MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Abonament RTV z rachunkiem za prąd od stycznia 2017? Ile za telewizor, ile za radio?

Redakcja
Abonament RTV zmieni się w opłatę audiowizualną. Nowe zasady będą obowiązywać od stycznia 2017 roku.
Abonament RTV zmieni się w opłatę audiowizualną. Nowe zasady będą obowiązywać od stycznia 2017 roku.
Opłata audiowizualna będzie dla wszystkich. Abonament RTV zmieni się w opłatę audiowizualną. Nowe zasady miały obowiązywać od stycznia 2017 roku, lecz najprawdopodobniej okaże się to niemożliwe. Daninę publiczną w wysokości 15 zł miesięcznie zapłacimy od każdego licznika prądu. Są jednak wyjątki od reguły. Oto najważniejsze pytania i odpowiedzi: Kto będzie zwolniony z opłaty audiowizualnej czyli abonamentu RTV, jakie będą kary za niepłacenie abonamentu rtv (opłaty audiowizualnej), czy możliwe jest, że nowy abonament RTV zapłacimy więcej niż jeden raz. NOWY ABONAMENT RTV CZYLI OPŁATA AUDIOWIZUALNA, POZNAJ ZASADY PRZECZYTAJ USTAWĘ. MAMY CAŁY TEKST.

ABONAMENT RTV BĘDZIE ZASTĄPIONY PRZEZ OPŁATĘ AUDIOWIZUALNĄ. POZNAJ NOWE ZASADY, KTO ZAPŁACI, KTO BĘDZIE ZWOLNIONY Z OPŁATY, JAKIE SĄ KARY ZA NIEPŁACENIE NOWEGO ABONAMENTU RADIOWO-TELEWIZYJNEGO

Sejm zajął się projektem tzw. dużej ustawy medialnej. Projekt przewiduje, że opłata audiowizualna wyniesie 15 zł. Będzie pobierana wraz z prądem przez firmy energetyczne od stycznia 2017 r. Zapłacimy ją od każdego licznika prądu. Okazuje się teraz jednak, że czasu jest za mało, aby zdążyć na styczeń.

W projekcie ustawy opłata audiowizualna nazwana jest wprost daniną publiczną. Złośliwi mówią z kolei o haraczu albo nowym powszechnym podatku. Oto odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące nowej opłaty audiowizualnej.

Opłata audiowizualna. Kto będzie zwolniony z powszechnej daniny?

W projekcie wyszczególniono też osoby, które będą zwolnione z opłaty audiowizualnej jeśli spełniają co najmniej jedno z kryteriów:

  • ukończone 75 lat;
  • orzeczenie o znaczny stopniu niepełnosprawności;
  • uprawnienie do ryczałtu energetycznego (a więc te osoby, którym przyznano dodatek mieszkaniowy oraz kombatanci, ofiary represji wojennych i okresu powojennego, żołnierze zastępczej służby wojskowej przymusowo zatrudnieni w kopalniach węgla, kamieniołomach i batalionach budowlanych. Zwolnieni z opłat będą również małżonkowie wyżej wymienionych osób, o ile zameldowani są pod wspólnym adresem.
  • uprawnienie do świadczenia opiekuńczego;
  • uprawnienie do świadczenia wychowawczego na pierwsze dziecko.

WAŻNE. Brak telewizora albo radia nie zwalnia z opłaty audiowizualnej. Z opłaty nie zwalnia też opłacanie abonamentu telewizji kablowej albo dowolnej platformy satelitarnej.

Nowy abonament RTV. Kliknij i zobacz, co zrobić, aby uzyskać zwolnienie z opłaty audiowizualnej

Co zrobić, aby uzyskać zwolnienie z

Niestety, zwolnienie nie działa automatyczni. Projekt przewiduje, że osoby, którym przysługuje przywilej niepłacenia opłaty audiowizualnej muszą zgłosić się do swojego urzędu gminy i wypełnić odpowiedni formularz. Po weryfikacji dostaną decyzję o zwolnieniu z opłaty.

Czy możliwe jest płacenie

Tak, bo opłata audiowizualna pobierana jest od każdego licznika a więc jeśli ktoś ma więcej niż jedno mieszkanie, albo dom letniskowy a więc więcej niż jeden licznik płaci za każdy (wyjątkiem jest sytuacja w której w ramach np. jednego gospodarstwa rolnego funkcjonują dodatkowe liczniki wtedy opłata naliczana jest tylko raz).

Wiceminister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Krzysztof Czabański pytany co odpowie tym, którzy będą płacić opłatę audiowizualną kilka razy stwierdził: – Osoby, dla których, ze względów socjalnych, problemem byłoby płacenie większej składki niż jedna, będą z tej dodatkowej składki zwolnione, czy też w ogóle będą zwolnione ze składki.

Minister nie dodał jednak, że trzeba będzie udowodnić mimo posiadania kilku mieszkań trudną sytuację socjalną co zazwyczaj się wyklucza.

Nowy abonament RTV. Przejdź na kolejną stronę i zobacz jakie będą kary za brak opłaty w terminie

Opłata audiowizualna. Jakie będą kary za brak opłaty w terminie

Choć opłata audiowizualna będzie płacona u dostawcy prądu to będzie ona trafiać na specjalne konto nie związane z opłatą za energię elektryczną. Dostawcy energii będą jedynie „listonoszami” którzy transferują środki a egzekucją długów związanych z opłatą zajmą się urzędy skarbowe w trybie ustawy o postępowaniu egzekucyjnym. Dziś w ten sposób egzekwowane są np. niezapłacone mandaty przez kierowców.

Opłata powszechna, reklamy zostają

Obecność reklam w dzisiejszych mediach publicznych, które nazywane są teraz zgodnie z przepisami mediami narodowymi była uzasadniana m.in. słabą ściągalnością abonamentu i niskimi wpływami. Powszechna opłata dająca telewizji i radiu wpływy na poziomie 2 mld zł rocznie, powinna przynajmniej teoretycznie ograniczyć ich udział . Wiceminister Czabański pytany, jak będzie wyglądała kwestia reklam w mediach narodowych odpowiedział jednoznacznie: – Na takich samych zasadach jak do tej pory. Duże pieniądze z opłaty maja natomiast zdaniem Czabańskiego sprawić, że poprawi się jakość programu. Pożyjemy, zobaczymy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni