Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

14 czerwca obchodzimy Światowy Dzień Krwiodawcy. Rekordzista ze Śląska oddał ponad 100 litrów krwi!

KL
Światowy Dzień Krwiodawcy
Światowy Dzień Krwiodawcy DZ
Krew jest lekiem, którego nie da się wyprodukować i nie ma dla niego substytutu. Dlatego tak ważna i szlachetna jest inicjatywa dzielenia się tym najcenniejszym darem, który możemy rzeczywiście przekazać drugiej osobie. Dokładnie dzisiaj, 14 czerwca, obchodzimy dzień ludzi o dobrych sercach, czyli Światowy Dzień Krwiodawcy.

Dziś świętujemy Światowy Dzień Krwiodawcy

14 czerwca obchodzimy Światowy Dzień Krwiodawcy, ustanowiony w rocznicę urodzin Karla Landsteinera, odkrywcy grup krwi, uhonorowanego Nagrodą Nobla.

Jest to wyjątkowy dzień dla wszystkich dawców krwi.

– Składam serdeczne podziękowania i wyrazy wdzięczności za dar życia, którym dzielicie się z potrzebującymi. Jesteście źródłem krwi dla drugiego człowieka i nadzieją na życie dla wielu pacjentów. To dzięki Waszej ofiarności i zaangażowaniu, codziennie ratowane jest ludzkie zdrowie i życie – napisała Małgorzata Lorek, dyrektor Narodowego Centrum Krwi.

Krew i jej składniki podawane są głównie osobom, u których występują braki krwi i jej składników. Mogą być one spowodowane np. wypadkiem, zabiegiem operacyjnym, zaburzeniami krzepnięcia, po oparzeniach i urazach, a także występować u pacjentów z chorobami rozrostowymi i nowotworami, w trakcie i po chemioterapii oraz u pacjentów wymagających transplantacji lub zabiegów kardiochirurgicznych.

Bieżące stany magazynowe zapasów krwi publikowane są na stronach internetowych poszczególnych centrów krwiodawstwa i krwiolecznictwa. Krew można oddawać w dowolnym centrum, w oddziale terenowym lub podczas mobilnej akcji pobierania krwi, niezależnie od miejsca zamieszkania.

Kto może zostać krwiodawcą?

Dawcą mogą być osoby między 18. a 65. rokiem życia, ważące co najmniej 50 kilogramów, u których w ciągu ostatnich sześciu miesięcy nie wykonywano akupunktury, tatuażu, przekłucia uszu lub innych części ciała, które nie miały wykonywanych zabiegów operacyjnych, endoskopowych i innych diagnostycznych, np. gastroskopii czy laparoskopii oraz nie były leczone krwią i jej składnikami. Szczegółowy wywiad przed pobraniem krwi wyklucza osoby, które nie mogą jej oddawać.

Jak przygotować się do oddania krwi?

Eksperci zalecają, by oddawać krew, gdy jesteśmy zdrowi, wyspani i wypoczęci. Dawcy nie mogą brać leków, z wyjątkiem środków antykoncepcyjnych. Przed przyjściem do centrum krwiodawstwa należy zjeść lekkostrawny posiłek i wypić ok. dwóch litrów wody. Niewskazane jest przychodzenie na czczo.

By zostać dawcą, trzeba mieć przy sobie dokument ze zdjęciem, najlepiej dowód osobisty. Przed oddaniem krwi należy ograniczyć palenie papierosów i nie pić alkoholu, również w dniu poprzedzającym oddanie krwi.

Od jednej osoby jednorazowo pobiera się 450 ml pełnej krwi, co trwa zwykle od pięciu do ośmiu minut. Należy do tego jednak doliczyć czas konieczny do wypełnienia ankiety, rejestrację, badanie i wywiad lekarski. Całość trwa zwykle ok. 40-60 minut.

Rekordziści – 100 litrów oddanej krwi

W 2019 roku Zygmunt Kowalski, gliwiczanin, został rekordowym krwiodawcą w Polsce, oddając w ciągu 48 lat ponad 100 litrów krwi.

Podobnym wyczynem wykazał się Andrzej Lis, starosądeczanin, który w 2021 roku podczas mikołajkowej akcji oddawania krwi w Starym Sączu oddał swój setny litr krwi. Jak wówczas zaznaczono, z takiej ilości krwi mogło skorzystać około 1000 osób.

Nie przeocz

Oddawanie krwi – fakty i mity

Poniżej prezentujemy fakty i obalamy kilka popularnych mitów:

  • Aby oddać krew, trzeba znać swoją grupę? Oczywiście jest to mit. Znajomość swojej grupy krwi nie jest wymagana. Potencjalny dawca krwi jest poddawany kontroli medycznej, a grupa krwi jest ustalana po pobraniu.
  • Można oddać dowolną ilość krwi? Jednorazowo pobierana jest jedna jednostka krwi pełnej, czyli 450 ml.
  • Oddawanie krwi powoduje zmianę wagi ciała? Oddawanie krwi nie powoduje obserwowalnego spadku ani wzrostu masy ciała.
  • Czy jeśli mam tatuaż to nie mogę oddać krwi? Posiadanie tatuażu nie wyklucza nikogo z możliwości oddania krwi. Konieczne jest jednak spełnienie jednego warunku – od momentu wykonania tatuażu do oddania krwi musi upłynąć 6 miesięcy.
  • Jak często można oddawać krew? Krew pełna może być pobierana nie częściej niż 6 razy w roku od mężczyzn i nie częściej niż 4 razy w roku od kobiet z tym, że przerwa pomiędzy pobraniami nie może być krótsza niż 8 tygodni.
  • Które grupy krwi są najbardziej pożądane przez centra krwiodawstwa? Wszystkie grupy krwi są pożądane, bo istnieją biorcy o różnych grupach. Z użytecznego punktu widzenia najbardziej oczekiwana jest krew grupy O RhD- (ujemna), ponieważ w nagłych wypadkach, przy braku krwi właściwej (jednoimmiennej) grupy, może być przetoczona każdemu biorcy. Problem polega na tym, że jest to jedna z rzadziej występujących grup krwi. Posiada ją zaledwie ok. 6 proc. Polaków. Statystyka ta jest podobna na całym świecie – odsetek takich osób waha się pomiędzy 4-9% w różnych społeczeństwach.

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

Jakie są najczęstsze przyczyny biegunki u dorosłych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera