Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"Atlas pamięci" w Dąbrowie Górniczej. Wystawa o porozumieniach sierpniowych odbywa się w Fabryce Pełnej Życia

OPRAC.:
Piotr Sobierajski
Piotr Sobierajski
Wystawę "Atlas pamięci" będzie można zobaczyć do końca wrześniaZobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Wystawę "Atlas pamięci" będzie można zobaczyć do końca wrześniaZobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Radosław Kaźmierczak
Do końca września w Fabryce Pełnej Życia w Dąbrowie Górniczej można oglądać multimedialną wystawę „Atlas pamięci”, poświęconą porozumieniom sierpniowym. W wydarzeniach sprzed ponad czterech dekad, o których opowiada ekspozycja, ważną rolę odegrała Dąbrowa Górnicza.

To multimedialna opowieść o historii ubiegłorocznej 40. rocznicy porozumień sierpniowych, także tych podpisanych we wrześniu 1980 roku w Hucie Katowice w Dąbrowie Górniczej. Każde z miast, gdzie podpisano porozumienia - Szczecin, Gdańsk, Jastrzębie-Zdrój i Dąbrowę Górniczą - symbolizuje jeden z mobilnych kontenerów, a wszystkie zostały połączone punktem widokowym, z którego można zobaczyć całą Fabrykę Pełną Życia.

ZOBACZCIE ZDJĘCIA

Wydarzenia związane z porozumieniami sierpniowymi zostały opowiedziane w formie wizualno-dźwiękowych impresji, przy wykorzystaniu nowych mediów. Architektonicznym motywem przewodnim wystawy są nieregularne, pulsujące prostopadłościenne formy. Ich struktura i kolory nawiązują do konstrukcji charakterystycznych dla zakładów przemysłowych, w których wszystko się zaczęło.

Mobilna wystawa „Atlas pamięci” odnosi się bezpośrednio do początków Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”. Na przełomie sierpnia i września 1980 roku w czterech polskich miastach — Szczecinie, Gdańsku, Jastrzębiu-Zdroju i Dąbrowie Górniczej przedstawiciele związkowców i rządu podpisali tzw. porozumienia sierpniowe, które umożliwiły zarejestrowanie Związku i wpłynęły na bieg historii.

Nie przeocz

Przeszło 40 lat temu w zakładach wielkiego przemysłu narodził się fenomen, który błyskawicznie objął cały kraj, a z czasem odmienił także świat. Fenomen, który dał podwaliny pod Niezależny Samorządny Związek Zawodowy „Solidarność”, stał się jednym z głównych czynników upadku komunizmu i przyczynił się do zakończenia dwubiegunowego podziału świata. Początków zrywu należy szukać w stoczniach, kopalniach i hutach, ale postulaty związkowców szybko zainspirowały niemal wszystkie grupy zawodowe, które postanowiły włączyć się w ten zryw społeczny. Dzięki temu strajki w wielkoprzemysłowych zakładach zapoczątkowały proces, w wyniku którego powstało nowe, demokratyczne społeczeństwo.

Wystawę "Atlas pamięci" będzie można oglądać w Fabryce Pełnej Życia do 30 września br.:

  • od wtorku do piątku w godz. 15:00 - 20:00,
  • od soboty do niedzieli w godz. 10:00 - 18:00,
  • wstęp: bezpłatny

Integralną częścią wystawy jest rzeźba „Nadzieja”, autorstwa Michała Batkiewicza. Przedstawiająca sylwetki kobiety i mężczyzny praca została wykonana z chromowanego brązu w 2019 roku.

Producentem i koordynatorem wystawy jest Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego oraz Instytucja Kultury Ars Cameralis, przy wsparciu Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności.

Za projekt architektoniczny odpowiadają OVO Grąbczewscy Architekci, instalację multimedialną stworzyło biuro projektowe tajny_projekt, a całość wykonali: PTE Trans Sp. z o.o. oraz PROMUS Katowice Sp. z o.o.

Musisz to wiedzieć

Wystawę wsparło finansowo Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu z pieniędzy pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach zadań: „Wystawa na 40-lecie Solidarności” oraz „Atlas Pamięci — Wystawa na 40-lecie Solidarności — architektura zewnętrzna”.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera