MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Bartosz Głąb
Karol Czubak (Arka Gdynia) celebruje radość po strzeleniu gola w półfinale baraży. Piotr Matusewicz / PAP
Arka Gdynia po efektownym pokonaniu Odry Opole 4:2 zameldowała się w finale baraży o awans do PKO Ekstraklasy. Ekipa z Trójmiasta w pierwszej połowie niespodziewanie przegrywała, ale kolejne minuty to była dominacja gdyńskiego zespołu. Mecz decydujący o awansie podopieczni Wojciecha Łobodzińskiego zagrają na własnym stadionie.

Arka Gdynia przeżyła chwile grozy w półfinale baraży

Arkowcy byli o krok od bezpośredniego awansu do najwyższej klasy rozgrywkowej, ale w ostatniej kolejce Fortuna 1. Ligi przegrali u siebie z GKS-em Katowice. GieKSa rzutem na taśmę wskoczyła na 2. miejsce w tabeli a Arce pozostała gra w barażach.

W czwartkowy wieczór gdynianie od początku rzucili się na rywala, ale nie potrafili znaleźć sposobu na strzelenie gola. W 34. minucie dośrodkowanie z rzutu wolnego powędrowało w pole karne Arki i Jiri Piroch sytuacyjnym uderzeniem - sensacyjnie otworzył wynik meczu. W tym momencie na stadionie w Gdyni zrobiło się cicho jak makiem zasiał.

Jiri Piroch (Odra Opole) otworzył wynik meczu w półfinale baraży przeciwko Arce Gdynia. Piotr Matusewicz / PAP

Arka Gdynia zagra w decydującym meczu o awans do PKO Ekstraklasy

Jednak ekipa z Trójmiasta rzuciła się do odrabiania strat i najpierw Michał Borecki doprowadził do wyrównania, a tuż przed przerwą Karol Czubak wykorzystał świetne dośrodkowanie do skrzydła i dał prowadzenie swojej drużynie.

Na przerwę gdynianie schodzili ze skromnym prowadzeniem, a po przerwie ewidentnie było widać, że zeszło z nich ogromne ciśnienie i zaczęli grać znacznie lepiej. Efektem tego była trzecia bramka w 60. minucie. Świetny w tym meczu Tornike Gaprindaszwili ruszył skrzydłem, zagrał "fałszem" w pole karne, a tam próbujący interweniować Jakub Szrek, niefortunnie wpakował piłkę do własnej bramki.

W końcówce prosty błąd w rozegraniu piłki przez defensorów przyjezdnych wykorzystał Olaf Kobacki. Po nieudanie wykonanym rzucie rożnym piłkę przejął gracz gdynian, popędził na bramkę Odry, minął bramkarza i umieścił futbolówkę w pustej bramce. Wtedy było już pewne, że Arka zagra w finale baraży o awans do PKO Ekstraklasy. W ostatniej akcji meczu Jiri Piroch zdobył drugiego swojego gola, ale to było jedynie trafienie honorowe, bo chwilę później arbiter zakończył mecz.

Arka Gdynia zagra w finale baraży o awans do PKO Ekstraklasy.
Arka Gdynia zagra w finale baraży o awans do PKO Ekstraklasy. Piotr Matusewicz / PAP

W pierwszym meczu półfinałowym Motor Lublin dopiero po rzutach karnych pokonał u siebie Górnika Łęczna. W podstawowym czasie gry oba zespoły nie zdołały strzelić żadnego gola. Spotkanie finałowe zostanie rozegrane 2 czerwca w Gdyni o godzinie 18:00.

Baraże Fortuna 1. Liga - rozpiska meczów

Półfinały:

• Motor Lublin - Górnik Łęczna 0:0, karne: 4:2
  • Arka Gdynia - Odra Opole 4:2

Finał:

• Arka Gdynia - Motor Lublin (2 czerwca, godz. 18:00)
Śląsk Wrocław ma nowego stopera, Pogoń Szczecin bramkarza. A co dalej? Oto zebrane najciekawsze plotki z klubów PKO Ekstraklasy przed letnim okienkiem transferowym.

Transfery w Ekstraklasie: głośne plotki i nowe fakty. Legia ...