MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Amfiteatr w Lipniku oficjalnie otwarty. Tak wygląda leśne miejsce wypoczynku przy szlaku na Hrobaczą Łąkę. Zobaczcie ZDJĘCIA

KL
Zmodernizowany amfiteatr w Lipniku został oddany do użytku. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Zmodernizowany amfiteatr w Lipniku został oddany do użytku. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Paweł Sowa / Wydział Prasowy UMBB
Na tę inwestycję mieszkańcy Lipnika – podobnie jak i całego Bielska-Białej – czekali dobre kilka lat. Oficjalnie lipnicki amfiteatr wraz z zagospodarowanym terenem oddano do użytku 3 kwietnia. Celem przebudowy było uzyskanie miejsca leśnego odpoczynku przy szlaku na Hrobaczą Łąkę. W ramach zadania przebudowano widownię amfiteatru oraz plac przed widownią, scenę, mury oporowe, schody, place, drogi dojazdowej, ciągi piesze. Efekty można zobaczyć w naszej galerii zdjęć.

Oficjalnie otwarto amfiteatr w Lipniku

- Ta inwestycja jest jedną z dłuższych, jeśli chodzi o jej trwanie, jaka była realizowana na terenie miasta. Wszystko zaczęło się od wygranego projektu w Budżecie Obywatelskim Bielska-Białej. Niestety, przyjęte tam sumy nie pozwalały na jego realizacje w tej formie, dlatego przenieśliśmy tę inwestycje do budżetu miasta. To dopiero pozwoliło na rozpoczęcie procedur i prowadzenie potrzebnych uzgodnień. Mimo wielu problemów, które napotykaliśmy po drodze udało się nam doprowadzić to przedsięwzięcie do szczęśliwego finału dzięki doskonałej współpracy z nadleśnictwem – mówił w środę podczas symbolicznego otwarcia prezydent Bielska-Białej Jarosław Klimaszewski.

- To miejsce wypoczynku, do którego najbliżej mają mieszkańcy Lipnika, będzie teraz służyło wszystkim bielszczanom. Nasi mieszkańcy bardzo cenią sobie takie miejsca i mają wysoką świadomość ekologiczną. Dlatego wszystko, co tutaj robiliśmy, staraliśmy się wykonać tak, aby jak najbardziej chronić nasze naturalne dziedzictwo. Dziękuję wszystkim, którzy się przyczynili do realizacji tego projektu, i gratuluje mieszkańcom, którzy zyskali praktycznie nowy obiekt, gdzie łączy się ścieżka rowerowa i szlak turystyczny – podkreślił prezydent.

Zastępca regionalnego dyrektora Lasów Państwowych w Katowicach Marek Czader odwołał się do historii powstania lipnickiego amfiteatru. - W latach 30. XX wieku mieszkańcy – zauważając piękno tego miejsca – uporządkowali ten teren i dzięki swej determinacji sprawili, że zmienił się on w amfiteatr. Można powiedzieć, że dzisiaj historia zatoczyła dosyć duży krąg. Po prawie stu latach otwieramy znowu ten piękny obiekt. Stało się to możliwe dzięki determinacji mieszkańców, którzy zasłużyli, aby mieć takie piękne miejsce. To bielszczanie będą mieć również wpływ na to, czy uda się w ten obiekt tchnąć ducha - zaznaczył dyrektor Marek Czader, dziękując wszystkim za pomoc i współpracę.

Przebudowa lipnickiego amfiteatru trwała kilka lat

Na tę inwestycję mieszkańcy Lipnika – podobnie jak i całego Bielska-Białej – czekali dobre kilka lat. Trzeba przypomnieć, że projekt rewitalizacji zbudowanego w 1938 roku kamiennego amfiteatru w Lipniku w 2016 r. wygrał głosowanie w budżecie obywatelskim, zyskując poparcie aż 6,5 tys. mieszkańców Bielska-Białej. Jego rewitalizacja miała rozpocząć się w 2017 r. Wtedy okazało się jednak, że amfiteatru nie da się odbudować za 500 tys. zł przeznaczone w budżecie obywatelskim, bo koszty modernizacji sięgają ok. 1,5 mln złotych. Mimo to zlecono projekt i doprowadzono do realizacji przedsięwzięcia. Nadleśnictwo Bielsko opracowało dokumentację projektową modernizacji i kosztorys. Grunt, na którym znajduje się inwestycja, jest bowiem własnością skarbu państwa – w zarządzie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych Nadleśnictwo Bielsko.

Temat powrócił w 2019 roku. W czerwcu miasto zawarło z nadleśnictwem porozumienie o wspólnej realizacji inwestycji. Pierwszy przetarg na wyłonienie wykonawcy został unieważniony, bo wartość złożonych ofert znacznie przekraczała przeznaczone na to fundusze. Podobnie było z drugim przetargiem. Rozstrzygnięcie było możliwe dzięki zwiększeniu środków na realizację inwestycji przez Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Katowicach oraz miasto Bielska-Biała. Dotację w wysokości 100 tys. zł dołożyła też gmina Kozy. Umowa została zawarta 16 marca 2020 r.

Rewitalizacja amfiteatru ruszyła w maju 2020 r. Pandemia spowodowała, że wystąpiły opóźnienia w pracach. Termin zakończenia, wyznaczony na jesień 2020 r. nie został dotrzymany. Później, był wielokrotnie przesuwany. Wykonawca uzasadniał opóźnienia m.in. skutkami pandemii, ostrą zimą i deszczową wiosną. Ostatecznie umowa została przez nadleśnictwo wypowiedziana jesienią ubiegłego roku.

Założenie samorządu Bielska-Białej i leśników było takie, aby po przebudowie amfiteatru uzyskać miejsce leśnego odpoczynku. Od teraz mieszkańcy Bielska-Białej mogą korzystać ze zmodernizowanego amfiteatru w Lipniku. Przy szlaku na Hrobaczą Łąkę powstało miejsce rekreacji z prawdziwego zdarzenia.

W ramach tego zadania przebudowano widownię amfiteatru oraz plac przed widownią, scenę, mury oporowe, schody, place, drogi dojazdowej, ciągi piesze. Wyremontowano mur oporowy i schody.
Jak podaje Urząd Miejski w Bielsku-Białej, powierzchnia terenu leśnego miejsca wypoczynku zajmuje 4.707,60 m kw. Co ciekawe na terenie Bielska-Białej znajduje się 3.645,75 m kw., a reszta 1.133,55 m kw. na terenie gminy Kozy.

Wartość robót budowlanych wykonanych na terenie Bielska-Białej wyniosła prawie 2 mln 700 tys. zł (brutto), a całej inwestycji ponad 3 mln 700 tys. zł (brutto). Inwestorem przedsięwzięcia było Państwowe Gospodarstwo Leśne, Lasy Państwowe, Nadleśnictwo Bielsko.

Nie przeocz

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tragiczne zdarzenie na Majorce - są zabici i ranni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera