Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Barania Góra w zimowej scenerii. Wejdź z nami na popularny szczyt Beskidu Śląskiego. Wieża widokowa czeka

Paweł Kurczonek
Paweł Kurczonek
Barania Góra i jej okolice w zimowej odsłonie. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Barania Góra i jej okolice w zimowej odsłonie. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Paweł Kurczonek / Polska Press
Barania Góra, położona w południowo-wschodniej części Beskidu Śląskiego, nie bez powodu jest popularnym kierunkiem górskich spacerów w naszym regionie. Na szczyt prowadzą liczne szlaki z różnych kierunków, a na grzbiecie można wejść na wieżę widokową, z której roztacza się piękny widok. Zapraszamy na spacer w zimowej scenerii okolic Baraniej Góry.

Barania Góra - wiele szlaków i piękne widoki

Najkrótsza trasa na Baranią Górę wiedzie z miejscowości Kamesznica. Prowadzi z niej czarny szlak, który po niecałych dwóch godzinach niewymagającego marszu doprowadzi nas na szczyt. Nieco dłuższą, ale równie łatwą trasą jest czerwony szlak z Przełęczy Salmopolskiej, do której bez problemu można dojechać samochodem. Rozpoczynając wejście na przełęczy, do Baraniej Góry dojdziemy mniej więcej po trzech godzinach.

Zaletą obu tras jest czas pokonania ich, to ważne w późnojesiennym okresie, gdy dni są coraz krótsze. Wadą jest brak schronisk po drodze, a co za tym idzie, brak możliwości ogrzania się lub schronienia przed deszczem lub mroźnym wiatrem. Idąc na Baranią Górę tymi trasami należy pamiętać, że jesteśmy tu zdani wyłącznie na siebie.

Z tego powodu, nieco paradoksalnie, dobrym rozwiązaniem jest wybór najdłuższej trasy i rozpoczęcie marszu na Przełęczy Kubalonka. Wchodzimy tu na czerwony szlak i tych oznakowań trzymamy się aż do celu. Po drodze miniemy dwa miejsca, w których można odpocząć i się zagrzać. Pierwszym jest prywatne schronisko Stecówka, do którego dotrzemy już po godzinie marszu. Może się jednak okazać, że obiekt nie będzie działał, więc należy wziąć to pod uwagę planując wycieczkę.

Zobacz także

Drugim, tym razem pewnym, schroniskiem na trasie jest Przysłop pod Baranią Górą. Powiedzieć, że nie jest to najładniejszy budynek w Beskidach to eufemizm, ale obiekt oferuje zaplecze gastronomiczne i ma do dyspozycji przeszło 90 miejsc noclegowych, których ceny zaczynają się od 55 zł za osobę. Na szlaku górskim nie potrzeba niczego więcej. Aktualne informacje na temat cennika i rezerwacji są dostępne na stronie internetowej przyslop.pl. A ze schroniska została nam ostatnia godzina marszu pod wieżę widokową na Baraniej Górze.

Pokonanie trasy Kubalonka – Barania Góra zajmuje mniej więcej 3 godz. 45 min. bez ewentualnych postojów. Powrót tą samą trasą jest o godzinę krótszy. Idąc w góry późną jesienią należy pamiętać, że szlak może być zaśnieżony i/lub oblodzony i z tego powodu ostateczny czas przejścia może się znacznie wydłużyć. Trzeba wziąć to pod uwagę planując wyjście.

A o zasadach bezpiecznego chodzenia po górach przypominamy w naszym poradniku.

Jak przygotować się do wyjścia w góry – ABC turysty

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty