Amazon w Sosnowcu woła: „Jest praca w centrum logistyki Amazon”. Wciąż trwa rekrutacja

Tomasz Szymczyk
Pakowane we Frankfurcie paczki są wysyłane do krajów całego świata Tomasz Szymczyk
Amazon w Sosnowcu cały czas zatrudnia. To będzie największa szafa w Europie. Docelowo około szesnastu milionów artykułów, głównie odzieży, obuwia i elementów biżuterii, będzie składowanych na 130 tysiącach metrów kwadratowych powierzchni w piątym w Polsce centrum logistyki e-commerce Amazon, które niebawem zacznie funkcjonować w Sosnowcu.

- Centrum logistyki e-commerce w Sosnowcu jest obecnie na etapie rozruchu. Oznacza to, że w tym samym czasie uruchamiamy różnorodne procesy, takie jak np. odbiór towarów, składowanie produktów na półkach, kompletowanie zamówień klientów czy wysyłkę. Okres ten jest niezwykle ważny - to czas, w którym sprawdzamy nasze procedury, szkolimy pracowników czy sukcesywnie zwiększamy zatrudnienie. Wszystko to, aby osiągnąć pełną zdolność operacyjną - mówi nam Marta Rzetelska z biura prasowego firmy Amazon.

Od piasku do logistyki

Amazon to kolejny lokator terenów przy sosnowieckim odcinku trasy S1, gdzie jeszcze dwadzieścia lat temu Przedsiębiorstwo Materiałów Podsadzkowych Przemysłu Węglowego wydobywało piasek dla śląskich i zagłębiowskich kopalń.

Hale magazynowe w rejonie sosnowieckiej dzielnicy Bór powstały przy udziale firmy Panattoni. Z samymi halami związane były również inne inwestycje.

ZOBACZ ZDJĘCIA

- W celu poprawy bezpieczeństwa dojazdu do inwestycji wykonawca centrum logistyki e-commerce przebudował drogę krzyżującą się z bocznicą kolejową CTL Haldex. Amazon nie będzie jednak docelowo z niej korzystał. Nad torami i drogą technologiczną powstał wiadukt, który pozwoli na bezkolizyjny ruch wokół całej strefy - mówi Marta Rzetelska.

Właśnie kopalnię przypomniało nam wejście do największego obecnie centrum Amazona w Niemczech. Od wejścia do szatni dla pracowników idzie się korytarzem, który wypisz wymaluj przypomina przejście górników z lampowni na nadszybie. Magazyny, o których mowa, oznaczono jako FRA3 - to skrót od Frankfurtu nad Menem. Nazewnictwo firmy wiąże się bowiem z... najbliższym portem lotniczym. Dlatego centrum w Sosnowcu będzie się nazywało KTW1 - od lotniska Katowice-Pyrzowice. FRA3 również nie znajduje się w samym Frankfurcie, ale w niewielkim Bad Hersfeld, które leży raptem kilkanaście kilometrów od dawnej granicy dwóch światów: Niemieckiej Republiki Demokratycznej i zachodnich Niemiec.

Pracuje tutaj 2800 osób. Dojeżdżają do pracy z miejscowości o promieniu najczęściej pięćdziesięciu kilometrów.

Praca w Amazon Sosnowiec REKRUTACJA. Tak wygląda magazyn Ama...

Stronę internetową amazon.com uruchomiono w lipcu 1995 roku. W Polsce przed lokalizacją w stolicy Zagłębia Dąbrowskiego centra logistyki e-commerce powstały w Poznaniu, Kołbaskowie koło Szczecina oraz we Wrocławiu, gdzie znajdują się dwa obiekty firmy. Jeden z nich obsługuje duże gabaryty, jak pralki czy telewizory, które wolniej się sprzedają; inny jest też sposób wysyłki. Nad Wisłą działają również Centrum Rozwoju Technologii Amazon w Gdańsku oraz oddział Amazon Web Services w Warszawie. Ogółem firma zainwestowała już u nas 3 miliardy złotych.

- W Polsce ważne jest dla nas to, że inwestycje są przeprowadzane sprawnie. Mamy naprawdę genialne doświadczenia - przyznaje Marzena Więckowska, PR senior manager w Amazonie.

Co ciekawe, w centrach we Wrocławiu i w Szczecinie wykorzystywana jest technologia Amazon Robotics. Polega ona na tym, że to nie pracownik musi znaleźć na jednej z wielu półek pudełko, w którym znajduje się dany, przeznaczony do sprzedaży towar, ale to taka półka podjeżdża do niego.

Będą kolejne lokalizacje?

Amazon to dzisiaj jeden z największych amerykańskich pracodawców w Polsce. Centrum logistyczne w Sosnowcu będzie jego piątą placówką w naszym kraju. Łącznie pracuje w nich około 9 tysięcy osób. Nie jest jednak wykluczone, że firma zdecyduje się na kolejne lokalizacje.

- Jesteśmy bardzo zadowoleni z inwestycji w Polsce i szukamy nowych lokalizacji. Każde nowe centrum podąża za popytem konsumenckim. Nie jest tak, że zabiera pracę innym - mówi Marzena Więckowska, PR senior manager w firmie. - Do zadań centrum w Sosnowcu należeć będzie realizacja zamówień naszych klientów z Polski i Europy, którzy na naszych stronach internetowych kupują ubrania czy obuwie - dodaje.

Przedstawiciele firmy przyznają, że Amazon rozwija się w Polsce, bo ma też możliwość korzystania z wykwalifikowanych pracowników. W przypadku centrum w Sosnowcu trwa właśnie kolejny etap naboru.

Jest praca w Amazonie

W centrum w Sosnowcu pracę znajdą zarówno osoby zajmujące stanowiska poziomu początkowego, jak i specjaliści w branży IT, finansach, HR, logistyce czy inżynierii. Rekrutacja rozpoczęła się na kilka miesięcy przed otwarciem obiektu. Osoby zatrudnione przez ten czas szkoliły się w innych filiach firmy w Europie, aby obecnie stanowić wsparcie i szkolić nowo przyjętych.

Rekrutacja wciąż trwa, jako że obiekt sukcesywnie, w okresie kolejnych lat, będzie zwiększał zakres działań. W najbliższych miesiącach budynek stworzy ponad tysiąc stałych miejsc pracy, a docelowo zatrudnienie w nim znajdzie ponad cztery tysiące osób.

- Pracownik poziomu początkowego na starcie dostanie od piętnastu złotych brutto na godzinę. Dodatkowo może on otrzymać 8-procentowy miesięczny bonus za wzorową frekwencję i punktualność. Kolejny miesięczny bonus - 7 procent - może uzyskać za produktywność całego zespołu. Łączna kwota wynagrodzenia na tym stanowisku wyniesie wtedy do 2898 złotych brutto - informuje Marta Rzetelska. - Osoby będące na pozycji lidera zespołu, które otrzymają miesięczny bonus w pełnym wymiarze, zarobią natomiast do 3864 PLN brutto (20 złotychbrutto za godzinę + 15 procent premii). Do tego, osobom na wspomnianych stanowiskach Amazon oferuje także atrakcyjne benefity: prywatną opiekę medyczną, ubezpieczenie na życie, ciepły posiłek za 1 zł, darmowe napoje (kawa, herbata, itp.) z automatów i darmowy transport

do i z pracy, a także program „Postaw na swój rozwój”. W jego ramach, osoby z ponadrocznym stażem otrzymują do 26 000 złotych w okresie czterech lat na realizację kursów zawodowych. Natomiast absolwent studiów, który zdecyduje się na tzw. program managerski w Amazonie i będzie zarządzał zespołem, na starcie dostanie 6,5 tysiąca złotych brutto. Objęty zostanie on również programem szkoleń i programem mentoringowym - dodaje.

Odzieżowy Sosnowiec

Głównym towarem składowanym w magazynach w Sosnowcu ma być odzież. W ramach usługi Amazon Fashion mają być tu dostępne zarówno wyroby znanych światowych marek, jak Calvin Klein czy Hugo Boss, jak i artykuły małych i średnich firm - jak Monrow czy Sushi Socks Box. Ma być tu jednak wydzielone również miejsce na niewielką część innych towarów.

- Mamy czasem sytuację, w której konsument zamawia kilka produktów. Może zamówić np. koszulkę, szampon i buty. Wtedy my sprawdzamy, gdzie te wszystkie rzeczy są i przywozimy je do jednego centrum, skąd wysyłamy razem. Takie miejsce, gdzie przepakujemy produkty dla konsumenta, żeby nie musiał trzy razy przyjmować kuriera, w każdym z naszych centrów funkcjonuje - opowiada Marzena Więckowska.

W Polsce poprzez Amazon swoje produkty sprzedaje już około siedmiu tysięcy osób. Każda z nich zarejestrowała się na stronie internetowej Sprzedawaj na Amazon. Potem trzeba wczytać oferty sprzedaży produktów. Są one automatycznie tłumaczone na tyle języków, na ile sprzedający chce. Takie produkty widzą klienci, którzy, jeśli są nimi zainteresowani, kupują je. Sprzedający dostarcza je potem samemu lub zajmuje się tym Amazon. - Klient może sprzedawać produkty na Amazon samodzielnie. Jest druga opcja: sprzedający dostarcza produkty do najbliższego centrum logistyki e-commerce. Są one wtedy przez Amazon zarówno wysyłane do innych centrów, jak również do klientów. Pobierana prowizja zależy od takich czynników jak rodzaj produktu, jego wielkość, cena - tłumaczą pracownicy firmy.

Do 45 krajów świata

Jest wśród nich firma Cypriana Iwucia, który sprzedaje różnego rodzaju skarpetki. Dzięki Amazonowi trafiają na cały świat.

- Mój biznes rozpoczął się w 2014 roku. Wymyśliłem sushiskarpetki, czyli normalne skarpetki, ale zapakowane w taki sposób, że przypominają sushi. Z tego powstał poważny już biznes. Produkujemy już nie tylko sushiskarpetki, ale pięćset różnych wzorów i kolorów. Amazon towarzyszył mi w tym rozwoju od samego początku. Po raz pierwszy weszliśmy tam w 2015 roku. To była chyba najlepsza decyzja, jaką podjęliśmy, bo wypuściliśmy niszowy produkt. Gdybyśmy skupili się na tym, że chcemy go sprzedawać w Polsce i zwrócić się tylko do polskich nabywców, to byłaby duża szansa, żebyśmy mocno ograniczyli potencjał tego, co robimy. Prawdopodobieństwo tego, że to, co robimy, byłoby biznesem, byłoby relatywnie małe. Dlatego zwróciliśmy się ku ekspansji zagranicznej. Teraz w trzy osoby prowadzimy biznes o charakterze mocno międzynarodowym. Dzięki Amazonowi sprzedaliśmy nasze skarpetki do 45 krajów. Amazon jest dzisiaj dla nas fajnym narzędziem do skalowania tego biznesu - opowiada Cyprian Iwuć.

Z obecności Amazona na miejskich terenach inwestycyjnych zadowolone są również władze Sosnowca.

- Bardzo cieszymy się, że tak innowacyjna firma jak Amazon zdecydowała się otworzyć nową inwestycję w Sosnowcu. Jesteśmy przekonani, że ta decyzja będzie miała duży wpływ na rozwój naszego miasta i regionu. Cieszę się, że Sosnowiec stał się atrakcyjny dla tak dużych i prężnie działających inwestorów, którzy jednocześnie dają naszym mieszkańcom miejsca pracy. Oprócz zwykłych stanowisk związanych z branżą logistyki, to również chociażby specjaliści z branży IT? Także wiele małych i średnich przedsiębiorstw skorzysta z potencjału sprzedażowego Amazon - mówi Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.

Podarunek dla szkół

Amazon swoją obecność w Sosnowcu zaznaczył już również w inny sposób. Mowa o programie „Kindloteka”, opartym na współpracy z placówkami w społecznościach, w pobliżu których swoje siedziby w Polsce ma Amazon. Papierowe i elektroniczne książki, a także czytniki e-booków trafiły do szkół i bibliotek w wybranych częściach kraju w ramach programu wspierania czytelnictwa. W stolicy Zagłębia Dąbrowskiego prezent taki trafił między innymi do Zespołu Szkół Elektronicznych i Informatycznych.

- W Sosnowcu chcemy być obecni w świadomości mieszkańców. Elektronik to pierwsza ze szkół, której przekazaliśmy książki i czytniki. W przyszłym roku szkolnym obdarujemy kolejne - podkreślają przedstawiciele firmy Amazon.

Wybór pozycji był konsultowany z przedstawicielami szkoły. - Trafiło do nas sporo książek branżowych, za każdą serdecznie dziękujemy. Osobna sprawa to czytniki. Jako szkoła informatyczna jesteśmy otwarci na wszelkie innowacje, stąd bardzo cieszy nas fakt, że teraz uczniowie także z takiej formy czytelnictwa będą mogli korzystać - mówił wówczas Krzysztof Będkowski, ówczesny dyrektor sosnowieckiej szkoły.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

PROGRAM TYDZIEŃ: Magazyn reporterów Dziennika Zachodniego

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

q
qwerty

jw

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3