Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Akcja ratunkowa w jaskini Wielkiej Śnieżnej: ratowników TOPR posądzono o popełnienie przestępstwa

Jakub Lelewicz
TOPR
Do prokuratury rejonowej w Zakopanem wpłynęło zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez ratowników TOPR. Według zgłaszającego w czasie akcji ratunkowej w jaskini Wielkiej Śnieżnej ratownicy mieli nie udzielić pomocy grotołazom w sytuacji bezpośredniego zagrożenia ich życia lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu.

Zakopiańska prokuratura rejonowa otrzymała zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez ratowników TOPR, którzy mieliby dopuścić się przestępstwa z art. 162 par. 1 Kodeksu Karnego. Do publicznej wiadomości nie podano, kto zgłosił sprawę do prokuratury.

Akcja ratunkowa w jaskini Wielkiej Śnieżnej

Jaskinię eksplorowało sześciu grotołazów. Dwóch z nich utknęło, kiedy spływająca woda zalała korytarz, którym się poruszali. Koledzy, którzy nie zostali odcięci, ewakuowali się z jaskini oraz wezwali na miejsce pomoc.

Akcja ratunkowa rozpoczęła się już 18 sierpnia, przystąpili do niej ratownicy Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratowniczego wspierani przez strażaków, górników, pracowników Tatrzańskiego Parku Narodowego oraz ratowników ze słowackiej Horskiej Zachrannej Służby. W czwartek 22 sierpnia ratownicy dotarli do miejsca, w którym stwierdzili obecność ciał grotołazów.

Znaleziono na pewno jednego z grotołazów, którego śmierć stwierdzono po nienaturalnym położeniu ciała oraz braku ruchu - nie było możliwości natychmiastowego dotarcia do ciała. W czasie analizy zdjęć ratownicy dostrzegli, że obok ciała znajdują się fragmenty kombinezonu należące do drugiego z grotołazów.

Jan Krzysztof, naczelnik TOPR poinformował, że ratownicy postarają się wydobyć na powierzchnię ciała grotołazów. Może to jednak potrwać, ze względu na trudności i niebezpieczeństwo dla ratowników. Wyprawa zmieniła swój status z akcji ratunkowej na akcję poszukiwawczą.

Zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa

Do zakopiańskiej prokuratury wpłynęło zawiadomienie o możliwości popełnienia przez ratowników przestępstwa ściganego z art. 162. par. 1 KK, który mówi:

Kto człowiekowi znajdującemu się w położeniu grożącym bezpośrednim niebezpieczeństwem utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu nie udziela pomocy, mogąc jej udzielić bez narażenia siebie lub innej osoby na niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

Ze względu na wieloletnią współpracę TOPR-u z zakopiańską prokuraturą sprawą ma zająć się inna instytucja. Warto podkreślić, że akcja ratunkowa w Wielkiej Jaskini Śnieżnej nie straciła na wadze bez powodu - podejrzenie o śmierci nałożyło się z zapotrzebowaniem na ratowników w całych Tatrach, a zwłaszcza na Giewoncie, gdzie ratownicy musieli pomagać osobom poszkodowanym w czasie burzy, która przeszła nad niemal całym pasmem górskim.

Nie przegapcie

TYLKO U NAS. KLIKNIJ W ZDJĘCIE I URUCHOM WYJĄTKOWY REPORTAŻ INTERAKTYWNY "CHŁOPCY W TYM WIELKIM POWSTANIU"


Zobaczcie koniecznie

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera