Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Anemia w ciąży: objawy, leczenie. Przyczyny anemii w ciąży. Czy anemia w ciąży Cię dotyczy? Anemia – dieta pomocna w leczeniu

ak
Anemia w ciąży to częsta przypadłość. Morfologia krwi to badanie, które, będąc w ciąży, powinnaś wykonać co najmniej kilkukrotnie. To najprostszy sposób na to, by sprawdzić, czy anemia nie jest twoim problemem.
Anemia w ciąży to częsta przypadłość. Morfologia krwi to badanie, które, będąc w ciąży, powinnaś wykonać co najmniej kilkukrotnie. To najprostszy sposób na to, by sprawdzić, czy anemia nie jest twoim problemem. Andrzej Banas / Polska Press
Anemia w ciąży zdarza się dość często, natomiast łatwo ją wykryć i jej przeciwdziałać, wykonując regularne badania krwi. Morfologia krwi to badanie, które, będąc w ciąży, powinnaś wykonać co najmniej kilkukrotnie. To najprostszy sposób na to, by sprawdzić, czy anemia nie jest naszym problemem. Mogą ją też sygnalizować inne objawy, ale tylko badanie krwi pozwala z całą pewnością stwierdzić, że mamy do czynienia właśnie z anemią.

Co to jest anemia? Jakie są objawy anemii w ciąży?

Co to anemia? Inna nazwa tej choroby to niedokrwistość i jeśli zostanie ona u nas zdiagnozowana, oznacza to, że mamy problem z erytrocytami, czyli krwinkami czerwonymi – mogą one żyć za krótko, być wytwarzane w nieprawidłowy sposób lub ich liczba może być zmniejszona wskutek utraty krwi.
Anemia w ciąży najczęściej jest spowodowana niedoborem żelaza – jest to zresztą jedna z najczęstszych przyczyn anemii w ogóle. Żelazo w organizmie odpowiada m.in. za prawidłową budowę oraz działanie erytrocytów, dlatego ważne jest utrzymywanie jego obecnego poziomu. Pewność, że anemia w ciąży spowodowana jest niedoborem żelaza uzyskamy, wykonując morfologię krwi z oznaczeniem żelaza (Fe) w surowicy. Ważne, by oddać krew do badań rano i na czczo, gdyż wtedy poziom żelaza jest najwyższy.
Objawy anemii w ciąży są charakterystyczne i powinny skłonić nas do jak najszybszych badań. Są to m.in.:

  • zmęczenie i osłabienie
  • wypadanie włosów
  • łamliwe paznokcie
  • zajady w kącikach ust
  • kłopoty z pamięcią oraz koncentracją

Lepiej ich nie ignorować, ponieważ anemia może przejść w postać zaawansowaną i wtedy będzie powodować nawet zaburzenia widzenia i czucia, drętwienie kończyn czy bóle brzucha.

Anemia: objawy, przyczyny, leczenie. Co to jest anemia? >>>

Czym grozi anemia w ciąży? Wpływ anemii na przebieg ciąży

Niedokrwistość w ciąży jest chorobą, której w żadnym wypadku nie można bagatelizować, ponieważ może mieć ogromny wpływ na przebieg ciąży. Jeśli więc podejrzewasz, że dopadła cię anemia w ciąży, objawy, jakie masz, na to wskazują, czym prędzej skonsultuj się z lekarzem. Lekka postać anemii nie niesie za sobą szczególnych zagrożeń, ale zignorowana, może przekształcić się w ciężką anemię, która ma wpływ na przebieg ciąży w każdym trymestrze:

  • w pierwszym trymestrze anemia może utrudniać zagnieżdżenie się jaja płodowego oraz prowadzić do powstania wad rozwojowych płodu, a nawet doprowadzić do poronienia
  • w drugim trymestrze anemia w ciąży może mieć istotny wpływ na wzrost płodu, zaburzając go
  • w trzecim trymestrze z powodu anemii może dojść do przedwczesnego porodu

Jak wygląda anemia u niemowlaka? Objawy, na które musisz zwrócić uwagę! Objawy anemii u dzieci starszych >>>

Anemia w ciąży – leczenie. Jak wyleczyć anemię w ciąży?

Zawsze kiedy dopada nas anemia, leczenie dobiera lekarz, odpowiednio do tego, co jest jej przyczyną. Terapia ma bowiem na celu usunięcie przyczyny anemii, którą w ciąży, jak już wspomnieliśmy, często jest niedobór żelaza. Anemia w ciąży jest zatem leczona przez uzupełnienie niedoborów tego pierwiastka, czego dokonuje się przede wszystkim przez zawierające żelazo preparaty doustne. Ważne jest, by przyjmować je przed posiłkiem – niektóre pokarmy utrudniają wchłanianie żelaza. Często lekarze radzą przyjmować żelazo razem z witaminą C, ponieważ kwaśne środowisko polepsza wchłanianie tego pierwiastka. Preparaty żelaza muszą być przyjmowane co najmniej kilka miesięcy i mogą powodować skutki uboczne, takie jak:

  • zabarwienie stolca na czarno
  • nudności
  • zaparcia lub biegunki

Anemia – dieta w chorobie. Leczenie anemii w ciąży dietą

Jeśli anemia w ciąży to twój problem, możesz wspomóc leczenie dietą bogatą w żelazo. Wiedza o tym, jakie produkty zawierają sporo żelaza przyda się zawsze – dbając o zawartość talerza, nie dopuścisz do niedoborów tego pierwiastka również po wyleczeniu anemii.
Najbogatsze w żelazo są:

  • rośliny strączkowe
  • podroby
  • wieprzowina
  • ostrygi

Warto sięgać również po:

  • jaja
  • produkty zbożowe
  • drób
  • niektóre warzywa (np. buraki)

Łatwo przyswajalne żelazo w niewielkiej ilości zawierają: większość warzyw i owoców, mleko (wraz z jego przetworami), a także ryby. O zdrową dietę zawsze warto dbać, a jeśli dopadła cię anemia w ciąży, tym dokładniej przyjrzyj się temu, co znajduje się na twoim talerzu i wybieraj wartościowe i bogate w żelazo produkty.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!