Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Akcja zima w Jaworznie ruszyła pełną parą. Drogowcy na nogach od drugiej w nocy. Najważniejsze są trasy wlotowe i drogi do szpitala

Aneta Kasprzyk
Aneta Kasprzyk
Wraz z końcówką listopada na śląskich drogach, w tym w Jaworznie, zrobiło się biało. Nocne i poranne opady śniegu wymalowały za naszymi oknami baśniową aurę. Jednak oczywiście znacznie utrudniły poruszanie się po drogach. Jaworznickie służby drogowe, aby zapobiec porannemu paraliżowi miasta, od godziny 2 w nocy rozpoczęły odśnieżanie i zabezpieczanie nawierzchni dróg.
Wraz z końcówką listopada na śląskich drogach, w tym w Jaworznie, zrobiło się biało. Nocne i poranne opady śniegu wymalowały za naszymi oknami baśniową aurę. Jednak oczywiście znacznie utrudniły poruszanie się po drogach. Jaworznickie służby drogowe, aby zapobiec porannemu paraliżowi miasta, od godziny 2 w nocy rozpoczęły odśnieżanie i zabezpieczanie nawierzchni dróg. Aneta Kasprzyk, MZDiM Jaworzno
Kiedy większość z nas spała, oni już byli na nogach. Jaworzniccy drogowcy od drugiej w nocy pracowali, aby trasy w mieście były przejezdne. Zuzyto 104 tony soli oraz 3 tony piasku. To nie koniec akcji. Zima dopiero zawitała w śląskie progi i póki co, nie zamierza odpuszczać.

Czy tegoroczna zima zaskoczyła drogowców? Raczej nie. Chociaż znaczne opady zdecydowanie wpłynęły na warunki panujące na drogach. Najwięcej do narzekania mogą mieć osoby korzystające z komunikacji miejskiej. Wiele kursów jest opóźnionych, ruch kołowy zdecydowanie zwolnił. Jaworznickie wodociągi, aby zapobiec porannemu zakorkowaniu miasta i umożliwić w miarę dobre warunki dla ruchu pojazdów, już od godziny 2 w nocy pracowały pełną parą przy odśnieżaniu miasta i posypywaniu nawierzchni solą i piaskiem.

Służby drogowe w Jaworznie pracowały od 2 nad ranem. Na zabezpieczenie jezdni i chodników zużyto do tej pory 104 tony soli i 3 tony piasku

Wraz z końcówką listopada na śląskich drogach, w tym w Jaworznie, zrobiło się biało. Nocne i poranne opady śniegu wymalowały za naszymi oknami baśniową aurę. Jednak oczywiście znacznie utrudniły poruszanie się po drogach. Jaworznickie służby drogowe, aby zapobiec porannemu paraliżowi miasta, od godziny 2 w nocy rozpoczęły odśnieżanie i zabezpieczanie nawierzchni dróg. Na pierwszej zmianie, tuż po godzinie 2 na jaworznickie drogi wyjechało sześć piaskarek oraz 2 ciągniki, obsługujące miejskie chodniki. Na III zmianie w trasę wyruszyło osiem piaskarek.

- Do tej pory do zabezpieczenia jezdni i chodników zużyto 104 tony soli oraz 3 tony piasku - informują jaworznickie Wodociągi, odpowiedzialne za utrzymanie dróg w mieście.

Trzy kategorie dróg do utrzymania. Najważniejsze są trasy wlotowe do miasta i drogi dojazdowe do instytucji i szpitala

Zimowe utrzymanie dróg w Jaworznie obejmuje ich trzy kategorie. Drogi pierwszej kategorii to tzw. strategiczne drogi. W mieście liczą 164 km długosci.

- To główne drogi komunikacyjne, trasy wlotowe do miasta, jezdnie łączące dzielnice z centrum miasta, dojazdy do najważniejszych instytucji miasta i placówek medycznych, handlowych i wychowawczych - wyjaśniają drogowcy.

Druga kategoria dróg mierzy 109 km. Są to pozostałe trasy wlotowe do miasta, trasy miejskiej komunikacji autobusowej w dzielnicach, ulice dojazdowe do głównych dróg strategicznych.

- Odśnieżamy je po oponowaniu stanu jakości dróg pierwszej kategorii - informują Wodociągi Jaworzno.

Ostatnia w kolejności do odśnieżania jest trzecia kategoria dróg. W Jaworznie liczy 81 km długości. Należą do niej jezdnie łączące dojazd do sieci dróg drugiej kategorii oraz inne ulice będące drogami gruntowymi.

- Drogi gruntowe są odśnieżane i posypywane piaskiem doraźnie, uwzględniając zgłoszenia mieszkańców. Po oponowaniu stanu jakości dróg pierwszej i drugiej kategorii - wyjaśniają służby drogowe.

Dla mieszkańców został uruchomiony numer telefonu dyspozytorskiego 32 615 72 26, pod którym mogą zgłaszać potrzeby odśnieżenia dróg gruntowych i lokalnych dojazdów. W sprawach dotyczących zimowego utrzymania dróg jaworznianie mogą też kontaktować się, pisząc na adres mailowy: [email protected]. Drogowcy są także odpowiedzialni za odśnieżanie schodów i chodników. Należy jednak pamiętać, że nie wszystkie chodniki są chodnikami miejskimi. Za odśnieżanie ciągów pieszych przy prywatnych posesjach odpowiedzialni są ich właściciele.

- Obowiązek odśnieżania i zabezpieczenia terenów i duktów pieszych należy również do zarządców, spółdzielni i prywatnych właścicieli - przypominają pracownicy wodociągów.

Zimowym utrzymaniem Rynku Głównego w Jaworznie zajmuje się Miejski Zarząd Dróg i Mostów. Pracownicy jednostki w ramach Akcji Zima odśnieżają i niwelują także śliskość w różnych częściach miasta, m.in. na schodach terenowych w rejonie przystanków autobusowych czy kładkach. W związku z pogorszeniem warunków atmosferycznych, służby drogowe apelują do wszystkich o ostrożność i zdjęcie nogi z gazu.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Reportaż Śląski Związek Rolników Strajk

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera