MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Aleje w Dąbrowie Górniczej do przebudowy [ZOBACZ PLANY]

Piotr Sobierajski
UM DG
W lipcu poznamy firmę, która zajmie się przebudową dąbrowskich alei. To całkowicie zmieni wygląd i funkcjonalność nie tylko samej ul. Majakowskiego, ale także sąsiednich ulic 6 Sierpnia, Mickiewicza, Wyspiańskiego i Norwida. Inwestycja to koszt ok. 40 mln zł. Już dziś wszyscy mieszkańcy mogą natomiast zobaczyć przy ul. Majakowskiego sześć plansz z wizualizacjami końcowego efektu przebudowy tej jednej z najważniejszych części Dąbrowy Górniczej.

Prezentowane na tablicach wizualizacje są efektem konsultacji prowadzonych z mieszkańcami ul. Majewskiego i okolic, które miały miejsce na przełomie roku 2012 i 2013. Poprzedzone one były również badaniami socjologicznymi prowadzonymi przez specjalistów z Uniwersytetu Śląskiego. - Uwag mieszkańców i dyskusji nad możliwymi rozwiązaniami było sporo - podkreśla Bartosz Matylewicz, rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego w Dąbrowie Górniczej. - Jednak zgodnie z decyzją mieszkańców, by udrożnić aleje w rejonie projektowanego ronda na skrzyżowaniu z ul. 11 Listopada, powstanie nowa zatoka autobusowa. Po drugiej stronie, na skrzyżowaniu z ul. Królowej Jadwigi powstaną dwa pasy do skrętu w lewo, poszerzony zostanie przejazd do ul. Przemysłowej oraz powstanie dodatkowe miejsce umożliwiające zawracanie - dodaje.

Po obu stronach przebudowanej drogi znajdą się także ścieżki dla rowerzystów, od strony chodników i miejsc postojowych. Nowością będzie tzw. Serce Alei, które powstanie w centralnej części deptaku, pomiędzy przejściami dla pieszych na wysokości ul. 6 Sierpnia. Przebudowa ul. Majakowskiego, łączącej ul. Piłsudskiego (główny trakt komunikacyjny miasta) z ul. 11 Listopada jest konieczna m.in. z powodu bardzo złego stanu kanalizacji w tym rejonie. Po obfitych opadach deszczu cała ul. Majakowskiego jest pod wodą. To wiązać się będzie z koniecznością usunięcia wielu drzew i krzewów. W zamian pojawią się nowe aranżacje zieleni.

- Wyniki badań wśród mieszkańców i ich opinie prezentowane podczas spotkań z mieszkańcami potwierdzają kierunek, jaki obraliśmy, planując modernizację ul. Majakowskiego. Prowadząc monitoring wideo stanu kanalizacji w tym rejonie, stwierdziliśmy, że sieci wodociągowe są w opłakanym stanie - mówi Wojciech Mizerski, naczelnik Wydziału Inwestycji Miejskich. - W dużej mierze wynika to z ich wieku oraz z tego, że niemal dokładnie w linii kanalizacji kilkadziesiąt lat temu posadzono drzewa. Ich korzenie zniszczyły rury, tym samym ograniczając przepustowość sieci - dodaje Mizerski.

Pytali i badali

Projekty remontu ul. Majakowskiego poprzedzone zostały badaniami prof. Tomasza Nawrockiego i dr. Krzysztofa Bierwiaczonka Z UŚ.

Były konsultacje z mieszkańcami, powstała specjalna strona: naszealeje.pl, gdzie można znaleźć aktualne informacje na temat inwestycji. Prace prowadzone będą etapami. W najbliższych tygodniach miasto planuje kolejne spotkanie z mieszkańcami, by przygotować ich na utrudnienia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni