Autostrada dla rowerów już działa w Jaworznie. Ograniczenie...

  Autostrada dla rowerów już działa w Jaworznie. Ograniczenie do 50 km/h. Velostrada jest szeroka i naprawdę szybka ZDJĘCIA

  Kacper Jurkiewicz

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Velostrada czyli rowerowa autostrada w Jaworznie
  Oficjalne otwarcie velostrady przypadło na 30 września. Z okazji uroczystego otwarcia zorganizowano rajd rowerowy, na który mogło się zgłosić do 800
  1/70

  Przejdź do
  galerii zdjęć

  ©Marzena Bugała-Azarko

  W Jaworznie otwarta została velostrada – autostrada dla rowerów. To pierwsza w Polsce droga szybkiego ruchu dla rowerzystów. ZOBACZCIE ZDJĘCIA

  W Jaworznie otworzono velostradę - autostradę dla rowerów  ZOBACZCIE ZDJĘCIA
  Zobacz galerię


  Oficjalne otwarcie velostrady przypadło na 30 września. Z okazji uroczystego otwarcia zorganizowano rajd rowerowy, na który mogło się zgłosić do 800 chętnych. Rowerzyści wystartowali z rynku i tam również mieściła się meta rajdu. Uczestnicy musieli przejechać około 15 km. Wcześniej w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaworznie odbyła się konferencja, na której rozmawiano m.in. o renowacji szlaków rowerowych.

  Velostrada jest pierwszą autostradą dla rowerów w Polsce. Posiada dwie jezdnie z dwoma pasami ruchu oraz chodnik dla pieszych. Droga przeznaczona dla rowerzystów ciągnie się przez 10 kilometrów, a w jej trakcie przejedziemy tunelem pod Trasą Śródmiejską oraz przez dwie kładki – pierwsza znajduje się nad ulicą Piłsudskiego na Podłężu, a druga nad ul. Kolejową nieopodal Galerii Galena. Trasa przebiega od ul. Puszkina na Osiedlu Stałym do Centrum w okolicach Galerii Galena.

  To wspaniała inwestycja dla miłośników rowerów. Rowerzyści będą mogli poruszać się tutaj szybko, bezkolizyjnie i bezpiecznie. Piesi również mogą udać się na spacer, należy jednak pamiętać, że w trosce o własne bezpieczeństwo, należy poruszać się chodnikiem. Osoby poruszające się na rolkach powinny również korzystać z chodnika.

  Rowerzyści mogą poruszać się na tej drodze do 50 km/h. Niektórzy mieszkańcy Jaworzna już korzystali z velostrady i dobrze się przy tym bawili. Jeszcze kilka dni przed uroczystym otwarciem można było tu spotkać rowerzystów testujących drogę oraz grupy spacerowiczów.

  Jaworzno w przyszłości dostarczy także dla mieszkańców rowery miejskie. W ramach systemu Jaworznickiego Roweru Miejskiego na terenach miasta ma pojawić się około 20 terminali stacji rowerowych, w tym 200 rowerów do wypożyczenia – 80 standardowych oraz 120 elektronicznych.

  POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:
  Spotkania Medyczne. Odc. 1 - Borelioza.


  Magazyn reporterów Dziennika Zachodniego TYDZIEŃ


  Czytaj treści premium w Dzienniku Zachodnim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  źle to wróży na przyszłość

  realista (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

  Już na pierwszym zdjęciu widać gdzie rowerzyści mają przepisy ruchu drogowego. Jakaś linia ciągła? Jazda pod prąd? Brawo wy.

  PREMIERY

  SAMOCHODY UŻYWANE

  WARTO WIEDZIEĆ

  PRZEPISY

  PORADY