Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Alfabet kopalń Śląska i Zagłębia: B jak Borynia, którą otwierali Gierek, Grudzień i Mitręga

Tomasz Szymczyk
Arkadiusz Gola/Dziennik Zachodni
Dawna kopalnia Borynia to dzisiaj część zespołu trzech różnych zakładów

Barbórka 1971 roku w Jastrzębiu-Zdroju była szczególna. Do budowanej od kilku lat kopalni Borynia zjechali m.in. I sekretarz KC PZPR Edward Gierek, szef partii w Katowicach Zdzisław Grudzień, a także minister górnictwa i energetyki Jan Mitręga. Na pierwszej stronie „Trybuny Robotniczej” ukazało się zdjęcie Gierka uruchamiającego maszynę wyciągową na szybie I, ze skipu którego chwilę potem wyjechało pierwsze 20 ton węgla. „Gospodarka narodowa wzbogaciła się wczoraj o nowy potężny obiekt przemysłowy. W prężnie rozwijającym się Rybnickim Okręgu Węglowym przekazano do użytku szóstą w tym regionie, a piątą już w Rybnickim Zjednoczeniu PW nową kopalnię węgla koksowego - „Borynia”, o docelowym wydobyciu 10 tys. ton węgla na dobę” - czytali nazajutrz mieszkańcy Śląska i Zagłębia.

Tak właśnie rozpoczęła się historia działającego do dzisiaj zakładu. Tak naprawdę jednak za pierwszą datę w dziejach Boryni trzeba by uznać rok 1959, kiedy to Biuro Projektów Górniczych w Gliwicach wyznaczyło granice złoża dla nowej kopalni. Trzy lata później powołana została dyrekcja kopalni Zofiówka-Borynia-Pniówek w budowie. Nowy zakład ulokowano między wsią Borynia, Szeroką (dziś obie to dzielnice Jastrzębia-Zdroju) a Świerklanami. Należąca do Jastrzębskiej Spółki Węglowej kopalnia funkcjonuje tam do dzisiaj, chociaż w nieco innej konfiguracji, bo jest dzisiaj częścią trzyruchowej kopalni Borynia-Zofiówka-Jastrzębie. Mówiąc o Boryni wspomnieć trzeba o protestach załogi w latach osiemdziesiątych. Górnicy strajkowali na przełomie sierpnia i września 1980 roku, co zakończyło się podpisaniem porozumienia jastrzębskiego, a także na początku stanu wojennego.

Załoga protestowała również w 1988 roku, gdy fala strajków objęła wiele zakładów w całym kraju. Obszar górniczy kopalni wynosi dzisiaj 17.4 km2, a jej zasoby operatywne 34 miliony ton węgla. Wydobycie dobowe ruchu Borynia wynosi 9600 ton na dobę. Od chwili rozpoczęcia wydobycia z kopalnianych wyrobisk wyjechało około 80 milionów ton węgla. Górnicy wydrążyli tutaj 773 kilometry wyrobisk korytarzowych. Bo-rynia to jednak nie tylko skojarzenie górnicze. Kibice siatkówki kojarzą zapewne klub o nazwie Jastrzębie Borynia, jak kiedyś nazywał się Jastrzębski Węgiel.


*Studniówki 2016 Szalona zabawa maturzystów. Zobaczcie, co się dzieje ZDJĘCIA + WIDEO
*Abonament RTV na 2016: Ile kosztuje, kto nie musi płacić SPRAWDŹ
*Horoskop 2016 dla wszystkich znaków Zodiaku? Dowiedz się, co Cię czeka
*Jesteś Ślązakiem, czy Zagłębiakiem? Rozwiąż quiz
*1000 zł na dziecko: JAK DOSTAĆ BECIKOWE? ZOBACZ KROK PO KROKU

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty