza. Często na opakowaniach nasion jest też instrukcja, która określa, na jaką głębokość je umieszczać i ile odstępu zachować między rzędami upraw.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Agro codziennie. Obserwuj StrefaAgro.pl!

Źródło: mat. prasowe, własne

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Seria pożarów Premier reaguje

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Chcesz mieć warzywnik na balkonie? Nic trudnego. Te warzywa wyhodujesz sam, będą rosnąć jak szalone - Strefa Agro