Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

43 lata temu w bytomskiej kopalni Dymitrow doszło do jednej z największych tragedii w powojennym górnictwie ZDJĘCIA

Magdalena Mikrut-Majeranek
Magdalena Mikrut-Majeranek
10102022 bytom rocznica tragedii w kwk dymitrowarkadiusz gola   polska press
10102022 bytom rocznica tragedii w kwk dymitrowarkadiusz gola polska press Fot Arkadiusz Gola
10 października upamiętniono ofiary tragedii, która miała miejsce dokładnie 43 lata temu, w 1979 roku, w dawnej kopalni Dymitrow w Bytomiu. 774 metry pod ziemią doszło do wybuchu pyłu węglowego, w wyniku czego zginęły 34 osoby. To była jedna z największych katastrof górniczych w powojennej Polsce.

Dramat w bytomskiej KWK Dymitrow rozegrał się dokładnie 43 lata temu. 10 października 1979 roku 774 metry pod ziemią doszło do wybuchu pyłu węglowego. W strefie zagrożenia znajdowały się 43 osoby. W wyniku katastrofy zginęło 34 górników, a wśród nich było 17 osób dozoru i pracowników o długoletnim stażu pracy i najwyższych zawodowych kwalifikacjach. Dziesięć osób udało się uratować. Trzech zostało przewiezionych do Szpitala Górniczego w Bytomiu.

Przyjmuje się, że jest to jedna z największych katastrof górniczych w powojennej Polsce. Trzeba jednak dodać, że trzy lata później, w 1982 roku, również w kopalni „Dymitrow” doszło do wybuchu metanu i gazów pożarowych, który zabił 18 pracowników.

Historia kopalni Dymitrow

Kopalnia była eksploatowana od końca lat 70. XIX wieku. Jednakże formalnie powstała 1 grudnia 1881 roku z połączenia kilku kopalń i pól górniczych pod nazwą Vereinigte Karsten-Centrum. Jej właścicielem była początkowo spółka Schlesische A.G. für Bergbau und Zinkhüttenbetrieb. W kopalni występowały m.in. zagrożenie metanowe, pożarowe i tąpania. Zakład ten aż do 1945 roku zakład nosił nazwę Karsten-Centrum, która podchodzi od nazwy pól górniczych, które dały mu początek. Zmiana nazwy na Dymitrow nastąpiła 2 lipca 1950 roku. KWK nazwano tak na cześć bułgarskiego działacza komunistycznego Georgija Dymitrowa. Kolejne zmiany nastąpiły w maju 1990 roku, gdy po przeprowadzonym referendum załoga zdecydowała o przywróceniu nazwy „Centrum”. Z kolei w 1993 roku kopalnia została zakładem Bytomskiej Spółki Węglowej S.A. i nazwano ją: Zakład Górniczy „Centrum” Sp. z o.o. Kolejne lata przynosiły nowe zmiany.

W 2003 zakład włączono do Kompanii Węglowej, a dwa lata później połączono Zakład Górniczy Bytom III i Zakład Górniczy Centrum, tworząc dwuruchową KWK Bobrek-Centrum z siedzibą w Bytomiu, w której dawny Zakład Górniczy Centrum stanowił ruch Centrum. Dekadę później zdecydowano się na rozdzielenie KWK Bobrek-Centrum. Na mocy podjętej uchwały KWK Centrum weszła w struktury Spółki Restrukturyzacji Kopalń i 9 maja 2015 roku została postawiona w stan likwidacji całkowitej, a grudniu tego samego roku KWK Bobrek-Centrum połączono z Kopalnią Węgla Kamiennego Piekary.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera