Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

72. rocznica Zbrodni Katyńskiej. Obchody w Katowicach i Zawierciu. Zawiercie 13 kwietnia 2012

Redakcja
Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach po raz kolejny organizuje uroczystości upamiętniające ofiary Zbrodni Katyńskiej. Tegoroczne obchody będą również okazją do wspomnienia osób, które zginęły przed 2 laty w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem 10 kwietnia 2010 r.

Wiosną 1940 r. na rozkaz sowietów rozstrzelano ponad 20 tysięcy jeńców wojennych osadzonych w obozach NKWD w Kozielsku, Ostaszkowie i Starobielsku oraz cywilów aresztowanych i osadzonych w więzieniach na terenie okupowanym przez ZSRR Kresów Wschodnich Rzeczypospolitej Polskiej. W ramach tegorocznych obchodów odbędą się m. in.: konferencje naukowe na temat Zbrodni Katyńskiej, uroczystości rocznicowe. Katowicki IPN współpracuje z wieloma instytucjami, które włączają się w tegoroczne uroczystości, m. in. Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich - oddział w Tychach, Stowarzyszenie Rodzina Policyjna 1939 r. w Katowicach, Muzeum w Tarnowskich Górach, władze miasta i środowiska kombatanckie w Częstochowie.

Obchody 72. rocznicy mordu NKWD na polskich policjantach Katowice, 13 kwietnia 2012
Ogólnopolskie Stowarzyszenie Rodzina Policyjna 1939 r. z siedzibą w Katowicach oraz Komenda Wojewódzka Policji w Katowicach zapraszają na uroczystości 72. rocznicy mordu NKWD na polskich policjantach, które odbędą się 13 kwietnia 2012 r. o godz. 11.00 na terenie Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach przy ul. Lompy 19. W obchodach weźmie udział dr Andrzej Drogoń, dyrektor katowickiego IPN.

Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej - Zawiercie, 13 kwietnia 2012
13 kwietnia 2012 roku, w Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej, o godz. 10.00 pod Pomnikiem Nieznanego Żołnierza w Zawierciu (plac Teodora Stosika) odbędzie się uroczystość poświęcona zawiercianom - ofiarom zbrodni katyńskiej. W uroczystości wezmą udział m.in.: prezydent Zawiercia Ryszard Mach, komendant powiatowy Policji w Zawierciu mł. insp. Paweł Szeląg, rektor Bazyliki pw. św. Apostołów Piotra i Pawła w Zawierciu ks. prałat Zenon Gajda, przewodniczący Społecznej Rady Kombatantów Włodzimierz Gorzelak oraz zaproszeni goście i uczniowie Gimnazjum nr 1 w Zawierciu. W trakcie uroczystości nastąpi apel poległych oraz odsłonięcie i poświęcenie tablic, zawierających nazwiska 104 mieszkańców Zawiercia i ziemi zawierciańskiej, którzy, więzieni w obozach w Kozielsku, Ostaszkowie i Starobielsku, zostali zamordowani wiosną 1940 roku przez NKWD. Wprowadzenia historycznego na temat zbrodni NKWD na polskich oficerach, policjantach i funkcjonariuszach innych służb II Rzeczypospolitej dokona historyk Marcin Kania, reprezentujący Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach. Uroczystość uświetni pododdział honorowy, wystawiony przez Komendę Powiatową Policji w Zawierciu, oraz program artystyczny, przygotowany przez uczniów Gimnazjum nr 1 w Zawierciu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!