Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

105. rocznica odzyskania niepodległości na Jasnej Górze. Paulini i pielgrzymi odśpiewali Mazurka Dąbrowskiego [VIDEO]

Katarzyna Stacherczak
Katarzyna Stacherczak
Wideo
od 16 lat
11 listopada w samo południe paulini i pielgrzymi w Kaplicy Matki Bożej na Jasnej Górze wspólnie odśpiewali Mazurka Dąbrowskiego. Inicjatywa odbyła się w ramach akcji "Niepodległa do hymnu".

Na Jasnej Górze świętują 105. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości

Na Jasnej Górze rozpoczęło się świętowanie 105. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Klasztor zawsze odgrywał ważną rolę w historii naszej Ojczyzny, o czym świadczą złożone tutaj pamiątki, wota od królów do czasów „Solidarności” i współczesnych. 4 listopada 1918r. to właśnie Jasna Góra jako jedno z pierwszych miejsc w kraju cieszyła się odzyskaną wolnością, którą oficjalnie ogłoszono dopiero 11 listopada.

- Nie może być inaczej, żeby zabrakło hymnu narodowego na Jasnej Górze - zauważa ojciec Michał Bortnik, rzecznik prasowy Jasnej Góry. - To tutaj jako pierwsza przyszła niepodległość. 4 listopada 1918 roku Jasna Góra została wyzwolona spod władzy zaborcy i uzyskała wolność. Na wieży jasnogórskiej zawisła biało-czerwona flaga. Dlatego też chcemy podkreślić naszą miłość do ojczyzny i wraz z pielgrzymami modlimy się dzisiaj za nią w sposób szczególny - przyznaje.

4 listopada 1918 r. do sanktuarium na rozkaz gen. Tadeusza Rozwadowskiego weszli polscy żołnierze pod dowództwem ppor. Artura Wiśniewskiego i przejęli komendę nad tym miejscem z rąk żołnierzy austriackich. Już wtedy załopotała tu biało-czerwona flaga, a w Kaplicy Matki Bożej odprawiono dziękczynne nabożeństwo za wolną Polskę. Kroniki donoszą, że przeor klasztoru o. Piotr Markiewicz witał żołnierzy w bramach jasnogórskiej twierdzy, jak niegdyś witano królów. Wywieszenie w tym miejscu biało-czerwonej flagi było ważnym znakiem niepodległej Polski, na którą wszyscy czekali.

Pamiątkowa tablica poświęcona ppor. Arturowi Wiśniewskiemu, jasnogórskiemu bohaterowi narodowemu znajduje się w Kaplicy Pamięci Narodu. Z kolei o zmaganiach Polaków o wolność przypominają narodowe pamiątki licznie tu zgromadzone.

Patriotyzm widoczny nie tylko 11 listopada

Miłość do Ojczyzny wśród przybywających na Jasną Górę wiernych jest widoczna, nie tylko dzisiaj, w Narodowe Święto Niepodległości, ale przez cały rok. Piesi pątnicy latem pokonują tutaj setki kilometrów z flagami Polski i emblematami biało-czerwonymi.

Wspólne odśpiewanie hymnu to nie jedyna inicjatywa związana z obchodami 11 listopada na Jasnej Górze. O godzinie 15.30 celebrowana będzie msza św. za Ojczyznę. Jest ona sprawowana tu codziennie, od 1981 r. Później, o godzinie 16.00, w Auli o. Kordeckiego rozpocznie się czuwanie współpracowników apostolatu sióstr Pallotynek, a także wiernych z arch. częstochowskiej. Poza tym tego dnia ponad 106-metrowa, jedna z najwyższych w kraju, wieża klasztoru rozbłyśnie na biało-czerwono.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera