Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

177 Muzealny Czwartek w Mysłowicach. Na czym polega wydarzenie oraz kiedy się odbędzie?

Szymon Kwiatkowski
Szymon Kwiatkowski
Wideo
od 16 lat
7 września o godzinie 17.00 odbędzie się 177 "Muzealny Czwartek" w Mysłowicach. Zaproszonym gościem podczas wrześniowego wydarzenia jest artystka Swietłana Prima.

Odwiedzając muzeum, odbywamy historyczną podróż. To właśnie w takich miejscach możemy dowiedzieć się najwięcej o ludziach, przedmiotach czy wydarzeniach, które miały znaczenie dla historii, kultury, kraju czy regionu.

Muzeum Miasta Mysłowice

Muzeum Miasta Mysłowice jest doskonałym tego przykładem. To właśnie w tej placówce dowiemy się najwięcej o dziejach miasta z czasów międzywojennych. W strukturze organizacyjnej wyodrębniono działy merytoryczne takie jak:

  • Dział Historii i Kultury Miasta
  • Dział Sztuki
  • Dział Edukacyjno – Promocyjny

Czym są „Muzealne Czwartki”

Prócz samego zwiedzania goście mogą wziąć udział w tzw. "Muzealnych Czwartkach", czyli cyklicznych spotkaniach tematycznych, które prowadzone są w placówce od samego jej początku, czyli już od 2006 roku. Spotkanie prowadzą pracownicy muzeum, a prelegentami są zaproszeni goście. Wstęp na takie wydarzenie jest otwarty dla każdego.

Te spotkania mają różny charakter, w zależności kto jest naszym gościem. Najczęściej prowadzą je naukowcy, pasjonaci, kolekcjonerzy, artyści czy historycy. Bardzo często podczas „Muzealnego Czwartku” poza wykładami mamy również otwarcie wystawy — tłumaczył Wojciech Kubowicz, kustosz Muzeum Miasta Mysłowice.

177 „Muzealny Czwartek”

Po wakacyjnej przerwie 7 września o godzinie 17.00 w Muzeum Miasta Mysłowice znajdującym się na ulicy Stadionowej 7a odbędzie się 177 „Muzealny Czwartek”. Zaproszonym gościem podczas wrześniowego wydarzenia jest artystka Swietłana Prima.

Tego dnia będziemy prezentowali twórczość ukraińskiej malarki Swietłany Primy. Zaprezentuje nam ona swoje obrazy. Poza tym będą też ikony, czyli troszkę odrębny rodzaj malarstwa. Tytuł myślę, że jest ciekawy „Wiara, nadzieja, miłość” szczególnie w kontekście wojny w Ukrainie — mówił Wojciech Kubowicz.

Swietłana Prima urodziła się w Charkowie. Pracowała w fabryce ceramiki, jako malarz porcelany, potem nauczycielka rysunku i artysta, projektant w firmie budowlanej.

Po wybuchu wojny w Ukrainie, od marca 2022 roku przebywa w Polsce. Ikony autorstwa Swietłany Primy znajdują się w wielu świątyniach w Ukrainie, za granicą i w prywatnych kolekcjach.

Na czym polegał 176 „Muzealny Czwartek”?

Poprzednie wydarzenie organizowane w muzeum pod tym samym tytułem odbyło się w czerwcu. „Dzień dziecka”, zainspirował organizatorów do stworzenia spotkania pod tytułem „Obóz na Przemysłowej (1942-45) łódzkie ślady po śląskich dzieciach”.

Wykład prowadziła Jolanta Sowińska-Gogacz z łódzkiego Muzeum Dzieci Polskich - ofiar totalitaryzmu. Na spotkaniu poruszano temat niemieckiego obozu dla młodzieży Kinder-KL Litzmannstadt. Było to miejsce, w którym gromadzone były dzieci a wywożona tam również dzieci z terenów Mysłowic.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera