Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Przysięga żołnierzy 13. Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej w Nikiszowcu z prezydentem Andrzejem Dudą

LOTA
W uroczystości zaprzysiężenia wziął udział prezydent RP Andrzej Duda. Dziękował zebranym, w tym mieszkańcom Katowic i rodzinom żołnierzy, które przybyły do Nikiszowca, ale specjalne podziękowania skierował do zaprzysiężonych szeregowców.
W uroczystości zaprzysiężenia wziął udział prezydent RP Andrzej Duda. Dziękował zebranym, w tym mieszkańcom Katowic i rodzinom żołnierzy, które przybyły do Nikiszowca, ale specjalne podziękowania skierował do zaprzysiężonych szeregowców. Marzena Bugała-Azarko
Żołnierze 13. Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej złożyli w piątek, 16 sierpnia, przysięgę w katowickim Nikiszowcu. W trakcie uroczystości, w której wziął udział prezydent Andrzej Duda, 13. ŚBOT oficjalnie otrzymała imię ppłk Tadeusza Puszczyńskiego ps."Konrada Wawelberga"

Żołnierze 13. Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej złożyli przysięgę w katowickim Nikiszowcu

ZOBACZCIE ZDJĘCIA

W piątek, 16 sierpnia, w katowickim Nikiszowcu zaprzysiężono 20 żołnierzy 13. Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Formacji oficjalnie nadano też patrona, którym został ppłk Tadeusz Puszczyński ps."Konrad Wawelberg". To od akcji "Mosty", którą ppłk Puszczyński dowodził, rozpoczęło się III powstanie śląskie.

W trakcie wydarzenia na stopień kapitana mianowano też Krystynę Koczy.

Nie przegapcie

W uroczystości zaprzysiężenia wziął udział prezydent RP Andrzej Duda. Dziękował zebranym, w tym mieszkańcom Katowic i rodzinom żołnierzy, które przybyły do Nikiszowca, ale specjalne podziękowania skierował do zaprzysiężonych szeregowców.

- Dziękuje wam żołnierze Obrony Terytorialnej za waszą niezwykłą gotowość, by poświęcić swój czas i przygotować się do tego, by bronić Ojczyzny i by służyć. To dwa podstawowe zadania, które stoją przez żołnierzami Obrony Terytorialnej. Bardzo Wam dziękuję za to poświęcenie i za tę gotowość – mówił Andrzej Duda.

Podkreślał, że żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej są "istotnym elementem modernizacji polskiej armii".

Muszę wam powiedzieć, o tym co słyszę od najwyższych dowódców Wojska Polskiego, którzy kilkakrotnie już, z szefem Sztabu Generalnego (na czele), w superlatywach mówili o waszej służbie, o służbie żołnierzy waszej brygady, ale także i innych brygad obrony terytorialnej. O tym niezwykłym duchu, który panuje w waszych jednostkach - patriotyzmu, poświecenia, oddania, pełnej gotowości i bezinteresowności - powiedział prezydent.

Andrzej Duda podkreślił, że jest za to wdzięczny żołnierzom WOT - jako człowiek, ale też jako zwierzchnik Sił Zbrojnych. Jesteście bardzo ważnym elementem, jesteście istotnym elementem modernizacji polskiej armii. Poprzez stworzenie nowego rodzaju sił zbrojnych, poprzez napływ was - jako ochotników, by służyć ojczyźnie - mówił prezydent.

W uroczystości zaprzysiężenia wziął udział prezydent RP Andrzej Duda. Dziękował zebranym, w tym mieszkańcom Katowic i rodzinom żołnierzy, które przybyły do Nikiszowca, ale specjalne podziękowania skierował do zaprzysiężonych szeregowców.

Przysięga żołnierzy 13. Śląskiej Brygady Obrony Terytorialne...

Obecny na przysiędze minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak powiedział: Jesteście świetnie przygotowani, żeby nieść pomoc tym którzy pomocy będą potrzebować, jesteście zawsze blisko, jesteście zawsze gotowi. Oby nigdy nie było wojny, ale w sytuacji takiego zagrożenia, to właśnie wy będziecie wspierać wojska operacyjne. To jest bardzo ważna rola, bo wy doskonale znacie teren, na którym przyjdzie wam operować."

Podczas swojego wystąpienia gen. dyw. Wiesław Kukuła zwrócił uwagę na to, że dzisiejsza uroczystość jest na wskroś przeszyta symboliką. Po pierwsze grupa składających dzisiaj żołnierzy to niemal tylu żołnierzy ilu liczyła Grupa Destrukcyjna Dowództwa Obrony Plebiscytu, nazywanej grupą „Wawelberga” od pseudonimu jej dowódcy kapitana Tadeusza Puszczyńskiego, którego na wniosek obecnych tu żołnierzy 13 Śląskiej Brygady OT Pan minister ON Mariusz Błaszczak uczynił patronem brygady. Po drugie żołnierze przysięgę złożą niemal dokładnie w setną rocznicę wybuchu pierwszego powstania śląskiego. Po trzecie przysięga zostanie złożona w Nikiszowcu, którego mieszkańcy jako jedni z pierwszych przystąpili do walki zbrojnej o przyłączenie Górnego Śląska do Polski – powiedział generał.

Zaprzysiężenie odbyło się na terenie katowickiej dzielnicy Nikiszowiec, na Placu Wyzwolenia, gdzie dokładnie 100 lat temu przysięgę składali śląscy powstańcy, których spadkobiercami są dzisiejsi terytorialsi ze Śląska. Sto lat temu to właśnie Nikiszowiec, wtedy jeszcze jako gmina, opowiedział się praktycznie całkowicie za włączeniem do Polski, tu też toczyły się najcięższe walki, dlatego właśnie dzielnica ta została wybrana na miejsce uroczystej przysięgi żołnierzy 13 Śląskiej Brygady OT.

Podczas przysięgi wojskowej awans na stopień kapitana odebrała por. Krystyna Koczy, kurier Armii Krajowej.

TRADYCJE 13 ŚLĄSKIEJ BRYGADY OBRONY TERYTORIALNEJ

Podczas dzisiejszej przysięgi odczytana została decyzja ministra obrony narodowej w sprawie przejęcia tradycji oddziałów i organizacji walczących o powrót Śląska do PolskI, a także ustanowienia święta 13 Śląskiej Brygady OT.

13 Śląska Brygada Obrony Terytorialnej im. ppłk. dypl. Tadeusza Puszczyńskiego ps. "Konrad Wawelberg" przyjmuje dziedzictwo tradycji:

  • 1) Polskiej Organizacji Wojskowej Górnego Śląska - Centrali Wychowania Fizycznego (1919-1921);
  • 2) Referatu Destrukcji Wydziału Plebiscytowego Ministerstwa Spraw Wojskowych (1920- 1921);
  • 3) Polskiego Komisariatu Plebiscytowego (1920-1921);
  • 4) Dowództwa Obrony Plebiscytu i Inspektoratów Obrony Plebiscytu (1920-1921);
  • 5) Naczelnej Komendy Wojsk Powstańczych (1921); 6)
  • Dowództwa Oddziałów Dywersyjnych (1921)

WRĘCZENIE PROPORCÓW ROZPOZNAWCZYCH

Ważnym elementem uroczystości było także oficjalne wręczenie proporców rozpoznawczych Dowódcy 13 Śląskiej Brygady OT im. ppłk. dypl. Tadeusza Puszczyńskiego ps. „Konrad Wawelberg” oraz Dowódcy 131 Batalionu Lekkiej Piechoty. Proporce rozpoznawcze są symbolami rozpoznawczymi jednostek wojskowych i pododdziałów.

Barwy proporców nawiązują do opasek noszonych przez powstańców śląskich w stopniach oficerskich. Żółta żyłka nawiązuje do barw województwa śląskiego. Na proporcu Dowódcy 13ŚBOT widnieje Orzeł Biały ze sztandaru powstańczego. Pod jego szponami wieniec z gałęzi dębowych, który był odznaką noszoną przy pasach przez dowódców z Grupy "Wawelberga". Na proporcu Dowódcy 131blp widnieje Orzeł Górnośląski według wzoru używanego w okresie II Rzeczypospolitej

Zobaczcie koniecznie

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Sukces Neuralink - pacjent steruje komputerem siłą myśli

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera