Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

20 lat współpracy Polski i Walonii hucznie obchodzono na Zamku w Pszczynie

Katarzyna Granda
Katarzyna Granda
14 czerwca w Sali Lustrzanej Muzeum Zamkowego w Pszczynie odbyły się obchody jubileuszu 10-lecia „Klas Frankofońskich na Śląsku” oraz 20-lecia współpracy między rządami Walonii i Federacji Walonia-Bruksela a rządem Rzeczypospolitej Polskiej
14 czerwca w Sali Lustrzanej Muzeum Zamkowego w Pszczynie odbyły się obchody jubileuszu 10-lecia „Klas Frankofońskich na Śląsku” oraz 20-lecia współpracy między rządami Walonii i Federacji Walonia-Bruksela a rządem Rzeczypospolitej Polskiej Powiat Pszczyna
14 czerwca w Sali Lustrzanej Muzeum Zamkowego w Pszczynie odbyły się obchody jubileuszu 10-lecia „Klas Frankofońskich na Śląsku” oraz 20-lecia współpracy między rządami Walonii i Federacji Walonia-Bruksela a rządem Rzeczypospolitej Polskiej

Jak poinformowano na stronie powiatu pszczyńskiego dzięki projektowi „Klasy Frankofońskie na Śląsku” w powiecie pszczyńskim języka francuskiego uczy się młodzież z pięciu szkół. W całym województwie śląskim takich szkół jest aż 60.

- Dziesięć lat temu do drzwi ówczesnego delegata Walonii-Brukseli w Warszawie zgłosiła się Renata Klimek-Kowalska. Przedstawiła swój pomysł zaangażowania nas w nauczanie języka francuskiego na Śląsku. Nie zdawaliśmy sobie sprawy, jaka przygoda rozpoczynała się w tamtym momencie - mówił podczas uroczystości Rudy Demotte, premier Federacji Walonia-Bruksela.

- Dzisiaj klasy frankofońskie to 60 szkół - gimnazjów i liceów. To dziesiątki zaangażowanych nauczycieli, a przede wszystkim tysiące uczniów - podkreślał.

Dzięki projektowi „Klasy Frankofońskie na Śląsku”, język francuski jest obecny w dwóch liceach i trzech gimnazjach naszego powiatu - I LO im. B. Chrobrego w Pszczynie, III LO w Pszczynie, Publicznym Gimnazjum nr 1 w Pszczynie, Publicznym Gimnazjum nr 5 w Studzionce oraz Gimnazjum Publicznym w Kryrach.

Wszystkim osobom zaangażowanym w projekt, dziękował starosta pszczyński, Paweł Sadza. - Dzięki waszej determinacji ten wspólny, europejski rynek pracy staje się dla młodych ludzi zdecydowanie bardziej otwarty, a ziemia pszczyńska może pochwalić się świetnie władającymi językiem francuskim uczniami. Serdecznie wszystkim państwu za to dziękuję - mówił.

Podczas jubileuszu wręczono także odznaczenia i wyróżnienia. JM Rektor Uniwersytetu Śląskiego, prof. zw. dr hab. Wiesław Banyś otrzymał medal Oficera Orderu Leopolda. Pomysłodawczyni projektu, Renata Klimek-Kowalska odznaczona została medalem Kawalera Orderu Korony, a burmistrz Pszczyny, Dariusz Skrobol odebrał medal Oficera Orderu Korony. Podziękowanie za zaangażowanie w rozwój projektu otrzymał także starosta pszczyński, Paweł Sadza. Franck Pezza, delegat rządów Walonii i Federacji Walonia-Bruksela odebrał natomiast Srebrną Odznakę Honorową za Zasługi dla Województwa Śląskiego.

Za oprawę muzyczną podczas uroczystości zadbała Orchestre Royal de Chambre de Wallonie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!