Z tymi chorobami nie wezmą Cię do wojska. Sprawdź, kto nie zostanie żołnierzem i kto może zostać wykluczony! AKTUALIZACJA 03.01.2023

Monika Jaracz
Monika Jaracz
tymi chorobami nie powołają Cię do wojska. Sprawdź, kto nie zostanie żołnierzem i kto może zostać wykluczony. KLIKNIJ W KOLEJNE ZDJĘCIE
tymi chorobami nie powołają Cię do wojska. Sprawdź, kto nie zostanie żołnierzem i kto może zostać wykluczony. KLIKNIJ W KOLEJNE ZDJĘCIE Tomasz Hołod
Z tymi chorobami nie powołają Cię do wojska, czyli nie otrzymasz kategorii A, oznaczającej zdolność do czynnej służby wojskowej. Mimo tego, że w Polsce nie jest ona obowiązkowa, to jednak każdy mężczyzna, który ukończy 19. rok życia musi stawić się przed komisją lekarską. Na decyzję komisji w sprawie przyznania kategorii wojskowej ma wpływ stan zdrowia młodego człowieka. Nie wszyscy mogą dołączyć do armii, Ograniczenia stanowią między innymi niektóre choroby przewlekłe, problemy ze wzrokiem i słuchem, ale nie tylko. Jak się okazuje, jest jeszcze wiele innych powodów dyskwalifikacji. Sprawdź, z jakimi chorobami nie wstąpisz w szeregi armii i kto może zostać wykluczony ze służby wojskowej!

O stopniu przydatności w armii świadczy kategoria wojskowa

W Polsce nie ma obowiązkowej służby wojskowej, ale każdy mężczyzna od 19 roku życia jest zobowiązany zgłosić się do kwalifikacji. Będzie ona dotyczyła również kobiet, które wykonują zawody, wymagające umiejętności, jakie w sytuacjach kryzysowych okazują się niezbędne. W ramach badań, realizowanych przez wojskową komisję lekarską sprawdzany jest stan zdrowia młodych ludzi, na podstawie którego zostaje oceniony stopień ich przydatności w armii. Wszyscy, u których nie ma przeciwwskazań do wstąpienia w jej szeregi, otrzymują kategorię A, oznaczającą zdolność do czynnej służby wojskowej. W przeciwnym wypadku, osobie biorącej udział w kwalifikacji przyznawana jest jedna z pozostałych kategorii – w zależności od rodzaju schorzenia, choroby bądź innych czynników, uniemożliwiających pełnienie służby.

Rodzaje kategorii wojskowych w Polsce:

  • A – zdolny do czynnej służby wojskowej
  • B – czasowo niezdolny do czynnej służby wojskowej
  • D – niezdolny do czynnej służby wojskowej w czasie pokoju
  • E – trwale i całkowicie niezdolny do czynnej służby wojskowej w czasie pokoju oraz w czasie ogłoszenia mobilizacji w czasie wojny

Te choroby wykluczają powołanie do wojska

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Obrony Narodowej z czerwca 2022 roku, młodzi ludzie, podlegający kwalifikacji wojskowej są oceniani w kilkunastu kategoriach, do których należą na przykład budowa ciała, kondycja skóry, a także jakość wzroku i słuchu. Poza tym, kandydaci do armii badani są również pod kątem obecności chorób przewlekłych oraz poważnych zniekształceń w organizmie, które mogą zaburzać jego prawidłowe funkcjonowanie. W niektórych sytuacjach może się okazać, że istnieje konieczność przeprowadzenia dodatkowych badań lekarskich i konsultacji specjalistycznych.

W załączonej galerii prezentujemy przykładowe choroby, dyskwalifikujące kandydatów do armii. To tylko niektóre spośród uwzględnionych w rozporządzeniu Ministra Obrony Narodowej z czerwca 2022 roku. Sprawdź, kto może zostać wykluczony ze służby wojskowej!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

iPolitycznie - Robert Telus o rozwiązaniu problemu zboża - skrót

Komentarze 6

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
Ruski agent piszę jak uniknąć wojska żeby Polska miała słabszą armię. Tak się kończą rządu komunistów.
P
Przemysław
Czemu ja mam kategorię A. Mam nie rwną czaskę, skrzywienie kręgosłupa, płaskostopie, wadę wzroku -2, alergiczną skórę .Kiedy miałem komisję wojskową była mniejsza wada wzroku nie rozumiem tego jakim cudem mam A jak to jest nie logiczne z tym co tu piszą.
G
Gość
9 grudnia, 19:36, SLAVE WCR i brysia:

Mocno patriotyczny artykuł... panie redaktorze douczyć się TRZEBA. Nie ma pojęcia "kategoria wojskowa" - jest "kategoria zdolności do służby..." opis "D" mocno odbiega od definicji, która już parę lat obowiązuje. Wiedza na poziomie skurkiewicza, który bierze kasę jako wiceminister a nie wie że od pół roku nie istnieją WKU, byli pracownicy WKU już nie są służbą cywilną. A przede wszystkim, NIE WIE OSIOŁ że pracownicy wojska zarabiają 3500 a nie 8300 jak się wypowiedział w Polsce Zbrojnej.

W Szwajcarii służba wojskowa jest obowiązkowa dla wszystkich mężczyzn powyżej 18 roku życia. Młodzi Szwajcarzy na początku uczestniczą w szkole rekrutów, która trwa 18 tygodni, a potem co roku powoływani są na miesięczne ćwiczenia. Do rezerwy przechodzą dopiero po skończeniu 30 – 35 roku życia.

Czy można uciec od wojska? Tak. Jeśli lekarz uzna, że Szwajcar nadaje się do wojska, a ten nie chce w nim służyć ze względów ideologicznych, może odbyć służbę cywilną. Każdego roku około 4,5 tysiąca młodych mężczyzn wybiera tę opcję (w porównaniu: do wojska idzie ok. 18 tysięcy osób każdego roku). Co robi się w służbie cywilnej? Rekruci cywilni pomagają w szpitalach, grają w karty z staruszkami w domach spokojnej starości, sprzątają w domach opieki społecznej, usuwają skutki burz i katastrof naturalnych, pracują w rolnictwie w Alpach i za granicą. Brzmi ciekawie, ale służba cywilna traktowana jest w Szwajcarii nieco po macoszemu. Trwa o wiele dłużej niż wojsko (w zależności od zadań, może trwa nawet 1,5 roku – 2 lata) i w tradycyjnym szwajcarskim otoczeniu traktowana jest nadal jak gorsza opcja.

Czy można uciec od wojska i od służby cywilnej? Można, ale jest to bardzo drogie. Od 19 do 37 roku życia płaci się wyższe podatki o 3%.

W Szwajcarii istnieje obowiązkowa służba wojskowa dla mężczyzn. Każdy w wieku od 18 do 34 lat, uznany za zdolnego do służby otrzymuje karabin oraz przeszkolenie. 

https://tech.wp.pl/blisko-2-miliony-szwajcarow-posiada-bron-od-prawie-dwoch-dekad-nie-bylo-strzelaniny-6225213820196481a

G
Gość
Podziękowania funkcjonariuszom SG i żołnierzom WP

https://www.podlaski.strazgraniczna.pl/pod/aktualnosci/podziekowania-funkcjonariu/43528,Podziekowania.html
T
Tadeusz
Chca isc ale za.stary i bez nogi
S
SLAVE WCR i brysia
Mocno patriotyczny artykuł... panie redaktorze douczyć się TRZEBA. Nie ma pojęcia "kategoria wojskowa" - jest "kategoria zdolności do służby..." opis "D" mocno odbiega od definicji, która już parę lat obowiązuje. Wiedza na poziomie skurkiewicza, który bierze kasę jako wiceminister a nie wie że od pół roku nie istnieją WKU, byli pracownicy WKU już nie są służbą cywilną. A przede wszystkim, NIE WIE OSIOŁ że pracownicy wojska zarabiają 3500 a nie 8300 jak się wypowiedział w Polsce Zbrojnej.
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni
Dodaj ogłoszenie