Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

25 lat kwartalnika Fa-art. Człowiek z Tubą powraca [ZOBACZ WIDEO]

Arleta Rynk
Formacja 1988 W obronie Uniwersytetu 25. rocznica powstania kwartalnika literackiego "FA-art"
Formacja 1988 W obronie Uniwersytetu 25. rocznica powstania kwartalnika literackiego "FA-art"
W najbliższą środę, 10 lipca 2013 r, rozpocznie się impreza organizowana z okazji 25-lecia istnienia kwartalnika literackiego "FA-art", którego powstanie związane jest ze śląskim nurtem ruchu Wolność i Pokój. Wernisaż wystawy "Formacja 1988 W obronie Uniwersytetu 25. rocznica powstania kwartalnika literackiego FA-art" odbędzie się o godzinie 14 pod Rektoratem UŚ w Katowicach. Katowicki człowiek z Tubą wraca jako symbol twórczej wolności miasta z czasu przełomu 1989. ZOBACZ WIDEO

Pokażmy Śląsk w innych kolorach – o uwalnianiu uniwersytetu, człowiek z Tubą powraca

Obchody 25-lecia "FA-artu" potrwają w Katowicach do końca jesieni tego roku. Pierwsze z wydarzeń organizowane jest pod honorowym patronatem Jego Magnificencji Rektora Uniwersytetu Śląskiego prof. zw. dr hab. Wiesława Banasia. Głównymi organizatorami jubileuszu są Towarzystwo Literackie im. Teodora Parnickiego, Fundacja Otwarty Kod Kultury, Wydawnictwo FA-art we współpracy z Uniwersytetem Śląskim, Fundacją "Wolność i Pokój" oraz Stowarzyszeniem "Pokolenie".

- Inicjatywa skierowana jest do osób zainteresowanych kulturą, sztuką oraz dziedzictwem kulturowym, jakie otrzymało miasto w przełomie ostatnich 25 lat. Odbiorcami wystawy są przede wszystkim organizatorzy i uczestnicy manifestacji i wydarzeń sprzed ćwierćwiecza, czyli szerokie grono mieszkańców Katowic, szczególnie zaś osoby zainteresowane czynnym udziałem w kulturze, historią miasta, wydarzeniami prowadzącymi do transformacji ustrojowej w 1989 r. Ważną grupą odbiorców jest także młodzież – akademicka i nie tylko – mieszkająca i ucząca się w Katowicach, stawiająca pierwsze kroki na polu twórczości literackiej i krytycznoliterackiej. Chcemy sprzyjać aktywizowaniu postaw twórczych, krytycznego stosunku do fenomenów współczesnej kultury. Chcemy funkcjonować jako czasopismo przyjazne dla początkujących autorów, pomagające im doskonalić swój warsztat. Wyjście w przestrzeń publiczną pozwoli pogłębić świadomość historyczną mieszkańców miasta, zwłaszcza studentów, w zakresie historii najnowszej oraz wkładu śląskiego środowiska studenckiego w odrodzenie świadomości obywatelskiej oraz rozwój inicjatyw kulturalnych na przełomie lat 80. i 90. XX wieku, a także podkreślić i wzmocnić świadomość ścisłych związków między aktywnością artystyczną, literacką, krytyczną oraz społeczno-obywatelską, przyczynić się do wzrostu kompetencji kulturowych – informuje jedna z organizatorek wydarzenia, Sabina Kwak.
25-lecie kwartalnika FA-art silnie wiąże się z wydarzeniami z lat 1987-88, czyli z uwalnianiem Uniwersytetu w czasach komuny przez górnośląską część Ruchu "Wolność i Pokój" ( WiP) oraz Śląski Ruch Ekologiczny (ŚRE). W tamtych latach odbywały się liczne manifestacje, bunty młodych ludzi, budowano barykady. Pretekstem do tych działań, do walki o autonomię uczelni, było – już dziś ziszczone – zamknięcie ruchu ulicznego przy ul. Bankowej przed Rektoratem UŚ. Otwierana w środę wystawa dedykowana jest m.in. pamięci działacza studenckiego, organizatora akcji "uwalniania Uniwersytetu" na ulicy Bankowej w 1989 roku Tomasza Witta "Egzaltowanego" (śp.1994) oraz innym drogim kolegom i koleżankom: to Adam Grzesica, Arkadiusz Rączka, Robert Dwornik, Tomek Jaroń, Danuta Skorenko.

Akcja "uwalniania Uniwersytetu" w ówczesnych czasach była jedynym takim wydarzeniem w Polsce i w Europie. Utracono dziewictwo z powodu trwającego stalinizmu, komuny, z powodu braku tradycji studenckich i uniwersytetu.

Kwartalnik "FA-art" z założenia funkcjonował poza cenzurą — za jego redagowanie groziły sankcje — a powstał w wyniku współpracy Ruchu "Wolność i Pokój" z artystami i ówczesnymi studentami śląskiej polonistyki, m.in. Konradem Kęderem (redaktorem naczelnym pisma od drugiego numeru) i Krzysztofem Uniłowskim. Po wydrukowaniu w 1988 roku pierwszego numeru kwartalnik ewoluował w kierunku pisma studenckiego, by kilka lata później przybrać już zdecydowanie literacki charakter. Od 2011 roku FA-art podejmuje również działania muzyczne, z którymi związane będą kolejne wydarzenia okolicznościowe.

- W ramach obchodów jubileuszu planujemy przede wszystkim reedycję numeru 1/1988 kwartalnika literackiego "FA-art". Jako że większa część nakładu została skonfiskowana przez SB, jest to bardzo rzadki druk. Ponadto przewidujemy organizację sympozjów poświęconych prądom intelektualnym w latach 80. i 90. oraz idei społeczeństwa obywatelskiego. Imprezy towarzyszące to wystawy i koncerty. Program, uzupełniany i rozszerzany na bieżąco, będzie można śledzić na stronie FA-art.pl oraz na Facebooku: 25LatKwartalnika – informuje Sabina Kwak.

Są wakacje, warto zajrzeć do miejsca, w którym kiedyś powstawała historia. To opowieść o młodych ludziach z lat 1985-89, o ideałach i o "uwalnianiu". Katowicki człowiek z Tubą, symbol otwartości i twórczej wolności miasta z czasu przełomu 1989 wraca i ciągle się pojawia w osobach i zdarzeniach. Tworzy nowe Katowice.

Człowiek z Tubą to Wojtek G. Jaroń - działacz obywatelski w latach 1981-1989 na Górnym Śląsku, współzałożyciel ruchu "Wolność i Pokój" (WiP) w Katowicach oraz Śląskiego Ruchu Ekologicznego (ŚRE), w latach 1986-1989 dwóch najaktywniejszych platform oporu antysystemowego w regionie. W 1982 r. odmówił służby w Ludowym Wojsku Polskim w reakcji na wprowadzenie stanu wojennego i tragedię górników z kopalni Wujek. Zgodnie z dekretem stanu wojennego odmowa służby wojskowej była zagrożona karą od pięciu lat więzienia do kary śmierci, ale ze względu na młody wiek karę nadzwyczajnie złagodzono i został skazany na trzydzieści miesięcy więzienia.

Tuba – blacha, z której zrobiono tubę, została wyniesiona ze strajku w hucie Baildon w grudniu 1981 roku. Jeden z robotników włożył ją przed kufajkę na plecach, by przetrwać pałowanie. Udało się, lecz choć skórę na plecach miał białą, niżej już całkiem czerwoną.*DŁUGOTERMINOWA PROGNOZA POGODY NA LIPIEC 2013
*Sławny śląski aktor Jacenty Jędrusik nie żyje [ZOBACZ NAJLEPSZE ROLE]
*Alarmy bombowe w Polsce i na Śląsku. Sprawcy napisali: WYDAJEMY WYROK ŚMIERCI
*Gwałtowne burze na Śląsku. Dramat mieszkańców Pszczyny, Czechowic i Goczałkowic ZDJĘCIA i WIDEO

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo