Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bardzo pracowity rok w Szpitalu Pediatrycznym w Bielsku-Białej. Padł rekord

JAK
Szpital Pediatryczny w Bielsku-Białej
Szpital Pediatryczny w Bielsku-Białej Materiały Prasowe
Ponad 8 tysięcy pacjentów hospitalizowano łącznie 2023 roku w Szpitalu Pediatrycznym w Bielsku-Białej. To wyjątkowo dużo, biorąc pod uwagę fakt, iż przed pandemią średnia roczna liczba hospitalizacji wynosiła około 6,5 tysiąca.

Bardzo pracowity rok w Szpitalu Pediatrycznym w Bielsku-Białej

W okresie pandemii z oczywistych powodów wyraźnie zmniejszyła się liczba pacjentów hospitalizowanych w oddziałach Szpitala Pediatrycznego oraz spadła liczba porad udzielanych w przyszpitalnych poradniach specjalistycznych. Po prostu część rodziców i opiekunów dzieci, w obawie przed koronawirusem, rezygnowała z planowych zabiegów oraz z tych wizyt u lekarzy specjalistów, które nie wydawały się im konieczne.

Jednak w 2023 roku bielski Szpital Pediatryczny pracował już w normalnych warunków i pracy tej było wyjątkowo dużo. Dość powiedzieć, że łączna liczba ubiegłorocznych hospitacji wyniosła aż 8175, podczas gdy przed pandemią (na przykład w latach 2018 i 2019) było to około 6,5 tysiąca hospitalizacji rocznie.

Dane statystyczne dla poszczególnych oddziałów wyglądają następująco:

  • Oddział Pediatryczny - 2993 hospitalizacji,
  • Oddział Chirurgii Dziecięcej - 2380,
  • Oddział Niemowlęcy - 1226,
  • Oddział Otolaryngologii Dziecięcej - 1146,
  • Oddział Psychiatryczny dla Dzieci i Młodzieży - 368,
  • Oddział Anestezjologii i Intensywnej Terapii Noworodków i Dzieci - 62.

- Na tę najwyższą od lat liczbę hospitalizacji w naszym szpitalu wpływ miały dwa czynniki. Po pierwsze zamknięta została pediatria w szpitalu w Cieszynie co sprawiło, że zwiększyła się u nas liczba pacjentów z powiatu cieszyńskiego. Po drugie, wychodząc naprzeciw potrzebom pacjentów, zwiększyliśmy liczbę zabiegów planowych. Ma to związek z pandemią, gdyż część rodziców i opiekunów rezygnowała wówczas z takich zabiegów chcąc chronić dzieci przed koronawirusem. Teraz mają możliwość, aby ten planowy zabieg został wykonany - mówi Katarzyna Czauderna, dyrektor Szpitala Pediatrycznego w Bielsku-Białej.

Zwiększoną liczbę wykonywanych zabiegów dobrze oddają dane statystyczne. I tak w 2019 roku (czyli jeszcze przed pandemią), u pacjentów Oddziału Chirurgii Dziecięcej przeprowadzono 1451 zabiegów operacyjnych, a u pacjentów Oddziału Otolaryngologii Dziecięcej 471, podczas gdy w ubiegłym roku było to odpowiednio 1917 i 822.

Rok 2023 był również bardzo pracowity w przyszpitalnych poradniach specjalistycznych, gdzie łącznie udzielono 46 047 porad (w rozbiciu na poszczególne poradnia wygląda to następująco: poradnia chirurgii ogólnej - 15400 porad, alergologiczna - 6144, kardiologiczna - 5682, otolaryngologiczna - 4596, chirurgii urazowo-ortopedycznej - 4520, endokrynologiczna - 3749, logopedyczna - 1967, nefrologiczna - 1534, preluksacyjna - 937, neurologiczna - 812, rehabilitacyjna - 706).

Z kolei w szpitalnej Izbie Przyjęć udzielono łącznie 22 861 porad, w poradni zdrowia psychicznego dla dzieci i młodzieży - 3957, a w ramach nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej udzielono 12 444 porad.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nordic walking, ulubiony sport seniorów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera