Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Armii Czerwonej gwałt na Berlinie i inne mało znane epizody końca drugiej wojny swiatowej

Anna Ładuniuk
W najnowszej "Naszej Historii" czytaj takżeNapoleon na Śląsku: Dał nam przykład Bonaparte - śpiewamy w hymnie Polski. Ale dla  Śląska Napoleon Bonaparte to okupant!Romanse pani Wolnej: Konstanty Wolny był szanowanym śląskim politykiem. Żona, niestety, nie była damą, z której mógłby być dumny. Bankierzy, intelektualiści, przemysłowcy. Śląscy Żydzi  też budowali potęgę regionu. Identyfikowali się raczej z Niemcami niż z Polską.
W najnowszej "Naszej Historii" czytaj takżeNapoleon na Śląsku: Dał nam przykład Bonaparte - śpiewamy w hymnie Polski. Ale dla Śląska Napoleon Bonaparte to okupant!Romanse pani Wolnej: Konstanty Wolny był szanowanym śląskim politykiem. Żona, niestety, nie była damą, z której mógłby być dumny. Bankierzy, intelektualiści, przemysłowcy. Śląscy Żydzi też budowali potęgę regionu. Identyfikowali się raczej z Niemcami niż z Polską. Nasza Historia
100 tysięcy mieszkanek Berlina zostało zgwałconych przez żołnierzy radzieckich w czasie zdobywania tego miasta w 1945 roku.

W kwietniu 1945 roku Berlin stał w płomieniach. Dni zlewały się z nocami. Było ciemno i ponuro. Nie działała elektryczność, brakowało wody i wszędzie czuć było swąd spalenizny. Spośród ludności cywilnej liczącej 2,7 mln około 2 mln stanowiły kobiety. Nic dziwnego, że przez miasto gonił strach przed atakami seksualnymi. Lekarze byli oblegani przez pacjentów szukających informacji o najszybszym sposobie popełnienia samobójstwa, i trucizna cieszyła się dużym popytem - pisze Sylwia Arlak w najnowszym, majowym numerze "Naszej Historii". Miesięcznik można już kupić w kioskach.

Ponieważ za kilka dni mija 70. rocznica zakończenia drugiej wojny światowej, teksty z nią związane są w tym numerze szczególnie godne polecenia. A jest to nie tylko materiał, który zacytowałam na początku ("Armii Czerwonej gwałt na Berlinie"), opisujący niewyobrażalne cierpienia ludności cywilnej, głównie kobiet.

To także artykuł przedstawiający sytuację w kraju w dniach pomiędzy samobójstwem Hitlera, a kapitulacją Niemiec. Właśnie wtedy, kiedy generałowie Hitlera dla ocalenia skóry usiłowali układać się z Amerykanami i wbić klin pomiędzy nich i Stalina, narodziła się tak naprawdę koncepcja zimnej wojny - pisze Lawrence James, historyk "The Times" w kolejnym tekście "Naszej Historii" ("Koniec bitwy o Berlin był początkiem zimnej wojny").

Polecamy także kolejny materiał tej wojennej serii - o nazistowskich rajach, czyli gdzie po wojnie ukryli się zbrodniarze. - Początek drogi nazistowskich uciekinierów zaczynał się zwykle w Austrii i południowych Niemczech. Kluczem do wolności okazała się przełęcz Brenner na granicy austriacko-włoskiej. Trasa uciekinierów doczekała się nawet nazwy: droga szczurów.

Na procederze zarabiali górale, którzy wtedy na zmianę przeprowadzali albo znanych nazistów, albo... Żydów w drodze do Palestyny - pisze Jakub Szczepański w "Naszej Historii".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!