Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

ATAL odpowiada na wątpliwości dotyczące inwestycji przy Parku Śląskim i pokazuje wizualizacje

OPRAC.:
Mateusz Czajka
Mateusz Czajka
Osiedle może powstać przy ulicy Targowej w Chorzowie
Osiedle może powstać przy ulicy Targowej w Chorzowie Materiały prasowe ATAL
Nie ma co ukrywać – inwestycje tuż przy Parku Śląskim (lub, jak niektórzy twierdzą, w jego granicach) budzą spore wątpliwości. Potencjalny inwestor postanowił odpowiedzieć na kilka pytań o budowę osiedla przy Targowej. Poprosiliśmy także o uściślenie kilku kwestii.

Czy osiedle przy Parku Śląskim w Chorzowie to dobra decyzja?

O wątpliwościach w sprawie inwestycji pisaliśmy niejednokrotnie. Można się z nimi zapoznać m.in. w artykule podlinkowanym poniżej. Strona społeczna – w tym Stowarzyszenie Nasz Park niejednokrotnie podnosiło takie kwestie jak sprawa wycinki drzew, ochrony roślinności, ochrona miejsca pamięci (tragedia na MTK), czy też nagłe zwiększenie liczby mieszkańców tuż w sąsiedztwie zielonych płuc śląska. Obok podobna inwestycję próbuje forsować inna firma – Green Park Silesia.

Społecznicy twierdzą ponadto, że tereny, gdzie mają zostać wybudowane mieszkania leżą w historycznych granicach Parku Śląskiego. Deweloper stoi na stanowisku, że od dłuższego czasu tereny przy Targowej są poza nim, a dodatkowo niszczeją i wymagają przywrócenia do życia.

Deweloper postanowił odpowiedzieć na podnoszone wielokrotnie kwestie oraz pokazać wizualizacje. Czy jego tłumaczenia są przekonywujące? Sprawa budowy osiedla nie jest jeszcze przesądzona.

- Cztery lata temu, w przejrzystej procedurze przetargowej, ATAL nabył prawo użytkowania wieczystego terenu przy ul. Targowej w Chorzowie. W momencie zakupu nieruchomości była ona w bardzo złym stanie. Na jej terenie znajdowały się ruiny, pozostałości po wyburzeniach, zniszczone budynki i budowle, niezabezpieczone sieci itp. Spółka zrealizowała na nabytej nieruchomości szereg inwestycji, obejmujących m.in. badania gruntowe, prace wyburzeniowe, rozbiórkowe i porządkowe, uzbrojenie terenu, a także wzniesienie dwóch budynków usługowych – wyjaśnia Mateusz Bromboszcz wiceprezes zarządu ATAL.

Jednocześnie deweloper zachęca do zadawania pytań. Na część z nich odpowiedział na stronie https://ataltargowa.pl/. Informacje przekazywane przez stronę społeczną uznaje za „nieprawdziwe”.

Czy „zielone osiedle” będzie zielone?

Atal poinformował, że mieszkania przy Parku Śląskim będą wybudowane w ramach koncepcji „zielonego osiedla”. Na wiele z pytań stara się odpowiedzieć na swojej stronie internetowej ataltargowa.pl.

- Aktualnie na obszarze opracowania projektowego dotyczącego osiedla zieleń stanowi 43% powierzchni. Koncepcja zakłada zwiększenie powierzchni biologicznie czynnej do 64%. Będzie to możliwe dzięki zaplanowaniu licznych stref zieleni, także w zdegradowanych miejscach, jak np. w miejscu dawnego budynku skateparku, a także posadzeniu łąk kwietnych i innych form przyrodniczych – twierdzi PR manager ATAL-u Marek Thorz.

Powstać mają miejsce z krzewami, łąkami kwietnymi oraz elementy małej architektury.

Dwa tysiące mieszkańców w sąsiedztwie parku

Inną kwestią jest zbudowanie wysokich budynków w bliskim sąsiedztwie oraz zwiększenie liczby mieszkańców, co niewątpliwie wpłynie na zatłoczenie dróg. Nie trzeba także tłumaczyć, że wysoka zabudowa nie będzie zbyt dobrze wyglądać w bliskim sąsiedztwie parku.

- Powstaną trzy budynki w układzie kaskadowym od 0 do 7 kondygnacji z miejscowymi dominantami do 9 kondygnacji – mówi Marek Thorz.

Czy to dużo jak na bliskie sąsiedztwo parku? Według dewelopera, 950 mieszkań oznacza także wzrost mieszkańców o blisko dwa tysiące. Na plus z pewnością jest usytuowanie garażów w podziemiach (jeśli założymy, że na każde mieszkanie przypadnie nieco ponad jeden pojazd, to mamy ich około tysiąca) oraz położenie przystanku autobusowego obsługującego 7 połączeń w kierunku Katowic.

Jeśli osiedle, to i szkoła

Trudno wyobrazić sobie wzrost liczby mieszkań bez miejsc w placówkach oświatowych. Atal zamierza także wybudować szkołę i przekazać ją miastu Chorzów. Taki był warunek ze strony radnych, aby podjąć rozmowy na temat przyszłości Targowej.

- Latem 2022 r. Spółka ATAL podpisała stosowne porozumienie z Prezydentem Chorzowa, określające zasady budowy i wyposażenia szkoły. Co ważne, Prezydent Chorzowa uzyskał ze strony wszystkich radnych – bez wyjątku – mandat do zawarcia tego porozumienia, przy czym akceptacja była wyrażona w formie jednomyślnej uchwały Rady Miasta Chorzowa – informuje deweloper.

Deweloper przewidział także miejsce na lokale usługowe – w tym przedszkole.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera