Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

90 lat diecezji katowickiej: Czy ks. Hlond mówił po polsku?

Agata Pustułka
August Hlond dla Watykanu był kandydatem kompromisu
August Hlond dla Watykanu był kandydatem kompromisu life
Diecezja katowicka pierwotnie miała być diecezją śląską, ale nie zgodzili się Niemcy. Natomiast władze II RP interesowały się, czy ks. Hlond mówi po polsku. 90 lat od powołania diecezji katowickiej na jaw wychodzą nowe fakty. CZYTAJ KONIECZNIE

Do czasu plebiscytu Śląsk znajdował się w granicach diecezji wrocławskiej. Mianowanie administratora apostolskiego w Katowicach, który przejął władzę w części diecezji wrocławskiej, obejmującej polski fragment Górnego Śląska, było niezwykle istotną decyzją polityczną. Naturalnym kandydatem był późniejszy biskup częstochowski, Ślązak opcji polskiej, ks. Teodor Kubina.

Watykan uznał jednak, że trzeba wybrać kandydata kompromisu. Nazwisko Augusta Hlonda, salezjanina z Brzęczkowic, do końca utrzymywano w ścisłej tajemnicy, by nie sprowokować wystąpień strony niemieckiej ( i tak ich nie uniknięto).

KOŚCIÓŁ, JAKO OBSZAR NIEMIECKO POLSKIEJ RYWALIZACJI O GÓRNY ŚLĄSK? DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

Gdy przedstawiciele rządu II RP dowiedzieli się o nowym administratorze, też byli zdziwieni i pytali, czy duchowny potrafi mówić po... polsku.

Dla wszystkich była to kluczowa decyzja personalna. Na Górnym Śląsku narodowościowe wybory podzieliły sąsiadów, rodziny i katolików. Niemieckie duchowieństwo musiało pogodzić się z utratą swoich wpływów. Polacy władzę kościelną utożsamiali z procesami germanizacyjnymi.

KTO CHCIAŁ NA GÓRNYM ŚLĄSKU POLAKA - KATOLIKA? PRZECZYTAJ KONIECZNIE

W środę, 7 listopada, minęła 90. rocznica od początków diecezji (oficjalnie powołano ją 28 października 1925 roku), która początkowo miała się nazywać śląska, lecz pomysł ten oprotestowała strona niemiecka. Mamy więc archidiecezję katowicką, która uhonorowała swój jubileusz specjalną sesją historyczną poświęconą dorobkowi kardynała Hlonda. Z tej okazji byliśmy świadkami ważnego, nie tylko kurtuazyjnego, ale też politycznego faktu, jakim jest nadesłany przez prezydenta Bronisława Komorowskiego list. Prezydent podkreślił w nim zasługi śląskiego Kościoła i samego Augusta Hlonda, który "stworzył ważną duchową przestrzeń dla polskości na Górnym Śląsku".

Nieoczekiwanie postać Hlonda połączyła regionalnych polityków, bo Sejmik Województwa Śląskiego jednogłośnie poparł wniosek, by rok 2013 ustanowić rokiem Hlonda. Wczoraj w wydziale teologicznych pojawili się więc także radni, w tym nieoczekiwanie szef Ruchu Autonomii Śląska Jerzy Gorzelik, co odnotować warto, bo kontakty kuria - RAŚ są dość napięte. Abp Skworc kilka razy jasno określił swoje stanowisko dotyczące sytuacji na Górnym Śląsku, wyrażając "sprzeciw wobec prób marginalizacji polskiego dziedzictwa kulturowego i językowych manipulacji gwarą", co naraziło go na krytykę ze strony regionalistów.

Organizatorzy sympozjum odtworzyli fragment nagranego w 1946 roku przemówienia kardynała Hlonda, prymasa Polski, który mocnym głosem przypominał: "Kościół nie jest po to, by triumfować. Kościół jest, by służyć, by pracować i cierpieć za Chrystusa".


*Wyszedł ze szpitala i zmarł. Zwłoki znaleziono po roku 35 m od szpitala
*Euforia na koncercie Kultu w Spodku [ZDJĘCIA i WIDEO]
*Zmiana opon na zimowe obowiązkowa. ZOBACZ GDZIE i DLACZEGO

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!