Województwo częstochowskie powstało 45 lat temu
Reformę administracyjną w 1975 roku przyjęto w pośpiechu i bez debaty publicznej. 12 maja plenum KC PZPR podjęło decyzję o zmianie podziału administracyjnego kraju, a ustawę wprowadzającą zmiany Sejm przyjął już 28 maja z mocą obowiązującą od 1 czerwca. Dopiero 3 czerwca 1975 roku w magazynie „Nad Wartą” poinformowano mieszkańców Częstochowy, że miasto stało się siedzibą województwa.
ZOBACZCIE ARCHIWALNE ZDJĘCIA
Początkowo część wydziałów urzędu wojewódzkiego ulokowano z przyczyn lokalowych w Kłobucku. W związku z tym władze nakazały uruchomienie podmiejskiej linii MPK na trasie Częstochowa-Kłobuck. Konsekwencją utworzenia nowego województwa było poszerzenie granic Częstochowy w dniu 1 stycznia 1977 r. Powodem była chęć zwiększenia populacji miasta ponad 200 tys. mieszkańców.
Musisz to wiedzieć
W nowym podziale administracyjnym zostało rozdzielone pomiędzy województwa śląskie, opolskie, łódzkie i świętokrzyskie, pomimo zabiegów o utworzenie tzw. województwa staropolskiego.
W momencie likwidacji województwo częstochowskie liczyło blisko 780 tysięcy mieszkańców. Długość granic wynosiła 597 km, z czego z województwami: katowickim 142 km, piotrkowskim 133 km, opolskim 124 km, kieleckim 97 km, sieradzkim 85 km, kaliskim 5 km.
Województwo częstochowskie obejmowało 17 miast
- Częstochowa,
- Lubliniec,
- Myszków,
- Kłobuck,
- Kalety,
- Olesno,
- Pajęczno,
- Koniecpol,
- Blachownia,
- Gorzów Śląski,
- Praszka,
- Krzepice,
- Szczekociny,
- Woźniki,
- Żarki,
- Koziegłowy,
- Dobrodzień
- i 52 gminy.
45 lat temu powstało województwo częstochowskie. Częstochowa...
Województwo częstochowskie wróci na mapę administracyjną kraju
W Częstochowie tęsknota za województwem częstochowskim jest wielka. Częstochowa mocno różni się bowiem pod wieloma względami od Śląska, dlatego mieszkańcy Częstochowy i części okolicznych gmin woleliby tworzyć własne województwo.
Odtworzenie województwa wielokrotnie obiecywali politycy PiS, a największym orędownikiem reaktywacji województwa śląskiego jest poseł Szymon Giżyński. Niestety dla mieszkańców regionu skończyło się tylko na obietnicach, które najgłośniej wypowiadane są przed kolejnymi wyborami.
Zobacz koniecznie
Także miasto i prezydent Krzysztof Matyjaszczyk prowadzili akcję na rzecz reaktywacji województwa "Jasne, że województwo częstochowskie". Apele władz Częstochowy i innych samorządów, głównie z powiatu kłobuckiego nie doprowadziły jednak nawet do konsultacji i badań w sprawie nowego województwa.
Dzisiaj szansę na reaktywacje województwa są bliskie zeru. Powołanie nowego regionu miało sens przed nowym okresem podziału środków unijnych. Na reaktywację województwa częstochowskiego trzeba poczekać kilka lat.
Autorzy zdjęć w galerii: Witold Mielczarek, Janusz Mielczarek, Józef Chojkowski, Bogdan Krasicki, Mirosław Guzik, Zygmunt Wieczorek, Władysław Morawski, arc Trybuny Robotniczej, Bogdan Kułakowski, arc Krzysztofa Kasprzaka.
To jest zabawne
Bądź na bieżąco i obserwuj
Marek Jakubiak o wywiadzie posłanki Urszuli Zielińskiej
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?