18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

MKTG SR - pasek na kartach artykułów

7 grzechów głównych polskiej szkoły. A lista może być dłuższa

Katarzyna Domagała
Ryszard Stefaniak, naczelnikWydziału Edukacji Urzędu Miasta w Częstochowie:1 Lansowanie zasady "dobry rząd - zły samorząd", czyli przekazywanie samorządom i szkołom kolejnych zadań bez pokrycia finansowego. 2 Subwencja oświatowa przekazywana jest w przeliczeniu na ucznia. Wyliczenie jej wysokości nie uwzględnia np. niżu demograficznego. W efekcie samorządy dostają coraz mniej pieniędzy, a rząd mówi: jeśli nie wystarcza pieniędzy, musicie zmienić sieć szkół (łączyć lub likwidować placówki).3 Karta Nauczyciela to przeżytek. Jest to nadrzędny akt prawa, w którym mowa m.in. o wynagrodzeniach, awansach i czasie pracy. Obecnie jej zapisy nie odpowiadają realiom.4 Nauczyciele są jedyną grupą pracowników ze stale wzrastającymi wynagrodzeniami. 5Przy braku waloryzacji i podwyżek płac dla pracowników niepedagogicznych pogarsza się status materialny pracowników administracji i obsługi.  6 Stale zmieniające się prawo oświatowe, które nieraz zawiera wykluczające się przepisy, utrudnia pracę samorządom.7  Uprzywilejowana pozycja nauczycielskich związków zawodowych rodzi przekonanie, że nauczyciel związkowiec w kwestii np. zwolnienia z pracy stoi na uprzywilejowanej pozycji. KD
Ryszard Stefaniak, naczelnikWydziału Edukacji Urzędu Miasta w Częstochowie:1 Lansowanie zasady "dobry rząd - zły samorząd", czyli przekazywanie samorządom i szkołom kolejnych zadań bez pokrycia finansowego. 2 Subwencja oświatowa przekazywana jest w przeliczeniu na ucznia. Wyliczenie jej wysokości nie uwzględnia np. niżu demograficznego. W efekcie samorządy dostają coraz mniej pieniędzy, a rząd mówi: jeśli nie wystarcza pieniędzy, musicie zmienić sieć szkół (łączyć lub likwidować placówki).3 Karta Nauczyciela to przeżytek. Jest to nadrzędny akt prawa, w którym mowa m.in. o wynagrodzeniach, awansach i czasie pracy. Obecnie jej zapisy nie odpowiadają realiom.4 Nauczyciele są jedyną grupą pracowników ze stale wzrastającymi wynagrodzeniami. 5Przy braku waloryzacji i podwyżek płac dla pracowników niepedagogicznych pogarsza się status materialny pracowników administracji i obsługi. 6 Stale zmieniające się prawo oświatowe, które nieraz zawiera wykluczające się przepisy, utrudnia pracę samorządom.7 Uprzywilejowana pozycja nauczycielskich związków zawodowych rodzi przekonanie, że nauczyciel związkowiec w kwestii np. zwolnienia z pracy stoi na uprzywilejowanej pozycji. KD arc.
Mateusz Gałka, 11-letni uczeń szkoły podstawowej, myślał o wakacjach, od kiedy zrobiło się ciepło. - Już nie mogłem się doczekać - śmieje się. W szkole nie było ostatnio zbyt wiele nauki, bo nauczycieli zajmowały zazwyczaj rady pedagogiczne i wypełnianie stert dokumentów. Uczniowie mogli więc spokojnie odliczać dni do zakończenia roku szkolnego. W końcu się doczekali - są wakacje! Dzisiaj 537.290 uczniów z województwa śląskiego świętuje zakończenie roku szkolnego i rozpoczyna wakacyjną labę.

- Sporą część wakacji mam już zaplanowaną - opowiada Mateusz. Jedzie na obóz sportowy do ośrodka olimpijskiego w Cetniewie, a po powrocie będzie grał w piłkę, jeździł na rowerze i chodził na basen z kolegami.

- Na pewno nie zmarnuję wakacji, siedząc przed telewizorem czy komputerem i na pewno do września nie będę myślał o szkole - dodaje z uśmiechem.

Wypełnij ankietę i wygraj nowego iPada

Przed uczniami 65 dni laby. Rok szkolny 2012/2013 zaczyna się w poniedziałek, 3 września. Tymczasem my na zakończenie roku szkolnego 2011/2012 przygotowaliśmy listę siedmiu grzechów głównych oświaty. A dokładniej przygotowały ją osoby na co dzień związane ze szkolnym życiem - każda interesuje się nią, patrząc z innej perspektywy. O wady naszej oświaty zapytaliśmy bowiem rodzica, którego dzieci uczą się w szkole, dyrektora szkoły, który musi sprostać oczekiwaniom rodziców i samorządowców, samorządowca - naczelnika Wydziału Edukacji, którego obowiązkiem jest utrzymanie placówek oświatowych, oraz studentkę, która dostrzega grzechy również szkolnictwa wyższego.

Jakie są inne grzechy polskiej szkoły? Piszcie i komentujcie


*Euro 2012 w DZ: eksperci typują wyniki meczów, wywiady z gwiazdami, strefa kibica
*Nowy podział Śląska: koniec woj. opolskiego i śląskiego, wspólne górnośląskie

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni