MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Azbest wreszcie zostanie wywieziony z Ogrodzieńca

Monika Ziółkowska-Wnuk
Teren byłej Izolacji pełen jest groźnych materiałów
Teren byłej Izolacji pełen jest groźnych materiałów Monika Ziółkowska-Wnuk
Największa w powiecie zawierciańskim, a także województwie śląskim bomba ekologiczna wreszcie zostanie rozbrojona. 3 tys. 700 ton azbestu, zalegającego na terenie byłego Przedsiębiorstwa Materiałów Izolacji Budowlanej Izolacja w Ogrodzieńcu, zacznie znikać już we wrześniu.

Usuwaniem odpadów zajmie się konsorcjum pięciu firm. Jak zaznaczają wykonawcy, prace nie będą szkodliwe dla mieszkańców i środowiska.

- Będą prowadzone z zachowaniem wszelkich wymogów przy usuwaniu odpadów niebezpiecznych, a w szczególności dla odpadów zawierających azbest. Zostaną zastosowane ekrany akustyczne i tunele foliowe. Natomiast pracownicy będą ubrani w specjalne kombinezony i maski - wyjaśnia Zdzisław Seweryn, prezes Przedsiębiorstwa Produkcyjno-Usługowo-Handlowego Sp. z o.o. VIG z Dąbrowy Górniczej.

Przed rozpoczęciem prac odpady będą zraszane specjalnymi środkami, by wyeliminować pylenie włókien azbestowych. Na terenie zakładu pojawią się szatnie i komory oczyszczające kombinezony z resztek azbestu. Zastosowanie tych elementów pozwoli uchronić mieszkańców okolicznych domów oraz pracowników przed zapyleniem powietrza włóknami azbestowymi. Zebrany z terenu przedsiębiorstwa azbest będzie foliowany i wywożony na składowisko odpadów niebezpiecznych.

- Będą to składowiska poza terenem powiatu zawierciańskiego - zaznacza prezes. Prace będą się odbywać segmentowo. Tunel foliowy najpierw pojawi się w jednej części zakładu i z jego wnętrza pracownicy będą ręcznie usuwać azbest. Bezpośrednio przy usuwaniu azbestu nie można używać sprzętu mechanicznego. Ciężki sprzęt pojawi się dopiero w drugim etapie, gdy firma przystąpi do rozbiórki budynków i budowli.

Konsorcjum na teren budowy miało wejść już w maju, niestety jedna z firm, biorąca udział w przetargu, w połowie lipca złożyła odwołanie do Krajowej Izby Odwoławczej. Izba niedawno utrzymała w mocy decyzję komisji przetargowej.

Z likwidacji składowiska już cieszą się mieszkańcy pobliskiego osiedla. - Wreszcie będziemy mogli spokojnie oddychać - mówił Jan Migalski, jeden z mieszkańców.

Rozstrzygnięcie jest na rękę Starostwu Powiatowemu w Zawierciu, które w 2009 r. na likwidację odpadu pozyskało 35 mln zł z Narodowego i Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

- Firmy na terenie przedsiębiorstwa pojawią się we wrześniu, a na likwidację zagrożenia mają 14 miesięcy. Natomiast przez kolejne pięć lat powiat musi nadzorować efekt ekologiczny - mówi Jan Grela, członek zarządu powiatu, odpowiedzialny za ochronę środowiska.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera