Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

43. rocznica strajku na Podbeskidziu. Związkowcy z Solidarności upamiętnią wydarzenie

Barbara Romańczuk
Barbara Romańczuk
fotopolska.eu
6 lutego 1981 roku w Bielsku-Białej zakończył się największy strajk NSZZ Solidarność między sierpniem 1980 roku a grudniem 1981 roku, po zawarciu porozumienia z władzami komunistycznymi. W proteście wzięło udział imponujące 200 tysięcy osób. We wtorek związkowcy upamiętnią tę rocznicę.

Dnia 6 lutego 1981 roku w Bielsku-Białej zakończył się największy strajk NSZZ Solidarność, po osiągnięciu porozumienia z władzami komunistycznymi. W proteście wzięło udział 200 tysięcy osób, a zaangażowali się w niego m.in. Lech Wałęsa, Andrzej Gwiazda i Stanisław Wądołowski. We wtorek związkowcy będą obchodzić kolejną, 43 rocznicę strajku. Marek Bogusz, przewodniczący podbeskidzkiej Solidarności, poinformował, że w ramach upamiętnienia złożą kwiaty pod tablicą znajdującą się obok dawnej świetlicy fabryki, która przypomina o wydarzeniu.

43. rocznica strajku na Podbeskidziu

Jesienią 1980 roku przedstawiciele zakładowych komitetów założycielskich NSZZ Solidarność z regionu Podbeskidzia oskarżyli osoby zajmujące kluczowe stanowiska w aparacie władzy województwa bielskiego i mieście Bielsku-Białej, partii komunistycznej oraz milicji, o wykorzystywanie funkcji do czerpania korzyści materialnych. Większość zarzutów potwierdziła specjalna komisja Wojewódzkiej Rady Narodowej. Komuniści jednak nie ponieśli żadnych konsekwencji.

26 stycznia 1981 roku w zakładach województwa bielskiego odbył się godzinny strajk ostrzegawczy, a dzień później rozpoczął się bezterminowy strajk generalny w regionie. Komitet strajkowy zebrał się w bielskich zakładach włókienniczych Bewelana, złożony z 107 osób, reprezentujących ponad 200 tysięcy strajkujących z kilkuset zakładów. Na czele stał Patrycjusz Kosmowski.

Do Bielska–Białej przybyli liderzy NSZZ Solidarność – Lech Wałęsa, Andrzej Gwiazda i Stanisław Wądołowski. Doradcy związku, Bronisław Geremek i Tadeusz Mazowiecki, także się pojawili. Stronę rządową reprezentowali początkowo wicepremier Czesław Kotela, a potem minister administracji Józef Kępa. W rozwiązanie konfliktu zaangażował się Kościół katolicki, a w rozmowach uczestniczył m.in. sekretarz Episkopatu biskup Bronisław Dąbrowski.

Porozumienie, które zakończyło strajk, zostało podpisane 6 lutego 1981 roku. Z funkcji ustąpili: sekretarze PZPR, wojewoda i jego zastępcy, prezydent miasta, komendant milicji. Kościół przyjął rolę gwaranta porozumienia.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera