Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Autobus na lotnisko w Pyrzowicach. Ceny, przystanki. Jak dojechać do Pyrzowic z Katowic, Gliwic, Sosnowca, Tychów, Zabrza, Bytomia, Piekar

DN
Robert Neumann, „From The Sky”
Nie będzie jeździł przed wakacjami, choć tak zapowiadano w styczniu 2018. Autobusy pojadą we wrześniu. Trasy będą trzy: z Katowic, Tychów i Gliwic, przez Sosnowiec, Zabrze, Bytom, Piekary. Cena biletu: 14 złotych.

Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia podjęła dwie ważne decyzje, związane z uruchomieniem nowych linii autobusowych na lotnisko w Pyrzowicach. W piątek, 27 kwietnia 2018 podjęto uchwałę, dotyczącą lokalizacji przystanków (lista: poniżej). Zaś nadzorem i kontrolą usług ma zająć się KZK GOP. Bilety mają kosztować 14 zł, a więc mniej niż obecnie (będzie to jednocześnie bilet dobowy, na którym możemy jeździć po całej metropolii), ale autobusy wyjadą w trasy dopiero po wakacjach, a nie przed nimi, jak zapowiadano kilka miesięcy temu.

Tak, to lotnisko w Pyrzowicach. Zachwycające nocne zdjęcia z...

Przypomnijmy. Obecnie na lotnisko w Pyrzowicach z Katowic jedzie jeden, specjalny autobus. Cena biletu: 27 złotych. Kupuje się go u kierowcy. Autobus zatrzymuje się naprzeciw Strefy Kultury w Katowicach i przy McDonaldzie w Sosnowcu, do lotniska jedzie ok. 40 minut. Jest jeszcze "zwykły" autobus linii 85, który jedzie z Bytomia przez Piekary, Dobieszowice, do portu lotniczego. Ta trasa zajmuje... godzinę, za to wystarczy bilet za 4,80 zł (4,40 na kartę ŚKUP i w aplikacjach). Kiedy w 2017 powołano metropolię, pojawił się pomysł, by kursów było więcej, trasy obejmowały więcej miast, a bilety były tańsze. PISALIŚMY O TYM W STYCZNIU 2018 (KLIKNIJ)

Wówczas zapowiadano, że autobusy wyjadą przed wakacjami, bo to przecież latem na lotnisku jest największy ruch. Niestety. Na początku maja 2018 już wiadomo, że tak się nie stanie. Trzeba ogłosić przetarg na operatora (obecnie na trasie jeździ PKM Katowice). Przetarg zostanie ogłoszony na przełomie maja i czerwca. Podsumowując 100 dni Metropolii, członek zarządu, Grzegorz Kwitek, mówił:

Chcemy, żeby podróżowanie komunikacją miejską po Metropolii było jak najbardziej swobodne i wygodne. Naszym celem jest stworzenie takiej nowej siatki połączeń, aby "załatać" białe plamy. Jedną z takich luk mają już wkrótce wypełnić metropolitalne linie lotniskowe, które planujemy uruchomić na przełomie sierpnia-września.”

Jak częste będą kursy? Mają zostać dostosowane do harmonogramu lotów. Jak długo będzie jechał autobus? Cóż. Długo. Np. kurs z Tychów do Pyrzowic oszacowano aż na 95 minut. Samochodem trasą S1 dostaniemy się w 35-40 minut. Z Katowic droga zajmie nam 65 minut. Teraz autobus jedzie szybciej, więc o co chodzi? O to, że zmieni się lokalizacja przystanku. Teraz linia "lotnisko" zatrzymuje się w Sosnowcu przy trasie S86, według nowego projektu - pojedzie do Sosnowca na Patelnię. To wydłuży czas przejazdu. 65 minut zajmie podróż z Gliwic do lotniska. Ale dziś Gliwice nie mają żadnego połączenia z lotniskiem. Można tu dojechać tylko samochodem, a warto pamiętać, że W PYRZOWICACH NIE MA STREFY KISS & FLY. PISALIŚMY O TYM WIELOKROTNIE (LINK)

Autobus na lotnisko w Pyrzowicach. Trasy i przystanki

Trasa Katowice-Sosnowiec-Lotnisko Pyrzowice
Przystanki: Katowice Dworzec PKP – Katowice Sokolska – Katowice Strefa Kultury – Sosnowiec Dworzec PKP – Pyrzowice Port Lotniczy
Długość trasy: 47 km, czas przejazdu: ok. 65 min

Trasa Gliwice-Zabrze-Bytom-Piekary-Pyrzowice

Przystanki: Gliwice Plac Piastów – Zabrze Maciejów M1 – Bytom Miechowice Plejada – Piekary Śląskie Szarlej Szpital – Pyrzowice Pot Lotniczy
Długość trasy: 47 km, czas przejazdu: ok. 65 min.

Linia Tychy-Katowice-Sosnowiec-lotnisko w Pyrzowicach
Przystanki
Tychy Dworzec PKP – Katowice Giszowiec Osiedle – Katowice Dworzec – Katowice Sokolska – Katowice Strefa Kultury – Sosnowiec Dworzec PKP – Pyrzowice Port Lotniczy
Łączna długość trasy: 69 km, czas przejazdu: ok. 95 min

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

Magazyn informacyjny Dziennika Zachodniego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo