18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ambasador Rosji zdecyduje o losie pomnika Armii Czerwonej z pl. Wolności w Katowicach [ZDJĘCIA]

JUT
Pomnik - grób Nieznanego Powstańca Śląskiego
Pomnik - grób Nieznanego Powstańca Śląskiego arc
Kolejny raz podejmowane są próby przeniesienia pomnika wdzięczności dla żołnierzy radzieckich z placu Wolności w Katowicach. Piotr Uszok, prezydent miasta, już dwa razy spotkał się w tej sprawie z ambasadorem Rosji, żeby zgłosić taki zamiar.

- Kurtuazja wymaga od nas, żeby zapytać się ambasadora Rosji, czy nie ma nic przeciwko temu - podkreśla Maciej Biskupski, asystent prezydenta. - Obecnie czekamy na pisemne ustosunkowanie się ambasady, ale mogę podkreślić, że spotkania prezydenta z ambasadorem odbywały się w miłej atmosferze.

Pomnik miałby zostać przeniesiony z placu Wolności na cmentarz radziecki przy ul. Kościuszki. Tam jest dla niego miejsce, którego nie trzeba przygotowywać. Podkreślmy, że uchwała w sprawie jego przeniesienia została podjęta już 12 lat temu, przez ówczesną Radę Miejską. Do tej pory nie udało się jednak jego przeniesienie, a powodem tego były kwestie finansowe.

- Przeniesienie takiego pomnika to jest kwota rzędu kilkudziesięciu tysięcy złotych - podkreśla Biskupski. - My również termin ostatecznej zmiany miejsca pomnika uzależniamy od kwestii finansowych. Są bardziej priorytetowe wydatki i na nich się skupiamy.

Oczywiście, jeśli tylko pomnik zniknie z placu Wolności rozpocznie się dyskusja, co mogłoby na jego miejscu stać. Władze miasta podkreślają, że na razie za wcześnie jest mówić, jaki pomnik miałby tam stanąć, jeśli w ogóle cokolwiek rzeczywiście miałoby tam być. Patrząc bowiem na historię placu Wolności, to powstałe tam cokoły nigdy się dobrze nie przyjmowały.

Pierwszym pomnikiem w centrum placu był odsłonięty w 1898 roku pomnik dwóch cesarzy niemieckich: Wilhelma I i Fryderyka III. Został on wysadzony w 1920 roku przez członków Polskiej Organizacji Wojskowej. W 1923 roku, po utworzeniu województwa śląskiego, zbudowano tu pomnik-grób Nieznanego Powstańca Śląskiego. Odsłaniał go Wojciech Korfanty wraz z prezydentem Stanisławem Wojciechowskim. Został zburzony w czasie II wojny światowej, a na jego miejscu Niemcy postawili pomnik żołnierzy niemieckich. W czasach PRL-u wybudowano nowy pomnik − żołnierzy Armii Czerwonej, projektu Pawła Stellera. Później zastąpiono go obecnym monumentem.

Na razie nie ma mowy o konkretnych datach przeniesienia pomnika wdzięczności dla żołnierzy radzieckich. Oprócz zgody ambasadora Rosji, Katowice muszą bowiem mieć jeszcze na to odpowiednie środki.


*Niesamowity Dreamliner w Pyrzowicach ZOBACZ ZDJĘCIA i WIDEO
*Zniewalający wystrój restauracji Kryształowa Magdy Gessler ZOBACZ ZDJĘCIA i WIDEO
*HC GKS Katowice od szatni ZOBACZ ZDJĘCIA TYLKO W DZ
*Ślązacy zazdroszczą Katalończykom autonomii: prawda czy fałsz? [CZYTAJ I SKOMENTUJ]

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!