MKTG SR - pasek na kartach artykułów

7-miesięczny chłopiec zmarł na odrę. Ministerstwo Zdrowia w Rumunii ogłosiło epidemię

Gabriela Fedyk
Gabriela Fedyk
Wideo
od 16 lat
Rumunia ogłasza epidemię odry w związku z gwałtownym wzrostem liczby zachorowań na tę groźną chorobę zakaźną. Jest już pierwsza śmiertelna ofiara. Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego w Rumunii powiadomił, że z powodu ostrych powikłań odry w Braszowie zmarł 7-miesięczny chłopiec. W sumie odnotowano ponad 2000 nowych przypadków w 29 z 41 okręgów Rumunii.

Spis treści

Epidemia odry w Rumunii. Nie żyje 7-miesięczny chłopiec

W Rumunii gwałtownie rośnie liczba zachorowań na odrę – od początku 2023. r. odnotowano już 2010 przypadków zakażeń. W związku z tym rumuńskie ministerstwo zdrowia ogłosiło epidemię odry na poziomie krajowym. Poprzednio była ona ogłoszona w 2016 r. Zmarły wówczas 64 osoby.

Małe dziecko zakażone odrą z wysypką na skórze
Według nowego raportu Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) i amerykańskiego Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC) szacunkowa liczba przypadków odry wzrosła do 9 milionów, a liczba zgonów do 136 000 – głównie wśród dzieci. _jure/Getty Images

– Ministerstwo ogłosiło krajową epidemię, aby ułatwić szczepienia dzieci w wieku od 9 do 11 miesięcy oraz starszych dzieci, które nie zostały jeszcze zaszczepione – czytamy w oświadczeniu z 5 grudnia 2023 r.

W sumie odnotowano ponad 2000 nowych przypadków w 29 z 41 okręgów Rumunii. Co ważne, Rumunia odnotowuje ciągły spadek liczby dzieci zaszczepionych przeciwko odrze, który jest spowodowany kampaniami antyszczepionkowymi w mediach społecznościowych.

– W ramach obecnej epidemii odry w Rumunii odnotowano zgon z powodu odry 7-miesięcznego dziecka (niekwalifikującego się do szczepienia) z powiatu Braszów, które miało kontakt z trzyletnim bratem, niezaszczepionym przeciwko odrze – poinformował Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego we wtorek.

Chłopiec zmarł z powodu ostrych powikłań odry.

Odra w Rumunii. Coraz mniej dzieci jest zaszczepionych

Epidemia odry w Rumunii została ogłoszona 5 grudnia 2023 r. Ma ona na celu zwiększyć liczbę dzieci zaszczepionych przeciwko odrze oraz informować społeczeństwo o zagrożeniach, jakie wiążą się z rezygnacją ze szczepionek. Rumuńskie władze obniżyły też wiek pierwszego szczepienia z 12 miesięcy do 9 miesięcy.

– Poziom zaszczepienia pierwszą dawką na poziomie krajowym wynosi 78 proc., a drugą dawką 62 proc. kwalifikujących się dzieci, co stanowi tendencję spadkową od ponad 10 lat – stwierdza Ministerstwo Zdrowia.

Do spadku poziomu zaszczepienia przyczyniły się m.in. kampanie antyszczepionkowe oraz pandemia koronawirusa, która naruszyła system szczepień. Do osiągnięcia społecznej odporności potrzebne jest zaszczepienie na poziomie 95 proc.

Co to za choroba odra?

Odra to choroba zakaźna, która rozpoczyna się w układzie oddechowym i może powodować groźne powikłania. Mimo że dostępna jest bezpieczna i skuteczna szczepionka, odra nadal pozostaje istotną przyczyną zgonów na całym świecie. Jedna osoba chora na odrę może zarazić 18 kolejnych.

Jak podaje WHO, po latach spadków zasięgu szczepień przeciwko odrze, liczba przypadków odry w 2022 r. wzrosła o 18 proc., a liczba zgonów wzrosła o 43 proc. na całym świecie (w porównaniu z 2021 r.).

– Według nowego raportu Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) i amerykańskiego Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC) szacunkowa liczba przypadków odry wzrosła do 9 milionów, a liczba zgonów do 136 000 – głównie wśród dzieci.

Zdrowie całej rodziny pod kontrolą

Materiały promocyjne partnera
Dodaj firmę
Logo firmy Ministerstwo Zdrowia
Warszawa, ul. Miodowa 15
Autopromocja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: 7-miesięczny chłopiec zmarł na odrę. Ministerstwo Zdrowia w Rumunii ogłosiło epidemię - Strona Zdrowia

Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni